אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.בי.אי לקראת 2016: "להוריד ציפיות לרווחים בשוק" צילום: shutterstock

אי.בי.אי לקראת 2016: "להוריד ציפיות לרווחים בשוק"

"כיוון הצמיחה בישראל - הוא כלפי מטה", כך טוענים כלכלני בית ההשקעות במסיבת העיתונאים השנתית לפרסום התחזיות לשנה הקרובה

15.12.2015, 15:19 | אמיר רוזנבאום

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי ומנהל המחלקה הכלכלית ב-IBI, התייחס היום (ג') שקצב הצמיחה בישראל יעמוד ב-2016 על 2.4%, ותמהיל הצמיחה ימשיך להישען על צריכה פרטית, לעומת המשך חולשה של היצוא מישראל. גוזלן ציין כי "הצמיחה בישראל לא הולכת לשום מקום, אם כבר – אז הכיוון הוא כלפי מטה".

קראו עוד בכלכליסט

גוזלן מעריך, כי גם בשנה הקרובה צפוי קצב האינפלציה להיות מתחת ליעד ולעמוד על כ-0.5%. שיעור הריבית במשק צפוי להישאר ברמה הנוכחית או שהוא יופחת פעם נוספת, וזאת בתרחיש של הרעה משמעותית במצב הכלכלה הגלובאלית. לדברי גוזלן, במחירי הנדל"ן בישראל לא צפוי ב-2016 שינוי משמעותי, אך לצד זאת, הוא העריך, כי קיים סיכוי גבוה לירידת מחירים בטווח הארוך יותר. 

 , צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן  , צילום: אלעד גרשגורן

בנוגע לכלכלה העולמית, גוזלן מעריך כי הצמיחה הגלובאלית תמשיך להיות בקצבים מתונים, ותתאפיין בהמשך חוסר סנכרון בין ארה"ב לשאר העולם. גוזלן מציין, כי השווקים המתעוררים יוסיפו להיות החוליה החלשה, וכי האינפלציה תוסיף להיות נמוכה. כמו כן, גוזלן מעריך שה- FED האמריקאי יתקשה להתניע מהלך ממושך של העלאות ריבית.

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות הבכיר, אמר כי " גם בשנה הקרובה יש מקום להוריד ציפיות לגבי רווחים בשוק ההון, וקיימת עדיפות למניות בשווקים בחו"ל על פני השוק המקומי, ובפרט בשווקים מפותחים – ארה"ב, אירופה ויפן"

יאן טויטש, מנהל השקעות ראשי אג"ח חו"ל, ציין כי השקעה באג"ח באירופה פחות מעניינת מאחר שההרחבה הכמותית ביבשת צפויה להימשך, לצד צמיחה נמוכה ופיגועי טרור נוספים שעלולים לפקוד את האזור. יוצאת מן הכלל, לדבריו, היא בריטניה, שנמצאת בתהליך העלאת הריבית תוך הפנמת המציאות הגיאו-פוליטית החדשה בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות