אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבולים: האם מותר למעסיק לחייב אתכם לעבוד אצלו תקופה מינימלית? צילום: שאטרסטוק

כבולים: האם מותר למעסיק לחייב אתכם לעבוד אצלו תקופה מינימלית?

מעסיקים שולחים עובדים להכשרה מקצועית על חשבונם ובתמורה דורשים שיישארו בארגון למשך שנה. האם זה חוקי - ובאילו מקרים תאלצו לפצות את המעסיק אם תתפטרו לפני הזמן

17.12.2015, 12:56 | מעין מנלה
נוהג מקובל בקרב מעסיקים הוא לשלוח לעתים את העובדים להכשרות על חשבונם, בין אם מדובר בהכשרה ראשונית הנחוצה לעובד על מנת להתחיל לעבוד ובין אם הכשרה נוספת לעובדים קיימים. הכשרה של עובדים על ידי מעסיקים היא משהו שכולם מרוויחים ממנו. זהו אינטרס ציבורי, זה טוב לעובד וגם המעסיק מרוויח מכך. עם זאת, כאשר מעסיק משקיע כסף וזמן בהכשרה של עובד הוא מצפה לקבל את ההשקעה שלו בחזרה. לכן, מעסיקים רבים מחתימים עובדים על סעיף בחוזה שדורש מהם להתחייב לפרק זמן מינימאלי של עבודה אצל אותו מעסיק, בדרך כלל מדובר בשנת עבודה אחת לפחות. חלקם אף קובעים פיצוי שייאלץ העובד לשלם למעסיק במידה ויעזוב לפני תום התקופה. במקרים כאלה, האם ניתן לחייב להישאר במקום עבודה מסוים? מה קורה עם העובד עוזב מכיוון שמקום העבודה לא מאפשר לו למצות את יכולת ההשתכרות או מכיוון שמקום העבודה הופך להיות בלתי נסבל? מהו גובה הפיצוי שיכול מעסיק לדרוש מעובד?

מותר לדרוש תקופת עבודה מינימאלית?

"בקצה אחד יש מעסיק ששולח את העובד להכשרה על חשבונו מחוץ לעסק וכתוצאה מהכשרה זו העובד רוכש כישורים מקצועיים שלא היו לו קודם ושאחר כך הוא יוכל להשתמש בהם בכל מקום עבודה אחר. במקרה כזה המעסיק מחתים את העובד על פרק זמן בו הוא מתחייב לעבוד אצלו כדי להחזיר את עלות ההשקעה. אם העובד יפר את ההתחייבות הוא ייאלץ להחזיר את עלות ההשקעה. במקרה כזה אם העובד יילך לעבוד אצל מתחרה מיד בתום תקופת ההכשרה והמעסיק יתבע אותו יש להניח שבית משפט יכריח את העובד להחזיר את עלות ההכשרה", אומרת עו"ד שושנה גביש, מומחית לדיני עבודה במשרד ש. הורוביץ ושות'.

מעסיק לא יכול לחייב אתכם להישאר במקום העבודה, צילום: שאטרסטוק מעסיק לא יכול לחייב אתכם להישאר במקום העבודה | צילום: שאטרסטוק מעסיק לא יכול לחייב אתכם להישאר במקום העבודה, צילום: שאטרסטוק

לדבריה, מקרה הקצה השני הוא של מעסיק ששולח עובד להכשרה ייחודית ואינה נותנת כישורים כלליים. באותו מקרה העובד מסיים את ההכשרה אבל למעסיק אין מספיק עבודה בשבילו. כאן, המעסיק לא מאפשר לעובד להתפרנס וגם לא לעבוד אצל מעסיק אחר והעובד נאלץ להתפטר. "במקרה כזה המעסיק יכול למצוא את עצמו בלי שום סיכוי לקבל פיצוי על עלות ההכשרה", היא אומרת. כך היה הדבר בחברת תעופה קטנה ששלחה שני טייסים להכשרה בחו"ל בעלות של 15 אלף דולר אבל לא סיפקה להם עבודה כששבו. ביה"ד לענייני עבודה קבע שחברת התעופה לא יכולה לקבל את הסכום שהשקיעה בהכשרה מכיוון שלא פעלה בתום לב ולא אפרשה לטייסים להתפרנס אצל מעסיק אחר.

עו"ד שושנה גביש עו"ד שושנה גביש עו"ד שושנה גביש

באופן דומה, כאשר מקום העבודה נהפך בלתי נסבל, כלומר המעסיק לא מפטר את העובד אך יוצר נסיבות שלא מאפשרות לו לקיים את התחייבותו להישאר במשך שנה, העובד לא בהכרח יצטרך להחזיר את עלות ההכשרה גם אם יתפטר. לעומת זאת, אם המעסיק ניסה לאפשר לעובד לקיים את התחייבותו והעובד התפטר לפני תום התקופה יכול להיות שבית הדין יחייב אותו להחזיר את הכסף. זאת מכיוון שהסיכון לא צריך ליפול על המעסיק במקרה כזה.

מה גובה הפיצוי שניתן לדרוש מהעובד?

קיימים מקרים פחות קיצוניים בהם, למשל, מקרה בו העובד לא מתפטר מיד לאחר תום ההכשרה אלא חצי שנה אחר כך. האם המעביד יכול במקרה כזה לדרוש ממנו את החזר כל עלות ההכשרה? "יש פה אלמנט של שיקול דעת שיפוטי. אם נניח שבאופן סביר המעסיק החזיר לעצמו את עלות ההשקעה לאחר שישה חודשים אך עדיין תובע את כל הסכום זה למעשה קנס ואין זה חוקי להטיל על עובדים קנסות", אומרת גביש.

מותר לחייב עובד להישאר?

 

מקרה אחר שמעלה חשד לכך שמדובר בקנס ולא רצון אמיתי של המעסיק להחזר ההשקעה הוא כאשר החוזה קובע פיצוי גבוה בהרבה מעלות ההכשרה. כך, אם עלות ההכשרה היא 10 אלף שקלים והמעסיק דורש שהעובד יתחייב לשנה ושבמידה ולא יעמוד בהתחייבות ייאלץ לשלם 30 אלף שקל, במקרה כזה המעסיק לא יקבל את כל הסכום כפיצוי משום שהוא לא פרופורציונאלי לנזק שנגרם. "אי אפשר להכריח את העובד להמשיך לעבוד. פיצוי כספי כל כך גבוה למעשה נועד להרתיע את העובד כך שבעקיפין גורמים לו להשתעבד למקום העבודה. העובד יישאר שנה למרות שיכול היה להשתכר יותר במקום אחר מכיוון שיגיד לעצמו שהוא לא יכול להרשות לעצמו לשלם 30 אלף שקל", אומרת גביש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ה"פיצוי" על עלות ההכשרה הוא רק אם מדובר בהכשרה מיוחדת
כלומר קורס מיוחד וכיוצא בזאת ולא אם זה חפיפה או תקופת התלמדות או כל דבר אחר. חשוב שתכתבו את זה. אם המעסיק גם טוען שהקורס עלה לו 10K הוא צריך להוכיח את זה, הוא לא יכול סתם ככה לזרוק סכומים. בנוסף, הוא גם לא יכול לומר שבכל מקרה של עזיבה לפני שנה התשלום יהיה X. הרי יש הבדל אם עזבת אחרי חודש או אחרי 9 חודשים... במהלך ה9 חודשים כן נתת תפוקה לכן ה"קנס" צריך לקטון ככל שיש לך יותר ותק. אלה המבחנים של בית הדין לעבודה.
רז  |  17.12.15