אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהונגריה הוחלט להוריד את המע"מ מ־27% ל-5% כדי לעודד התחלות בנייה וכניסת משקיעים

בהונגריה הוחלט להוריד את המע"מ מ־27% ל-5% כדי לעודד התחלות בנייה וכניסת משקיעים

מנכ"ל אלדר השקעות: "הפחתת שיעור המע"מ בענף תגדיל את הכדאיות הכלכלית לבניית פרויקטים למגורים בהונגריה ותנתב את דרכם של המשקיעים חזרה למדינה"

21.12.2015, 08:33 | דותן לוי
בניסיון לפתור את משבר הדיור בהונגריה החליט הפרלמנט במדינה להוריד את שיעור המע"מ על רכישת דירה מ־27% ל־5%. המהלך נועד להגביר את היקף ההשקעות בנדל"ן במדינה, אשר היו קטר משמעותי במשק ההונגרי בעבר, אך דעכו מאז המשבר הגלובלי של 2008 בד בבד עם כלכלת המדינה. לפי ההחלטה תינתן ההטבה ברכישת דירות שגודלן עד 150 מ"ר כדי לעודד את שוק הדירות העממיות ולא דירות יוקרה, וכן תוגבל לארבע שנים.

בניגוד ליוזמה הדומה של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד להוריד את המע"מ על דירות ל־0% ולוודא שההפחתה תיתרגם להוזלה בשיעור דומה במחירי הדירות, במקרה ההונגרי הצעד מיועד מראש להיטיב עם יזמים ולהגביר את התחלות הבנייה במדינה. לדברי רו"ח עדי דנה, מנכ"ל אלדר השקעות המקדמת כמה פרויקטים בהונגריה, "נוצר מצב שיש ביקושים מקומיים גבוהים מאוד לדירות, אבל מלאי הדירות נמוך. הפחתת שיעור המע"מ בענף תגדיל את הכדאיות הכלכלית לבניית פרויקטים למגורים בהונגריה ותנתב את דרכם של המשקיעים חזרה למדינה. הציפייה היא כי לאחר מכן הסבסוד יגולגל גם לכיסו של הצרכן".

בודפשט, צילום: דוד הכהן בודפשט | צילום: דוד הכהן בודפשט, צילום: דוד הכהן

עו"ד גל אורן ממשרד ברנע, הפועל גם הוא בהונגריה, אומר כי התוכנית הועתקה מרומניה, ושם גרמו לירידה במחירי הדירות הקטנות על ידי הפחתת המע"מ מ־19% ל־5%. לדבריו, "זה הניע את השוק, שהיה קפוא, ואחר כך הרחיבו את ההטבה לדירות נוספות בגדלים שונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
בהונגריה האוכלוסיה קטנה כל שנה. היה שם מחסור בביקוש לדירות
הורדת מע"מ על דירות תאפשר לישראלים לקנות אותן במחיר נמוך יותר (ברור), אבל זה לא מה שיגדיל את כמות התחלות הבניה. לא בישראל. בישראל החסמים הם אחרים - מחסור באדמות לבניה באזורי ביקוש, בירוקרטיה - תכנון ואישור איטיים, תשתיות, מחסור בעובדים בענף הבניה. בישראל אין בעיה של ביקוש נמוך לדירות. להפך, הקבלנים לא בונים מספיק כדי לתת מענה לביקוש הגבוה. בהונגריה, בגלל שלהרבה משפחות הונגריות יש רק ילד אחד, אז האוכלוסיה קטנה, ולא היה ביקוש לדירות קטנות. הורדת המע"מ שם עזרה להגדיל את הביקוש.
לא רלבנטי לישראל  |  21.12.15