אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעצר המנכ"ל שהרגיז את העולם: מרטין שקרלי חשוד בהונאת ניירות ערך צילום: בלומברג

נעצר המנכ"ל שהרגיז את העולם: מרטין שקרלי חשוד בהונאת ניירות ערך

לאחר שגבה סכום מופרז עבור תרופה לחולי איידס ועורר סערה, מנכ"ל חברת התרופות טורינג נעצר בשל חשד שהעביר באופן לא חוקי מניות מחברת הביוטק רטרופין שהקים כדי להסוות את הפסדי קרן הגידור שניהל

17.12.2015, 17:22 | שירות כלכליסט
מרטין שקרלי, המנכ"ל של חברות התרופות טורינג וקאלו ביוס (KaloBios Pharmaceuticals), שעורר סערה לאחר שגבה סכום מופרז לתרופה נגד זיהומים לחולי איידס, נעצר היום (ה') בחשד להונאת ניירות ערך.

על פי הדיווחים, שקרלי (32) נעצר על ידי סוכני FBI ומואשם שהעביר באופן לא חוקי מניות מחברת הביוטק רטרופין (Retrophin) שהקים והשתמש בהן לשלם חובות עסקיים לא קשורים. בסוכנות רויטרס מדווחים כי המעצר קשור גם לתקופה בה שימש כמנהל קרן הגידור MSMB קפיטל מנג'מנט. שקרלי סגר את קרן הגידור ב-2012 ועבר לכהן כמנכ"ל רטרופין בין השנים 2012-14.

שקרלי עלה לכותרות בחודשים האחרונים לאחר שהעלה את המחיר של התרופה דרפרים פי 50, למחיר של 750 דולר לגלולה מ-13.50 דולר. התרופה משמשת לטיפול בדלקות, בעיקר אצל חולי איידס. ייקור התרופה הפך מושא למחאה בארה"ב והיווה דוגמה למחירי התרופות היקרים במדינה.

מרטין שקרלי, צילום: בלומברג מרטין שקרלי | צילום: בלומברג מרטין שקרלי, צילום: בלומברג

על פי האישומים, הוא העביר למשקיעי MSMB נתונים כוזבים ומשך מהם השקעות של 3 מיליון דולר. אולם לאחר שקרן הגידור צברה הפסדים כבדים ממסחר ב-2011, שקרלי שלח במשך חודשים עדכונים מפוברקים למשקיעים שהצהירו על רווחים והחזרים של 40%. על מנת להחזיר את ההשקעות, שקרלי העביר נכסים בשווי 11 מיליון דולר של רטרופין באמצעות הסדרים ועסקאות ייעוץ מזויפות.

התרופה דארפרים התרופה דארפרים התרופה דארפרים

חברת התרופות טורינג עמדה במרכז חקירה של הרשויות בארה"ב בעקבות הקפצת המחיר. במשרד התובע הכללי בניו יורק חושדים כי החברה הגבילה את הפצת התרופה לטיפול בדלקות אצל חולי איידס וסרטן במטרה מכוונת למנוע מיצרניות התרופות הגנריות להשיג את הדגימות הנחוצות כדי ליצור את הגרסאות שלהן.

הביקורת הציבורית אילצה בסופו של דבר את החברה להבטיח כי תוריד את המחיר, מהלך שעדיין לא יצא לפועל. מנכ"ל החברה, מרטין שקרלי אף זכה בתואר "האדם השנוא ביותר באמריקה" בעקבות המצב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות