אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זאב רום זכה בבוררות מול צ'רנוי, רשות המסים כבר דורשת את חלקה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

זאב רום זכה בבוררות מול צ'רנוי, רשות המסים כבר דורשת את חלקה

באוקטובר ניתן פסק בורר שלפיו ישלם מיכאל צ'רנוי לזאב רום 50 מיליון שקל. הכסף עוד לא הועבר לזוכה, אבל ברשות המסים הזדרזו לשגר פנייה לצד המשלם בדרישה שיפריש מחצית הסכום, 25 מיליון שקל, לקופת המדינה

22.12.2015, 08:35 | תומר גנון

מס הכנסה דורש מאיש העסקים מיכאל צ'רנוי להעביר לו 25 מיליון שקל מתוך כספים שעליו לשלם לשותפו לשעבר זאב רום. כך עולה מתכתובת בין רשות המסים לרואה החשבון של צ'רנוי מראשית החודש. רום התקומם נגד ההחלטה שנובעת מזכייתו בבוררות בסכסוך עסקי בין השניים, שנקבע בה שצ'רנוי ישלם לו 50 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

צ'רנוי, שעשה את הונו בעסקי מתכות ברוסיה ובמדינות חבר העמים, ורום, איש עסקים ישראלי דובר רוסית, הכירו ב־1996. לדברי רום החלו השניים לשתף פעולה בענייני עסקים, והוא הפך ליד ימינו של צ'רנוי בישראל. אותה פעילות משותפת בין היתר עמדה במרכז כתב אישום על מרמה והלבנת הון במסגרת עסקת גד זאבי־בזק, שממנו זוכו בעת האחרונה.

פוליסה נגד שמועות

 

אבל מלבד פרשת בזק הולידו קשרי צ'רנוי־רום גם מאבקים כספיים. לפני כחמש שנים הסכימו השניים להעביר את הסכסוך ביניהם לבוררות אצל עו"ד רובי בכר. רום טען שסייע לצ'רנוי להתגבר על שמועות שליליות על אודותיו וניצל את קשריו ואת המוניטין העסקי שלו כדי לפתוח לפני צ'רנוי את עולם העסקים הישראלי.

לטענת רום, צ'רנוי אף הסתייע בו להסדרת עניינים אישיים. עם זאת, רום טוען, צ'רנוי התעקש לשלם לו באחוזים מהפעילות העסקית ולא בשכר, והוא עדיין חייב לו כספים.

לעומתו טען צ'רנוי שהתפקיד העיקרי של רום היה מתורגמן, שכן צ'רנוי עצמו דובר רוסית בלבד. הוא הוסיף שרום דאג רק לאינטרסים האישיים שלו ואף השיג לעצמו רווחים אישיים של מיליוני דולרים, בין היתר באמצעות כספים שנתן לו צ'רנוי ליבוא מתכות ותרכובות מרוסיה ולעסקת נדל"ן בארה"ב, שעליה לא שילם רום לצ'רנוי את הרווחים שהבטיח לו.

באוקטובר קבע עו"ד בכר בפסק בורר שעל צ'רנוי לשלם 50 מיליון שקל לרום. באותה תקופה פנה רום לפקיד שומה ת"א 4 וביקש לתקן את הצהרת ההון שהגיש ביולי 2015 ולכלול בה יתרת חוב של 50 מיליון שקל על הכספים שצ'רנוי אמור לשלם לו.

מיכאל צ מיכאל צ'רנוי. קיבל הודעה מרשות המסים | צילום: ארטיום דגל מיכאל צ

בראשית החודש, ועוד טרם שולם הכסף, קיבל רואה החשבון של צ'רנוי יצחק ראט מייל מפקיד שומה 4 תל אביב במס הכנסה. "בהתאם לפסק בורר, מיכאל צ'רנוי המיוצג על ידך צפוי להעביר לזאב רום 50 מיליון שקל הקשורים לעסקה שבוצעה בעבר. אציין כי יש לנכות מס במקור מסכום זה בשיעור של 50%".

"ההכנסה טרם הגיעה"

 

רואה החשבון של רום יובל קדרון הזדעק על הדרישה. "אבקש לקבל תשובה מדוע מס הכנסה ביטל אישור על ניכוי המס של זאב", כתב קדרון למס הכנסה בחזרה. "מועד הדיווח על ההכנסה טרם הגיע. לנישום אין חבות מס ולפיכך לא ברורה החלטתכם". בסיום המכתב הזהיר קדרון שאם לא יקבל תשובה, יעתור לבית המשפט בנושא.

בתצהיר שהגיש לבית המשפט בבקשה שיורה לרשות המסים לבטל את הדרישה מרום, קדרון טוען שימים אחדים לאחר משלוח המכתב התקשרו אליו ממחלקת הגבייה ברשות המסים. בשיחה נמסר לו, לטענתו, כי על רום לשלם מקדמות לשנת המס 2015 בסכום של 25 מיליון שקל. בתצהיר כתב קדרון כי "באופן מפתיע הסכום מהווה 50% מסכום פסק הבורר והנו זהה לסכום שצ'רנוי נתבקש לנכות במקור. הפנייה הטלפונית נבעה ככל הנראה מתוך הבנה כי ההוראה לנכות במקור 50% נגועה באי־חוקיות".

רשות המסים טרם הגישה לבית המשפט תגובה לבקשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות