אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הכוכבים לא תציל את דיסני ממחירי זכויות השידור

מלחמת הכוכבים לא תציל את דיסני ממחירי זכויות השידור

המניות של וולט דיסני, שבבעלותה גם ערוץ הספורט ESPN, ירדו ב-9% בחודש האחרון, כפול משיעור הירידה בשוק המניות. אולם, לפי האנליסט ריצ'רד גרינפילד מ-BTIG, מיקי מאוס וחבורתו עדיין מוערכים מעל לשווי שלהם ב-15%

21.12.2015, 13:05 | שירות כלכליסט
הכוח לא יוכל להציל את מיקי מאוס. המניות של וולט דיסני, שבבעלותה גם ערוץ הספורט ESPN, ירדו ב-9% בחודש האחרון, כפול משיעור הירידה בשוק המניות. אולם, לפי האנליסט ריצ'רד גרינפילד מ-BTIG, מיקי מאוס וחבורתו עדיין מוערכים מעל לשווי שלהם ב-15%.

קראו עוד בכלכליסט

הכוח מתעורר. הרבה כסף בסוף שבוע אחד שבקושי יכסה חצי עונת NBA, צילום: יח"צ הכוח מתעורר. הרבה כסף בסוף שבוע אחד שבקושי יכסה חצי עונת NBA | צילום: יח"צ הכוח מתעורר. הרבה כסף בסוף שבוע אחד שבקושי יכסה חצי עונת NBA, צילום: יח"צ

גרינפילד פרסם ביום שישי דו"ח שמסכם את מצבה של דיסני כך: "ההנהלה של דיסני ביצעה שגיאה בסיסית כששילמה יתר על המידה עבור זכויות השידור של ספורט, בהתבסס על תחזיות מוגזמות למנויים בחבילות מרובות ערוצים. לא רק שדיסני שילמה יותר מדי עבור חבילות זכויות בודדות, הם גם רכשו יותר מדי זכויות שידור ספורט בניסיון למנוע המתחרים כמו פוקס ספורטס 1 ו-NBC ספורטס להתחזק. כתוצאה מכך, אנחנו מעריכים כי הרווחיות של רשת הכבלים של דיסני תרשום ביצועים הנמוכים מתחזיות המשקיעים – רשת הכבלים מייצגת 44% מההכנסה התפעולית של דיסני. אנחנו מעריכים כעת שההכנסה התפעולית של דיסני תרד לעומת השנה שעברה, ובשנה התקציבית של 2017 היא תישאר ללא שינוי". 

דיסני, שבבעלותה גם רשת ABC, התחייבה להוציא 56 מיליארד דולר עד 2024, כולל החוזה שחידשה עם ה-NBA בסתיו האחרון.

עם זאת, גרינפילד מודה כי הסרט השביעי בסדרת מלחמת הכוכבים ינחל הצלחה עצומה. "הסרט, 'הכוח מתעורר', שלפי ההערכות יכניס 2.6 מיליארד דולר בקופות ברחבי העולם, יוביל לכך שדיסני תעקוף במעט את התחזיות עבור השנה התקציבית 2016. אולם אנחנו מאמינים שהתחזיות להכנסות עבור השנה התקציבית 2017 ו-2018 גבוהות מדי. חשוב לציין שלהערכתנו אם 'הכוח מתעורר' לא יכניס מעל 2 מיליארד דולר ברחבי העולם, דיסני תפספס את התחזיות לשנה הפיסקאלית 2016 גם כן".

גרינפילד מוסיף ומציין כי מבחינת תכנים יש לדיסני היצע מרשים, כולל מלחמת הכוכבים, מארבל ופיקסר. "אך, משקיעים חייבים לזכור שבמהותה, דיסני היא רשת כבלים עם הרמה הגבוהה ביותר של עלויות קבועות (זכויות שידור ספורט) בתעשייה. ב-20 השנים האחרונות, ESPN נתפסה כדובדבן שעל הקצפת באימפריה של דיסני, במיוחד מכיוון שאפילו לא הייתה המנוע מאחורי הרכישה של CapCities/ABC ב-1995. בהתאם, ESPN עכשיו בדרך להפוך לעסק הבעייתי ביותר של דיסני, בשל השינוי המהיר בהתנהגות הצרכנים".

לדבריו של גרינפילד, דיסני פגעו אף יותר בהכנסות לטווח הארוך לאחר שרשמו באגרסיביות תכנים בפלטפורמות SVOD כמו נטפליקס, בניסיון לחזק את ההכנסות לטווח הקצר. הוא מוסיף כי "בעוד שתכנים טובים נוספים מדיסני מועברים לפלטפורמות SVOD, לוקחים גם יותר זמן מטלוויזיה לינארית בשידור חי, מאיצים את הירידה ברייטינג ובתמורה את הירידה בהכנסות מפרסום. כל זה מוביל להחמרה במשוואת השווי למחיר של הטלוויזיה מרובת הערוצים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות