אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנסיונרים, מגיעה לכם הטבת מס על החיסכון

פנסיונרים, מגיעה לכם הטבת מס על החיסכון

אני בן 70 ולאחרונה פרשתי מהעבודה אחרי 40 שנה. יש לי חסכונות שונים, חלקם בפיקדון בבנק וחלקם בשוק ההון במכשירים שונים. הבנתי שאני זכאי להנחה על תשלום מס רווח הון. מה הקריטריונים לזכאות ועל אילו סוגי השקעות ניתן לקבל את ההטבה? דוד, רמלה

21.12.2015, 07:56 | סהר אביב ואורי גרינפלד

רק במקרים מיוחדים מאוד ניתן להימנע מתשלום מס רווח הון על השקעות בשוק ההון. עם זאת, חוסכים מבוגרים ובעלי הכנסות נמוכות יכולים לקבל הטבה של פטור ממס רווח הון עד לתקרה מסוימת. את ההטבה ניתן לקבל בשל פיקדון בנקאי או במסגרת חיסכון בפוליסות חיסכון והיא ניתנת רק בעת פדיון הרווחים שנצברו, כלומר במעמד התשלום של מס רווח הון.

קיימים שלושה סוגי הטבות. ההטבה הראשונה והנפוצה ביותר ניתנת לכל מי שעומד במבחן הגיל והיא אינה תלויה בהכנסותיו של החוסך. אדם שהגיע לגיל פרישת חובה (67 לגבר ולאשה), והיה בן 55 ב־1 בינואר 2003, זכאי להטבה שנותנת פטור מתשלום מס רווח הון עד לתקרה של 13,440 שקל. אצל בני זוג, אם שניהם עומדים בקריטריונים, תעמוד תקרת ההטבה על 16,560 שקל. כך לדוגמה, בני זוג בני 70 שחוסכים בתוכנית חיסכון 200 אלף שקל, והשיגו תשואה ריאלית שנתית של 10% (רווח של 20 אלף שקל), יקבלו את הפטור המרבי. כלומר, ישלמו מס רווח הון בשיעור של 25% על 3,440 שקל — חיסכון של 4,140 שקל בשנה.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

ההטבה השנייה ניתנת בהתאם לגיל פרישה (67 לגבר ו־62 לאישה), אולם היא תלויה בהכנסתם של בני הזוג. אם הכנסתו של אחד מבני הזוג עולה על 8,460 שקל לא ניתן לקבל את ההטבה. ההטבה השלישית תלויה בהכנסה המצרפית של כל משק הבית. הטבה ניתנת רק במקרה שבו הכנסות החוסך, בת זוגו וילדים עד גיל 18 נמוכות מ־6,040 שקל בחודש.

ההטבה הראשונה ניתנת באופן אוטומטי בעת שחרור הפיקדון הבנקאי, מבלי שהחוסך צריך להגיש בקשה או טפסים למס הכנסה. שתי ההטבות האחרות ניתנות רק באמצעות הגשת בקשה למס ההכנסה. בפוליסות החיסכון ההטבה לא ניתנת באופן אוטומטי לחוסכים שכן מועד פדיון הכספים הנו לפי בחירת החוסך. על מנת לבדוק את הזכאות לאחת או יותר מההטבות רצוי לפנות לחברה המנהלת, לסוכן הביטוח או ליועץ בבנק.

הכותבים הם אנליסטית ואחראית על תוכן חינוך פיננסי בפסגות וכלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות