אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך תעברו את תקופת השיפוץ בשלום

כך תעברו את תקופת השיפוץ בשלום

מהכנת לוח זמנים לביצוע העבודות ועד להגדרת תקופת האחריות לתיקון ליקויים. החלטתם לשפץ את הבית. מזל טוב, אבל רגע לפני שתתחילו, חשוב שתדעו כמה עובדות

20.12.2015, 16:56 | נתנאל אבוטבול ושמול שמחוני

תקופת השיפוץ יכולה להיות חוויה הזכורה לטוב או סיוט מתמשך שלא באשמתכם, כמובן. מלבד החשש מהוצאה כספית גדולה מתלוות לעיתים לשיפוץ מחלוקות בתוך התא המשפחתי ופעמים רבות גם חילוקי דעות מול בעלי המקצוע. את הבעיות המשפחתיות לא נוכל לפתור לכם, אך כן נוכל לתת מספר דגשים בהתנהלות נכונה מול קבלן השיפוצים.

לא כולנו מבינים בבנייה ולכן, לפני שמתחילים בשיפוץ יש לזכור כי אין חוק המגן על הלקוח, מפני קבלן השיפוצים. לכן, על מנת למנוע בעיות ואי הבנות מול בעלי המקצוע, יש לנהוג במשנה זהירות הכולל תיעוד של כל הסכמה או החלטה ביניכם לבין הקבלן בצורה מסודרת בכתב או באמצעות הקלטת שיחות. במידה והתגלתה בעיה במהלך השיפוץ או לאחריו, החוק קובע כי תחילה יש לפנות לקבלן ולתת לו הזדמנות לתקן את הליקוי ורק במידה והוא לא נשא באחריות לתיקון, תוכלו לפנות לבית המשפט. במקרים דחופים בצעו את התיקון על ידי קבלן אחר ותבעו את עלותו. לצערינו, אין מוסד שפועל לצד הלקוח במקרה ומתגלעים חילוקי דעות מול הקבלן. המועצה הישראלית לצרכנות יכולה לעזור בייעוץ אך היא אינה גוף משפטי. במידה וסכום התביעה המקסימלי הוא 35 אלף שקל, ניתן לפנות לבית משפט לתביעות קטנות כשבידכם תיעוד של כל התקלות או לחילופין, מציע נתנאל אבוטבול, מנהל האתר "שיפוצים פלוס", לפנות לחברת בדק בית או לשמאי שיכינו דו"ח שמתאר את הליקויים. עלויות של דו"ח כזה הן בין 2,000-4,000 שקל.

שיפוץ דירה (אילוסטרציה), צילום: עמית שעל שיפוץ דירה (אילוסטרציה) | צילום: עמית שעל שיפוץ דירה (אילוסטרציה), צילום: עמית שעל

חשוב לערוך חוזה מקיף מול הקבלן שיכלול פירוט מדויק של עבודת השיפוץ ושל לוח הזמנים לביצועה, כמו גם הגדרת תקופת האחריות לתיקון ליקויים. מומלץ מאוד לכלול נספח של כתב כמויות שיפרט את חומרי הגלם ומי אחראי לאספקתם. כדאי לחלק את התשלום על פי התקדמות העבודה ורצוי שהתשלום האחרון והגדול ביותר יהיה עם תום העבודה, כך הקבלן יקבל תמריץ לסיימה בזמן ובצורה הטובה ביותר. יש להתעקש על החתמת חברת הביטוח של הקבלן לפני תחילת העבודה וכמובן, לאור מקרי העבר גם לדרוש ערבות אישית של הקבלן. מלבד כל זאת, כדאי שתוודאו שהעובדים המועסקים על ידו הם מקצועיים ובעלי היתרי עבודה. דרשו חשבונית עבור כל עבודה עליה שילמתם. אם רציתם לשלם ב"שחור" כדי להוזיל עלויות, כדאי שתדעו שמלבד העובדה שלא תוכלו להוכיח כי אכן שילמתם עבור עבודה זו - מדובר בעבירה פלילית, לא רק של הקבלן כי אם גם של הלקוח.

אמנם, לא ניתן להבטיח שהצדדים לא יגיעו למחלוקת מראש, אולם הקפדה על הכללים המפורטים מעלה תסייע לכם, הלקוחות, לעבור את תקופת השיפוצים בצורה רגועה יותר ובמקרה הצורך גם תוכלו להוכיח את צדקתכם.

נתנאל אבוטבול ושמול שמחוני הם יזמי אתר שיפוצים פלוס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות