אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יותר מדי אלשטיינים בדירקטוריון אי.די.בי" צילום: אורן אגמון

"יותר מדי אלשטיינים בדירקטוריון אי.די.בי"

מאיר שני, דירקטור חיצוני באי.די.בי, התפטר בשל התנגדותו לשכר של מנכ"ל דסק"ש גיל שרון ולמינוי "מספר כה רב של בני משפחת אלשטיין". אלשטיין צפוי למנות את אחיו ואחותו לדירקטורים כדי להשיג רוב לאישור שכר. היום: אי.די.בי תחליט באסיפה אם לתמוך בתגמול למנכ"ל החברה־הבת

20.12.2015, 06:56 | גולן חזני

מכשול נוסף לגיל שרון בדרך לאישור הסכם השכר שלו כמנכ"ל דסק"ש, הפעם מכיוון דירקטוריון החברה־האם (74%) — אי.די.בי פתוח. הדירקטורים הבלתי תלויים והחיצוניים בחברה לא מוכנים בשלב זה לאשר את תנאי ההעסקה של גיל שרון.

ל"כלכליסט" נודע כי מאיר שני, המשמש כדירקטור בלתי תלוי בחברה מטעם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לשעבר, התפטר בסוף השבוע מהדירקטוריון. התפטרותו אינה מיידית, אלא תיכנס לתוקף לאחר מינוי דירקטור במקומו. כהונתו של שני, שחודשה ביולי האחרון באסיפה הכללית, אמורה היתה להסתיים בעוד כשנתיים. הוא מונה לתפקיד ביוזמת קרן ברוש ומתוקף הסדר החוב של אי.די.בי, שחייב מינוי דירקטור מטעם מחזיקי האג"ח לשעבר של אי.די.בי אחזקות.

דירקטוריון אלשטייני

 

הרקע המרכזי להתפטרותו של שני הוא מינויו של שרון למנכ"ל דסק"ש והתנגדותו לתנאי שכרו — גם לאחר ששרון ויתר על 40% מהון המניות שהיה צפוי לקבל מהחברות־הבנות סלקום ושופרסל. שני זועם זה שבועות שעניין מינויו של שרון לא הובא על ידי בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין, לידיעת הדירקטוריון, אלא בדיעבד. הוא אף זועם על כוונתו של אלשטיין למנות את אחיו (אלחנדרו אלשטיין) ואחותו (דיאנה אלשטיין־דן) לדירקטוריון. נוסף לשניים, אלשטיין מבקש למנות את שולם לפידות לדירקטוריון ובכך להשלים את מספר הדירקטורים בחברה לתשעה.

שרון אמור להתמנות למנכ"ל דסק"ש ובעתיד, על פי הערכות, גם לאי.די.בי - שם יחליף את חיים גבריאלי, שבתקופתו הידרדרה החברה להפסדים עצומים ולהסדר חוב. גבריאלי היה בן טיפוחיו של נוחי דנקנר, אבל לאחר שזה נאלץ לוותר על השליטה הוא נשאר כמנכ"ל גם תחת "אדוניו" החדשים, שנואי נפשו של דנקנר.

בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

אלשטיין התכוון לבצע את המינויים לדירקטוריון כבר ביולי האחרון, ולהכניס את הדירקטורים החדשים במקום נציגיו של שותפו לשעבר מוטי בן־משה, אך בן־משה הוציא צו מניעה בבית המשפט לדחות את המינויים עד לסיום הליך ההיפרדות בין השניים. כעת החליט אלשטיין להשלים את המינויים, וזאת ככל הנראה לאחר שהבין כי קיימת התנגדות להליך מצד רוב ואולי כל הדירקטורים הבלתי תלויים בחברה. ארבעת הדירקטורים הבלתי תלויים בדירקטוריון אי.די.בי פתוח הם שר האוצר לשעבר רוני בר־און (שמונה על ידי אלשטיין), גיורא ענבר, מאיר שני ואלינה פרנקל (מטעם הציבור). שלושת המינויים הצפויים אמורים להשיג רוב בדירקטוריון לתמיכה של אי.די.בי בהצבעה על שכרו של שרון באסיפה הכללית של דסק"ש מחר.

גיל שרון, צילום: אוראל כהן גיל שרון | צילום: אוראל כהן גיל שרון, צילום: אוראל כהן

"צורם לי שבדירקטוריון של חברה ציבורית משמעותית וכבדת משקל עומדים לכהן מספר כה רב של בני משפחת אלשטיין", כתב שני לחברי הדירקטוריון. הוא הוסיף שאמנם אין איסור פורמלי והמינויים חוקיים, אבל הוא סבור שגם אם כשר הדבר, הרי שלא רצוי לעשותו. הוא הוסיף כי הוא תומך במינויים של שולם לפידות, נציגו של אלשטיין בישראל, וכן במינויו של אלחנדרו אלשטיין, שאותו "יצא לו לשמוע בדיונים ומועמדותו ראויה". אולם שני מוסיף כי "אין לי נתונים על הרקע של דיאנה אלשטיין, וכשאקבלם אתייחס לעצם כישוריה להיות דירקטורית בחברה".

דיאנה אלשטיין־דן (53) היא כלכלנית במקצועה ובעלת תואר שני בניהול מטעם אוניברסיטת בואנוס איירס. בחמש השנים האחרונות היא הועסקה כתמחירנית בחברת פולישק תעשיות, שלה מפעל ייצור בניר יצחק. בהמשך עברה לגניגר מפעלי פלסטיקה, כאשר זו רכשה את פעילות המסכים והרשתות של פולישק. תפקיד נוסף שבו כיהנה בחמש השנים האחרונות היה ככלכלנית בחברת מגן אקו אנרג'י.

דורש הליך ארוך יותר

 

שני נחשב לדירקטור חריף ודעתן, שבהחלטות לא מעטות התנגד לקו שהוליך אלשטיין. כך, היום אחה"צ הוא מתכוון להביע את התנגדותו לשכרו של שרון בישיבת הדירקטוריון. שני מחה על כך שדירקטוריון אי.די.בי נדרש להביע עמדה בפרק זמן קצר מדי על נושא "כבד", לדבריו, כמו השכר של שרון, והבהיר לדירקטוריון כי "אם שכר שרון הוא אכן מה שהתפרסם ב'כלכליסט' ביום חמישי או קרוב למציאות, אזי אני מודיע שאני מבקש שחברת אי.די.בי תצביע נגד אישור התנאים. זאת משום שהנושא כבד משקל ואין כל אפשרות לקיים תהליך מסודר של דיון בנושא. על אחת כמה וכמה כשמדובר בתנאים שעל פני הדברים נשמעים חריגים בכל קנה מידה. תנאים שנראים לי לא מוצדקים לכל חברה, בטח לא לחברה כמו דסק"ש".

שני (68) שימש בעבר גם כמנכ"ל כלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי, תפקיד שממנו פרש ביוני 2003. היום שני מכהן כדירקטור בקבוצת שטראוס.

האסיפה הכללית של דסק"ש אמורה להתקיים היום, ובה הצבעה על הסכם השכר המתוקן של שרון. בהצבעה מובאים בחשבון רק הקולות מן הציבור. אי.די.בי דנה בנושא מכיוון שגם אם קולותיה לא מובאים בחשבון החברה, היא אמורה להצביע ולהביע עמדה. התנגדות להסכם השכר מבעלת המניות הגדולה בדסק"ש תהווה אמירה קשה נגד אלשטיין, שחתם על הסכם זה עם שרון. נוסף על כך, אם האסיפה תתנגד גם לשכר זה, כפי שהסתמן באסיפה הקודמת שבוטלה בסופו של דבר, הרי שדירקטוריון דסק"ש יתקשה לאשר את ההסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות