אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלל תקשורת: עמוס 5 בטוטאל לוס, מסתובב בחלל בלי שליטה

חלל תקשורת: עמוס 5 בטוטאל לוס, מסתובב בחלל בלי שליטה

החברה שדיווחה לפני 3 שבועות על ניתוק הקשר עם הלוויין מעדכנת שכל ניסיון לחידוש הקשר לא צלח. על פי הודעתה, קביעת 'כשל מוחלט' "תזכה את חלל במלוא השיפוי הביטוחי - 158 מיליון דולר"

15.12.2015, 15:38 | מיקי גרינפלד

חלל תקשורת מוציאה עדכון בעניין ניתוק הקשר עם לווין עמוס 5 - עליו דיווחה לפני כשלושה שבועות. על פי החברה, תחת ניהולו של דוד פולק ובשליטת יורוקום של שאול אלוביץ' - בדיקות שנעשו, בין היתר מול יצרנית הלוויין  מלמדות בוודאות כי בלוויין אירע כשל מוחלט (Total Loss).  

קראו עוד בכלכליסט

חלל מעדכנת עוד שכל הנסיונות לחידוש הקשר עם הלווין לא צלחו, וכי לא התקבלו ממנו כל אותות מאז אובדן הקשר - הלוויין עצמו נע ללא שליטה ובקרה מרחוק. "על פי תצפיות אופטיות שנערכו, הלוויין נצפה בנקודת המסלול והוא מסתובב בקצב אופייני ללוויין שמערכותיו אבדו באופן מוחלט ואינו מבוקר על ידי מערכות הבקרה של הלוויין", אומרים בחלל.

יצרנית הלוויין, החברה הרוסית NPO PM, קבע כי "הלוויין הינו במצב נטול אנרגיה לחלוטין (fully de-energized), הכשל הוא סופי ותפעול נוסף של הלוויין יהיה בלתי אפשרי".

על פי היצרנית, הסיבה המסתברת ביותר לכשל הלוויין היא כשל מוחלט של מערכת אספקת החשמל, שאירע מתקלה פנימית או מפגיעה חיצונית ברכיב במערכת אספקת החשמל או בחיווט שקשור אליה.

החברה הרוסית ממשיכה לבדוק במקביל אפשרות לכשל במטעד התקשורת או במערכת ה- TCR (מספקת טלמטריה, פיקוד ונתונים לחיזוי המסלול). בחלל טוענים כי על פי בדיקה שנעשתה, כל הפקודות שנשלחו ללוויין ממרכז השליטה הקרקעי לפני אובדן הקשר עמו נמצאו תקינות, וכל מערכות הלוויין עבדו באופן תקין.

חשיבות קביעת ה"כשל מוחלט" נוגעת בעיקר לעניין הביטוח, שעל פי תנאיו אמור לפצות את החברה בתרחיש מסוג זה. ואכן, חלל מציינת כי להערכתה, הכשל האמור יזכה אותה במלוא השיפוי הביטוחי, העומד על 158 מיליון דולר.

"החברה תגיש בהקדם למבטחי הלוויין עדכון מסודר - תגיש את בקשתה לקבלת תקבולי הביטוח על-פי פוליסות הביטוח של הלוויין. להערכת החברה, תקבולי הביטוח ישולמו 2 בתוך תקופה של עד כ-3 חודשים לאחר מכן", אומרים בחלל.

הקשר אבד

ביום שבת של ה-21 בנובמבר מסרה חלל תקשורת כי בשעות הבוקר איבדה את הקשר עם הלוויין, והשירותים שהוא מספק ללקוחותיו פסקו מאז. מדובר במקרה הראשון בהיסטוריה העולמית שחברה מאבדת לווין בחלל. עוד נמסר בהודעה הראשונית כי "החברה מבקשת להבהיר, בהתאם לבחינות מקדמיות אשר בוצעו על ידה, כי ככל שיתרחש 'טוטאל לוס' (כשל גמור) של הלוויין, תהיה לכך השפעה זניחה על ההון העצמי של החברה".

הלוויין עמוס 5 הוא הראשון מבין לוויני חלל שנבנה על ידי החברה הרוסית NPO PM - ארבעת הלוויינים הראשונים בסדרה נבנו על ידי התעשייה האווירית.

דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת, צילום: אוראל כהן דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת | צילום: אוראל כהן דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת, צילום: אוראל כהן

.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות