אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן: "מספיק שמחירי הנפט יתייצבו על מנת לגרום לעלייה באינפלציה" צילום: איי פי, שאטרסטוק

ילן: "מספיק שמחירי הנפט יתייצבו על מנת לגרום לעלייה באינפלציה"

לאחר ההודעה על העלאת הריבית אומרת יו"ר הפד במסיבת העיתונאים כי גם לאחר הההחלטה, "המדיניות המוניטרית נשארה מרחיבה" - צופה ריבית של 3.25% בסוף 2018

16.12.2015, 21:33 | מיקי גרינפלד

ג'נט ילן, יו"ר הפד, אומרת במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית כי "ההתאוששות הכלכלית עשתה דרך ארוכה, אם כי היא עדיין לא הושלמה".

הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע לפני שעה קלה על העלאה של 0.25% בריבית - שתעמוד מעתה בטווח של 0.25%-0.50%. כל חברי ועידת השוק הפתוח של הפד, 10 במספר, הצביעו בעד ההעלאה. "העלאת הריבית משקפת את הביטחון של הפד כי הכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח", אומרת ילן.

החלטה היסטורית בארה"ב הפד העלה את הריבית ב-0.25% מסמן תקווה לעתיד: הבנק המרכזי של ארה"ב בהנהגת היו"ר ג'נט ילן העלה את הריבית ל-0.25%-0.50% - שבע שנים לאחר שהוריד אותה לרמה אפסית, בתגובה למשבר הפיננסי. הפד צופה לסוף 2016 ריבית בשיעור של 1.4% מיקי גרינפלד, 4 תגובותלכתבה המלאה

היו"ר אמרה עוד כי היא צופה שעד 2018 תעמוד הריבית על 3.25%. זאת לאחר שבהודעת הריבית הרשמית פורסמה תחזית לפיה עד סוף 2016 יעמוד שיעור הריבית על 1.4%.

"אפילו אחרי העלאת הריבית המדיניות המוניטרית נותרה מרחיבה", הוסיפה ילן, והוסיפה כי העלאת הריבית משקפת את האמון של הפד בכך שהכלכלה האמריקאית תצמח

ותתרחב. "הפד מאמין שיש בידיו הכלים להעלות את שערי הריבית מבלי לגרום לתגובה סוערת", אמרה יו"ר הפד.

"העלאת הריבית מסמנת סיום של תקופה, 7 שנים שבהן עמדה ריבית הפד על רמה אפסית, על מנת לתמוך בהתאוששות של הכלכלה מהמשבר הגרוע ביותר מאז תקופת המיתון הגדול", אומרת ילן, ומתייחסת בכך למשבר הכלכלי של תחילת שנות ה-30.

ילן דוחה את הטענה לפיה ההחלטה על העלאה בריבית התקבלה בשל רצונו של הפד לשמור על אמינותו - לאחר שבישיבה של אוקטובר הודיע הבנק כי הוא ישקול העלאת ריבית בישיבה הבאה. בכך התייחסה לכמה אמירות שיצאו בעת האחרונה, לפיהן הפד יעלה את הריבית מחוסר ברירה - לאחר שגרם לציפיה גדולה בשווקים - ולא משיקולים כלכליים נקיים. היו"ר הדגישה במסיבת העיתונאים במענה לשאלה, כי הנתונים הם שהובילו להחלטה ולא שאלת האמינות של הבנק.

בעניין השיפור במצב התעסוקה אומרת ילן, כי "מתחילת השנה נוספו בסך הכול 2.3 מיליון משרות לכלכלה, ובשלושת החודשים האחרונים נרשמה עלייה של בין 208 אלף ל-218 אלף משרות בכל חודש - בדומה לקצב הממוצע שנרשם לאורך השנה". עם זאת, אומרת ילן, כי מול הירידה ברמת האבטלה - שתמשיך על פי תחזית הפד לרדת בשנה הקרובה -  יש עדיין מקום לשיפור ברמות ההשתתפות בשוק העבודה ולעלייה בשכר העבודה.

ילן הוסיפה כי הפד סבור שהאינפלציה הנמוכה היא זמנית, וכי היא תגיע ליעד של 2% בשנת 2018. במענה לשאלה, היא מדגישה כי הפד לא מחוייב לעלייה בפועל ברמת אינפלציה לפני שיחליט על עלייה נוספת ברמת הריבית. הצרכנים האמריקאים נמצאים במצב בריא בהרבה מבחינה פיננסית, עם שיפור משמעותי בהכנסה. אנחנו רואים שהם קונים יותר מכוניות, וגם ענף הבנייה מתאושש לאט - הנתונים הדמוגרפיים גם מחזקים את הציפייה לעלייה משמעותית בהשקעות בבתים".

אשר לנפילה במחירי הנפט והשלכותיה על רמת האינפלציה מוסיפה היו"ר כי היא אכן הופתעה מהמשך הירידות במחירי הסחורה. עם זאת, לדבריה, בהינתן שכל התנאים אחרים אינם מונעים זאת, "מספיק שמחירי הנפט יתייצבו על מנת לגרום לעלייה באינפלציה".

אשר לחששות כי הפד יאלץ לשנות כיוון במידה והכלכלה תחזור לאחור, ולהוריד מחדש את הריבית - כפי שקרה כמה פעמים בעבר במדינות אחרות, ובראשן יפן - ילן אומרת כי הפד לקח בחשבון את הסיכון האמור בהחלטה הנוכחית. עם זאת, היא סבורה כי הפד לא יידרש לכך, בין היתר משום שהוא בוחר להתחיל במדיניות מצמצת מוקדם מספיק, ומציג תוכנית הדרגתית ומתונה של העלאות ריבית בעתיד.

  

הרחבה נוספת תוצג בידיעה זו באופן שוטף

ג ג'נט ילן וסטנלי פישר, יו"ר הפד וסגנה | צילום: מיקי אלון, בלומברג ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות