אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי דיזלגייט: צ’מפיון מוטורס נדרשת לשלם 100 מיליון שקל צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

אחרי דיזלגייט: צ’מפיון מוטורס נדרשת לשלם 100 מיליון שקל

רשות המסים טוענת שיבואנית פולקסווגן נהנתה מהקלות במס הקנייה על מכוניות ברמת זיהום נמוכה, שבעקבות פרשת דיזלגייט התגלו כמזהמות יותר משדיווחה. החברה לא צפויה לשאת בקנס שאותו עשוי לשלם קונצרן פולקסווגן העולמי

21.12.2015, 06:40 | תומר הדר

רשות המסים הגישה ליבואנית פולקסווגן בישראל צ'מפיון מוטורס דרישה לתשלום 100 מיליון שקל, לאחר שבכירי החברה נחקרו ברשות בעקבות פרשת דיזלגייט. הרשות טוענת שקיימים פערים בין הדיווח של היבואנית על פליטת המזהמים של מכוניותיה המשווקות בארץ לבין הפליטה בפועל.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות פתחה בחקירה בספטמבר, לאחר שהתגלה כי פולקסווגן העולמית התקינה במכוניותיה בעלות מנועי דיזל תוכנה שאפשרה לרכב לחוש מתי הן נמצאות בבדיקת זיהום אוויר כדי שיפלטו פחות זיהום. כשהמכוניות חזרו לכביש, הן שבו לפלוט עד פי 40 יותר זיהום מהמותר, כך לפי ההערכות. בתגובה, הודיעה פולקסווגן כי תבצע תיקון בכ־11 מיליון מכוניות ברחבי העולם שמצוידות במנועים המזהמים ובתוכנה.

משה אשר מנהל רשות המיסים, צילום: אוראל כהן משה אשר מנהל רשות המיסים | צילום: אוראל כהן משה אשר מנהל רשות המיסים, צילום: אוראל כהן

בשלהי ספטמבר הודיעה צ'מפיון מוטורס כי בארץ נוסעות כ־11 אלף מכוניות מזהמות שייתכן כי התוכנה מותקנת בהן. בין היתר דובר על הדגמים הפופולריים סקודה אוקטביה ופולקסווגן קאדי.

מס הקנייה על מכוניות בישראל עומד על 83%, ממנו מופחתים עד 15אלף שקל ככל שהרכב מזהם פחות.

לפי הערכות בענף, היבואנית אינה צפויה לשאת בקנס שישולם ככל הנראה על ידי קונצרן פולקסווגן העולמי. גם על גובה הסכום צפוי להתנהל משא ומתן. גורם בכיר בענף טען כי מדובר ב"סכום שערורייתי" שאינו מהווה "תחשיב אמיתי של עלות הפרשה".

גם קוריאה הדרומית הודיעה כי תטיל קנס בגובה 12.3 מיליון דולר על יבואנית פולקסווגן במדינה בגין מכירת יותר מ־125 אלף רכבים המעורבים בפרשה.

מרשות המסים נמסר: "מטעמי סודיות לא נוכל להתייחס לנושא".

פולקסווגן חוזרת בה

בעקבות פרשת דיזלגייט, פולקסווגן העולמית בדקה גם את רכביה שאינם חשודים כמזהמים, ובעקבותיה הכריזה על כ־800 אלף מכוניות נוספות כמזהמות, ובהן גם כאלו שנמכרו בישראל. אך בבדיקה נוספת התגלה כי התוצאות לא היו מדויקות וכי המכוניות פולטות מזהמים ברמה תקינה. לכן, הודיעה צ'מפיון מוטורס כי תעדכן את נתוני הזיהום של כמה דגמים שהיא משווקת בארץ, כגון פולקסווגן גולף GTI, פולקסווגן גולף R פולקסווגן פאסאט וסקודה ראפיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
כשבר רפאלי נחקרת אז עיקרון הסודיות פתאום לא כל כך חשוב לרשות המסים...
אני בספק גדול אם ברשות המיסים בדקו את כל דגמי פולקסווגון שנמכרים בארץ ומדדו את פליטת המזהמים בפועל. תיקנו את קטגוריות המיסוי הירוק של הרכבים. הכפילו במספר היחידות שנמכר מכל דגם וחישבו את המס החסר בתוספת ריבית. הדרישה המגוחכת שלהם היא לצערי בדיוק איך שהמשק הישראלי נראה ומתנהג.
רפי  |  21.12.15
לכל התגובות