אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א תדרוש לעמוד בתנאי "זכויות אדם" ממארחות המונדיאלים הבאים צילום: איי אף פי

פיפ"א תדרוש לעמוד בתנאי "זכויות אדם" ממארחות המונדיאלים הבאים

פיפ"א מינתה פרופסור מהרווארד לכתיבת הדרישות בהן יחויבו מארחות המונדיאל והספונסריות שלו, בכל הנוגע לשמירה על זכויות אדם

15.12.2015, 15:34 | שירות כלכליסט
פיפ"א מינתה פרופסור מהרווארד לכתיבת הדרישות בהן יחויבו מארחות המונדיאל והספונסריות שלו, בכל הנוגע לשמירה על זכויות אדם.

קראו עוד בכלכליסט

כדור אדידס. הרגולציות החדשות יתייחסו גם לנהלי העבודה של הספונסריות של פיפ"א, צילום: אימג כדור אדידס. הרגולציות החדשות יתייחסו גם לנהלי העבודה של הספונסריות של פיפ"א | צילום: אימג'בנק, Gettyimages כדור אדידס. הרגולציות החדשות יתייחסו גם לנהלי העבודה של הספונסריות של פיפ"א, צילום: אימג

ג'ון רוג'י יעביר במרץ דו"ח שיפרט את העקרונות העסקיים וזכויות האדם הבסיסיות שהגה עבור האו"ם שיוכלו להפוך להיות חלק מהחוקה של פיפ"א.

"אני מקווה שכולם בפיפ"א לוקחים את הנושאים האלה ברצינות, מכיוון שהעתיד של הארגון נמצא בסכנה", אמר רוג'י ל-AP. "בהתחשב בלחץ שמופעל על פיפ"א אני מעריך שהם יראו את הדו"ח ככלי חיוני ויקדמו אותו".

לאחר שיעברו על הדו"ח של רוג'י, חלק מהדרישות יהפכו לתנאים בסיסיים בהם תחויב לעמוד המדינה שתיבחר לארח את מונדיאל 2026. הליך הבחירה למונדיאל זה עדיין לא החל.

בפיפ"א הפכו את נושא זכויות האדם למהותי בכל הפעילויות שלה – החל מהתחרויות ועד לחוזים היומיומיים, זאת ככל הנראה כתגובה לביקורת נגד האופן בו מתייחסים בקטאר לזכויות האדם. קטאר נבחרה לפני חמש שנים לארח את מונדיאל 2022. "אם העקרונות המנחים היו תקפים בעת בחירת המארחת למונדיאל 2022, הדרישות מהמארחות היו שונים לגמרי", אמר רוג'י בתשובה לשאלות על קטאר.

"איננו מבקשים מפיפ"א לפתור כל סוגיה של הפרת זכויות אדם בעולם, אך ההמלצות יחייבו כי הם יהיו מודעים להשפעה של סוגיית זכויות אדם על הפעילות שלהם, הקשרים והאירועים, והם יישמו הליכים הולמים כדי להימנע מהשלכות שליליות".

מארגני הטורניר בקטאר טוענים כי לא נהרגו עובדים בעבודות הבנייה לקראת המונדיאל. הביקורת נגד קטאר מתמקדת בפרויקטים שאינם קשורים למונדיאל, אך הממשלה עדיין לא אישרה את הרפורמות המיוחלות בשוק העבודה.

"הרפורמות הללו כנראה לא יגיעו מהר מספיק עבור חלק מהאנשים, אך ההתמקדות היא למען שינוי יציב לאורך זמן", כתב ראש הוועדה המארגנת חסן אל ת'אוודי בעמוד האינטרנט של הוועדה הגבוהה.

אם ההמלצות המתוכננות של רוג'י היו תקפות בעת ההצבעה על המארחת של מונדיאל 2022, קטאר הייתה מחויבת לבצע רפורמה בחוקי העבודה שלה. "בפני המדינה המארחת יעמדו שתי אפשרויות: לא להשתתף או להסכים לתנאים לפיהם ההצעה נבחנה ואושרה", אומר רוג'י.

אוניברסיטת הרווארד. אחראית למצפון המוסרי החדש של פיפ"א, צילום: cc by chensiyuan אוניברסיטת הרווארד. אחראית למצפון המוסרי החדש של פיפ"א | צילום: cc by chensiyuan אוניברסיטת הרווארד. אחראית למצפון המוסרי החדש של פיפ"א, צילום: cc by chensiyuan

השליטה בידי הרווארד

החוקים המתכוננים של רוג'י לא יכסו רק את הזכויות של העובדים בבניית האצטדיונים, אלא גם יתייחסו למאבטחים ששומרים על מתקני האירוע, ויוודאו שעברו הכשרה מתאימה בשימוש בכלי נשק ובשליטה על קהל, ויכולים לפקח על הפגנות בלי להשתמש באלימות. 

אחת הסיבות לזעם הציבורי בברזיל לפני אירוח מונדיאל 2014 הייתה ההזזה של קהילות לטובת בניית אצטדיונים, אולם רוג'י אומר כי התנהלות מסוג זה אינה מקובלת עליו אם לא זכתה באישור המקומיים. "יש חוקים בינלאומיים שמחייבים ייעוץ הולם ופיצוי לקהילות", הוא אומר. "לא שולחים פשוט את הבולדוזרים להרוס בתים כדי שאפשר יהיה לבנות אצטדיון".

הרגולציות החדשות יתייחסו גם לנהלי העבודה של הספונסריות של פיפ"א. אדידס לדוגמה, תצטרך להוכיח שהעובדים שלה פועלים בתנאי עבודה טובים ומרוויחים שכר הולם עבור ייצור הכדורים למונדיאל. "במשך שנים רבות, קבוצת אדידס הייתה מחויבת להבטיח תנאי עבודה הוגנים ובטוחים ושכר הוגן לכל אורך רשת האספקה העולמית שלנו", מסרה בתגובה יצרנית ציוד הספורט הגרמנית.

רוג'י הוסיף כי חשוב שפיפ"א לבצע "בדיקת נאותות כדי לוודא שאף אחת מהפעילויות שבשליטתם או בשליטת אחרים לא כוללת הפרה של זכויות אדם או פוגעת בקהילות".

הפנייה אל רוג'י התבצעה באוגוסט על ידי הנשיא, שהושעה מאז, ספ בלאטר, ומאז הוא העביר ארבעה חודשים בשיחות עם בכירים בארגון על מנת לוודא שיש לו שליטה מלאה על נוסח הדו"ח הסופי.

"זה היה הנושא הבעייתי ביותר", הוא מודה. "הם רצו סמכות לעבור על הפרטים, אך שליטת העריכה המלאה נותרה בידי ובידי אוניברסיטת הרווארד".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות