אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי על סף מכירת מניות כלל ביטוח למקרולינק צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי על סף מכירת מניות כלל ביטוח למקרולינק

חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי, ואיזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, יצאו לסין ומנהלים מו"מ מתקדם למכירת השליטה בחברת הביטוח לקבוצה הסינית. הסכם הרכישה עשוי להיחתם בימים הקרובים. טיינאן־הייפנג פרשה מהמירוץ בשל חילוקי דעות עם סלינגר

22.12.2015, 06:48 | גולן חזני

שעון החול שמונה את הזמן עד למכירת השליטה בכלל ביטוח, הולך ואוזל. ל"כלכליסט" נודע כי משלחת של אי.די.בי, שכוללת בין היתר את חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי, ואיזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, נמצאת בימים אלה בסין לסידרה של פגישות ומו"מ מתקדם עם ראשי ומנהלי קבוצת מקרולינק (Makrolink), וכי כבר בימים הקרובים עשויה לצאת הודעה על הסכם לרכישת השליטה בכלל ביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

באתר "כלכליסט" נחשף אתמול כי קבוצת טיינאן־הייפנג, שהתמודדה על הרכישה, הודיעה לאי.די.בי, בעלת השליטה בחברת הביטוח, על פרישתה מהמכרז. לאחר הפרישה נותרה אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין עם שתי קבוצות שמתמודדות על הרכישה: מקרולניק, וקבוצת המשקיעים בראשות הראל לוקר (SG), שאתמול אי.די.בי דיווחה כי חזרה רשמית למירוץ. ל"כלכליסט" נודע כי שינויים שביצעה הקבוצה של לוקר במבנה שלה, ואשר בגללם נמנעה השתתפותה, זמנית, החזירו אותה למירוץ אמנם, אבל ראשי אי.די.בי לא קיימו פגישות בסין עם הקבוצה של לוקר אלא עם מקרולינק בלבד, מה שמצביע על המגמה בחברה.

ל־SG יש סיכוי להישאר בתמונת הרכישה רק אם אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, יחליט לדחות את סגירת העסקה בכמה שבועות. ככל הידוע, אלשטיין נוטה לכך אבל לא נראה כי דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, תעניק לו אפשרות כזו. על אי.די.בי פתוח לחתום על הסכם מחייב למכירת מניות השליטה בכלל ביטוח עד סוף החודש. אם לא תעשה כן, המניות ימומשו באופן אחר — כנראה באמצעות מכירתן בשוק ההון ללא פרמיית שליטה, כפי שקבעה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. לאחר החתימה ייפתח חלון זמנים של חצי שנה נוספת, שבמהלכה יפעל הרוכש לקבל עד אמצע 2016 את אישור שליטה בחברת הביטוח מטעם המפקחת על הביטוח.

מקרולינק, שהגישה הצעה שמשקפת שווי של 4.5 מיליארד שקל לכלל ביטוח, נחשבת לחזקה ביותר מבחינה פיננסית מבין כל הקבוצות, ומיוצגת בידי עו"ד ריק מן ממשרד גרוס־חודק. בדיווח האחרון של אי.די.בי בסוף נובמבר, בעקבות חשיפת "כלכליסט", נמסר כי מקרולינק שהגישה הצעה לרכוש 55% מכלל ביטוח תמורת 2.48 מיליארד שקל, מוכנה לעדכן את התמורה. לפי ההצעה המעודכנת, שיעור המניות שתרכוש יוכפל בהון עצמי של כלל ביטוח בסוף 2015, והוא יותאם כלפי מטה אם יהיה נמוך יותר בעת מועד השלמת העסקה.

איזי כהן איזי כהן איזי כהן

הקבוצה של לוקר שמיוצגת בידי עוה"ד אמיר שויצקי ומיקי שפירא שינתה באותו דיווח את פניה כדי לעמוד בדרישות של המפקחת על הביטוח. לפי המבנה החדש hanghai Gongbao תחזיק ב־70% מהזכויות ההוניות בקבוצה, בעוד CDB Urban Transportation (חברה־בת של תאגיד ממשלתי בסין) תחזיק ב־30%. קבוצה זו מציעה 2.63 מיליארד שקל עבור 55% מכלל ביטוח — מחיר שמגלם לחברה שווי של 4.78 מיליארד שקל.

הקבוצה הפורשת – טיינאן וחברת JT Capital שבראשות לי הייפינג – הגישה את ההצעה הטובה ביותר מבחינתה של אי.די.בי – 2.75 מיליארד שקל — מחיר המגלם לחברה שווי של כ־5 מיליארד שקל, אולם סכום זה היה מותנה בכמה תנאים. טיינאנן־הייפנג פרשה מהמכרז לאחר שהבינה כי לא תקבל את אישור המפקחת על הביטוח לרכישה.

ד"ר הונג בו, יו"ר טיינאן, אמר כי "אנו מודים לקבוצת אי.די.בי על ניהול הליך רכישה הוגן, תחרותי ומכובד, ומאחלים לאי.די.בי ולכלל ביטוח הצלחה בהמשך הדרך. אנו מודים מאוד גם למפקחת על שוק ההון והביטוח ונציגיה, שעמם נפגשנו מספר פעמים כחלק מהדיונים על קבלת היתר שליטה בחברה. בפגישות אלה לא הושגה הסכמה בנושא זהות הגורם שיקבל היתר שליטה בכלל ביטוח. עמדתנו הנה, שחברת הביטוח טיינאן בהיותה מוסד פיננסי מפוקח היא המועמדת הראויה לקבלת היתר השליטה בכלל. היות שנושא זה מהותי עבורנו, החלטנו בשלב זה שלא להמשיך בהתמודדות. אנו ממשיכים לראות בשוק הישראלי שוק מעניין ובעל פוטנציאל רב ונמשיך לבחון הזדמנויות לבצע רכישות בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות