אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מקדם הוראת שעה שתאפשר להגדיל ב-40% את כמות הדירות במגרשים לבנייה רוויה צילום: עומר מסינגר

כחלון מקדם הוראת שעה שתאפשר להגדיל ב-40% את כמות הדירות במגרשים לבנייה רוויה

ועדת הרפורמות תדון מחר בהוראת שעה, כשבכוונת שר האוצר להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית תוך שבוע. ההוראה המדוברת היא הרחבה של "תקנת שבס" שמאפשרת לוועדה מקומית לתכנון ובנייה לאשר תוספת דירות בשיעור של 20%

20.12.2015, 18:42 | אמיתי גזית

ועדת הרפורמות תדון מחר (ב') בהוראת שעה שתאפשר תוספת שטחי בנייה ודירות בשיעור של 20% במגרשים המיועדים לבנייה רוויה. אם היא תאושר, רשויות מקומיות יוכלו לאשר תוספת דירות בשיעור של 40% למגרש המיועד לבנייה רוויה. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת אלי כהן, הבטיח כי בין האורחים יהיו חברי מפלגתו - שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט, וראש מטה הדיור אביגדור יצחקי. נוכחותם של כל אלה מרמזת על החשיבות שהם רואים בחוק.

קראו עוד בכלכליסט

אפשר להתרשם מהלך הרוח גם מכוונות שר האוצר להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית תוך שבוע. ההוראה המדוברת היא הרחבה של מה שמכונה "תקנת שבס" שמאפשרת לוועדה מקומית לתכנון ובנייה לאשר תוספת דירות בשיעור של 20%.

שר האוצר משה כחלון, צילום: דוברות האוצר שר האוצר משה כחלון | צילום: דוברות האוצר שר האוצר משה כחלון, צילום: דוברות האוצר

ההוראה החדשה שמבקש שר האוצר לקדם היום תתווסף לתקנות שבס כך שוועדות מקומיות יוכלו להגדיל את הכמות ב-40% בסך הכל. ההוראה של כחלון לוקחת את תקנות שבס צעד אחד קדימה - על פי תקנת שבס, אפשר להוסיף דירות, אבל לא להגדיל את סך השטח הבנוי. כתוצאה מכך מקבלים יותר דירות, אבל הן גם יותר קטנות. לעומת זאת, שר האוצר רוצה לאפשר להגדיל גם את סך השטח הבנוי במגרש כך שתוספת הדירות לא תבוא על חשבון גודלן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
צריך לבטל את ועדות התכנון והבניה המקומיות לחלוטין
ולבטל את הדבר הזה שנקרא "היתר בניה". מי שבונה על פי תוכנית המתאר המאושרת פשוט יבנה. לא יהיו דיונים ולא מו"מ עם הרשויות. או שמותר ואז בונים ואו שאסור ואז מי שבונה הורסים לו. כמו כן יש לקבוע בחוק שהריסת מבנים לא חוקיים תהיה לפי סדר בנייתם כדי למנוע אפליה באכיפה.
אלון  |  21.12.15
4.
ל-1, נדל"ן הוא מנוע לא מוצלח
הנדל"ן והפיננסים הם סמים מסוכנים. הם גורמים לך לתחושת עושר בזמן שמנוע הצמיחה האמיתי של המשק - היצוא התעשייתי (כולל הייטק, תרופות, כימיה, ידע וכו') נמצא בנסיגה. בנוסף, נסיקת הנדל"ן היא אחד הגורמים העיקריים להגדלת הפערים באוכלוסיה (בכל העולם). אבל גם אם לא אכפת לך מהגדלת פערים, הרי הנדל"ן (והבורסה) יבלם מתישהו, בלי קשר לפעולות הממשלה, זה יקח עוד שנה או אולי עוד עשור (יש אומרים שהוא כבר נבלם ברבעון האחרון), אבל ככל שהמשק שלנו יהיה תלוי יותר בנדל"ן, כך ההשפעה הכללית של ההאטה תהיה חמורה יותר. בנוסף, לפי דעתי, אחרי 6 שנים בהם קצב התחלות הבניה הוא מעל קצב גידול האולוסין, כבר אין בעיה של היצע, אלא של ביקושי יתר. הממשלה, מסיבותיה שלה, טיפלה בקול ענות חלושה בביקושים (העלתה מעט את מס הרכישה, אולם לא הטילה מס רכוש ולא בלמה משקיעים זרים) ומעדיפה לטפל בצד ההיצע. הפעולות הנמרצות של הממשלה, אם אכן יצאו לפועל, עשויים להוביל לכך שברגע שתהיה האטה, עודף ההיצע יהיה כזה שהמחירים (במקומות מסוימים) יצנחו באופן חופשי. בצד החיובי - צניחה של הנדל"ן תפנה יותר כסף לצריכה ולהשקעות בתעשיה "אמיתית" ובטווח הארוך יותר תוביל למשק בריא יותר.
אזרח  |  21.12.15
1.
צריך לדעת גם מתי לעצור ולתת לשוק לעכל תהליכים כדי לראות מה התוצאות
נעשו כבר כמה צעדים בארץ , ועכשיו תתחיל גם העלאת הריבית. אומנם היא לא תתחיל מיד אבל תוך שנה או שנתיים היא תעלה ומחיר המשכנתא יעלה גם הוא ואז צעירים לא יקנו כי לא יהיה להם מספיק כסף לתשלום החודשי. ואז לא יהיה ביקוש גדול ועם הצעדים שנעשו בארץ זה יכול להוריד מחירים מעבר לאותו גבול אסור שאז זה יאט את כל המשק. כי נדלן הוא אחד המנועים הראשיים להנעת השוק.
אבי , אשקלטאון  |  20.12.15