אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השוק ערוך להעלאה, אך דרוך לקראת השלב הבא צילום: עמית שעל

פרשנות

השוק ערוך להעלאה, אך דרוך לקראת השלב הבא

בהעלאות ריבית ראשונות בעבר, מניות הבנקים רשמו תשואה נמוכה. אנליסטים טוענים שהפעם התמונה תהיה שונה

17.12.2015, 07:42 | מיקי גרינפלד

כלכלנים, אנליסטים ופרשנים מדברים בשבועות האחרונים על העלאת ריבית הפד כ"היסטוריה". מול אסון פיננסי וטראומטי מהסוג של 2008, אין פלא שהסמן הראשון ליציאה לדרך חדשה גורר שימוש במושגים גדולים ודרמטיים. ואכן, אף שהמנדט המרכזי של הפד הוא לדאוג ליציבות מחירים ולתעסוקה - נושאים שאינם "פיננסיים" במהותם - ההשלכות של המדיניות המוניטרית על השווקים בעולם הן הרבה מעבר למרחיקות לכת. כשיועצי ההשקעות עסקו לאחרונה בסין או במחירי הנפט והסחורות, ההקשר היה שאלת ההחלטה של ג'נט ילן.

ההנחה הרווחת היא שהשווקים כבר הכינו את עצמם להעלאת הריבית הראשונה ושלא צפוי שינוי דרמטי במחירי הדולר, איגרות החוב והמניות בשוק האמריקאי בימים הקרובים. יש אמת בהנחה הזאת, אך היא חלקית בלבד. גם אם העלאת ריבית ראשונה אכן כבר מתומחרת במידה רבה, הכיוון של הפד לעתיד הקרוב רחוק מלהיות ברור, והשוק יותר דרוך מערוך לקראת הבאות.

לצומת הדרכים הנוכחי יש שתי יציאות: המשך ההתאוששות של כלכלת ארה"ב, שתוביל להעלאות ריבית נוספות ב־2016 לרמה שמעבר ל־1.5% בסוף השנה; או בלימה בהתאוששות ונסיגה, שיותירו ריבית נמוכה.

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

המשך העלאת הריבית ישקף אמון מצד הבנק לא רק במצבה של הכלכלה האמריקאית, אלא גם ביכולתה לעמוד באתגרי הכלכלה הגלובלית. במקרה כזה, הסבירות לתגובה חיובית בשוקי המניות היא גבוהה, עם סייג אחד. משקיע נבון יצטרך לשים לב לחברות ממונפות במיוחד שצפויות להידרש לתשלומים גבוהים יותר על ההלוואות שקיבלו. לא כולן יוכלו לעמוד בדרישות אלה. כך גם תגדל רמת הסיכון בענפים שבנויים על הלוואות ושנהנו בשנים האחרונות מהאשראי הזול - חברות הבנייה, הרכב ויתר המוצרים בני הקיימא.

מניות הבנקים הן סימן שאלה. הם אמורים להרוויח מהעלות הגדלה של ההלוואות. אולם בהעלאות הריבית הראשונות ב־1994, 1999 ו־2004, מניות הבנקים רשמו בחצי השנה שלאחר מכן תשואה נמוכה מאוד ביחס למדד S&P 500. אנליסטים טוענים שהפעם התמונה תהיה שונה: "מניות הבנקים ממוקמות טוב יותר מבעבר. העלייה במחיר האשראי תדחף את המניות קדימה בשלבים המוקדמים של הצמצום המוניטרי", אמרו בעניין זה אנליסטים מבית Bernstein.

העלאות ריבית אינן בשורה גדולה למחזיקי איגרות חוב. ככל שהפד והעלאות הריבית שלו ייצרו אווירה אופטימית חזקה יותר, כך צפויים לזרום כספים מאיגרות החוב אל שוק המניות.

ירידת הערך הצפויה באג"ח הממשלתיות הקצרות צריכה להדאיג את המשקיעים, אולם בשוק האג"ח התאגידי המכה תהיה כנראה קשה יותר, ככל שמדובר בחברה בעלת סיכון גבוה יותר. אג"ח שנסחרות בתשואה גבוהה במיוחד יקבלו מכה קשה, והשוק כבר החל להכין את עצמו להעלאת ריבית כשהנטישה של איגרות אלה כבר החלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות