אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל השטרות החדשים: תקציב בנק ישראל ל-2016 קפץ ב-23% צילום: עומר מסינגר

בגלל השטרות החדשים: תקציב בנק ישראל ל-2016 קפץ ב-23%

יעמוד על 1.1 מיליארד שקל; סעיף ההוצאות המרכזי - התשלומים לגמלאים; ההשקעה בשיפוץ המבנה הישן תסתכם ב-51 מיליון שקל

20.12.2015, 09:44 | רעות שפיגלמן

תקציב בנק ישראל ב-2016 יהיה גבוה משמעותית מהתקציב של 2015 ויעמוד על 1.1 מיליארד שקל - עלייה של 23% בהשוואה לשנת 2015.

מעל לחמישית מהתקציב, כ-230 מיליון שקל, יוקצו להחלפת סדרת השטרות שבמחזור, כאשר שטר ה-200 שקל, שהוא הכי נפוץ במחזור ומרכז מעל מחצית ממנו, יופץ לציבור ביום ד' הקרוב.

כ-20 מיליון שקל מהתקציב ל-2016 ייועדו להקמת מאגר נתוני האשראי, כהוצאות ראשוניות. בנק ישראל מתכנן להוציא את הקמת המאגר למכרז במהלך השנה הקרובה. בנוסף, בשנה הקרובה צפוי הבנק להשקיע כ-51 מיליון שקל בשיפוץ המבנה הישן של הבנק בירושלים - סכום כפול מזה שהשקיע הבנק השנה.

קראו עוד בכלכליסט

בניין בנק ישראל, צילום: בלומברג בניין בנק ישראל | צילום: בלומברג בניין בנק ישראל, צילום: בלומברג

העלייה בתקציב 2016 בולטת על רקע תקציב הבנק ל-2015 שעמד על 895 מיליון שקל, והיה גבוה רק ב-4% לעומת תקציב 2014 . בניכוי הוצאות הבנק לפרויקטים כמו החלפת השטרות ומאגר נתוני אשראי, וכן שיפוץ מבנה הבנק, ההוצאות השוטפות של הבנק צפויות לרדת בשנה הקרובה. הוצאות אלו הסתכמו ב-2015 ב-750 מיליון שקל וצפויות לרדת במקצת ולעמוד על 737 מיליון שקל.
 
ההוצאות השוטפות למבנה הבנק החלופי יותר מהכפילו את עצמן בשנה זו וצפויות להסתכם ב- 24 מיליון שקל כמעט, ובשנה הקרובה צפויות לעלות במעט ולעמוד על 24.5 מיליון שקל.
 
סעיף ההוצאות הגבוה ביותר לשנה הבאה הוא תשלומים לגמלאי הבנק הוא 27% מסך ההוצאות. שנת 2016 גם צפויה לרשום שיא בהיקף העובדים המועסקים, כ-797 עובדים במספר. זאת בגלל פרויקטים חדשים וקידום נושאים בהם מעורב הבנק כמו למשל הקמת מאגר נתוני האשראי, במסגרתו מועסקים בבנק כחמישה עובדים. בשנת 2012 בנק ישראל, כמו יתר הגופים הממשלתיים עבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. נכון להיום, כ-40% מכלל עובדים הבנק הם בפנסיה תקציבית.

הפיקוח על הבנקים מעסיק כ-150 עובדים. בהשוואה לגופי פיקוח אחרים כמו אגף שוק ההון במשרד האוצר, או רשות ני"ע, מדובר בהיקף עובדים מצומצם ביחס לגוף פיקוחי.

בסוף השבוע חוברת התקציב של הבנק הונחה על שולחנה של הכנסת. מחר (ב') ועדת הכספים תדון בו, ולאחר מכן יפרסם הבנק באופן רשמי את התקציב. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לו רק אנשי בנק ישראל לא היו עושים כלום...
...הייתי מסכים ברצון לממן את משכורותיהם המנופחות. הבעיה היא שבהתערבותם הבלתי פוסקת בשוק החופשי הם גורמים לנזק בל יתואר, והדבר עולה למשלם המסים הרבה הרבה הרבה יותר מאשר המשכורות שלהם, או תקציב שיפוץ המשרדים שלהם. מדובר בחבורה של אקדמאים, שמעולם לא החזיקו עבודה בעולם האמיתי, אין להם מושג איך מנהלים עסק, ובכל זאת מתיימרים להחליט אילו ענפים צריכים להתקיים במשק ואיזה ענפים לא, היכן החוסכים צריכים להפקיד את כספם, ומה צריך להיות שער השקל בהשוואה למטבעות אחרים. זוהי דוגמה קלאסית לבירוקרטיה ממשלתית שיצאה מכל פרופורציה, ומנסה לנהל את כל העולם ואחותו.
אורן  |  20.12.15
1.
לא ייאמן. עלות שכר כוללת של מעל ל 100,000 ש"ח לחודש לעובד
תקציב בנק ישראל הוא בחישוב גס כפול ממה שהוא אמור להיות בהתחשב במס' העובדים שם. הבזבוז הוא דמיוני ולא ייאמן. חברי ההנהלה הבכירה של הבנק צריכים לעמוד למשפט על גניבה של כספי ציבור. אתי אלון נדונה ל 17 שנות מאסר. ההנהלה של בנק ישראל גונבת הרבה יותר כסף כל שנה - כמה שנים הם צריכים לשבת בכלא?
לשלוח את קרנית פלוג לכלא  |  20.12.15