אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כישלון מתמשך בטיפול בזיהום האוויר: מפעלים בבייג'ינג עצרו את הייצור בגלל הערפיח צילום: אי פי איי

כישלון מתמשך בטיפול בזיהום האוויר: מפעלים בבייג'ינג עצרו את הייצור בגלל הערפיח

העירייה הפעילה כוננות אדומה בגלל רמת זיהום גבוהה והמליצה לסגור את בתי הספר וגני הילדים. מחצית מכלי הרכב הפרטיים הורדו מהכבישים. ההחלטה הגיעה בתקופה שבה הייצור התעשייתי בסין נמצא בהאטה

21.12.2015, 21:50 | שירות כלכליסט

עיריית בייג'ינג הורתה ל־2,100 מפעלים לצמצם את היקף הייצור או להפסיקו כליל כדי להפחית את רמת זיהום האוויר. העירייה נקטה את הצעד במסגרת הכוננות האדומה שהיא הכריזה עליה ביום שבת בגלל הערפיח הסמיך. מצב החירום הסביבתי יימשך עד יום רביעי לכל הפחות.

פעם שנייה החודש

 

זוהי הפעם השנייה שעיריית בייג'ינג הכריזה על כוננות אדומה מאז 2013, אז היא השיקה את סולם הצבעים לדירוג מצב זיהום האוויר. הכוננות האדומה הראשונה בבייג'ינג הוכרזה ב־7 בדצמבר וגררה ביקורת ציבורית חריפה על כישלונן המתמשך של הרשויות לטפל בבעיית זיהום האוויר בעיר. בעשור האחרון הכפילה סין כמעט פי חמישה את השקעתה במאבק בזיהום אוויר, אך עיריית בייג'ינג עצמה כמעט ולא הגדילה את התקציב שהיא מקצה לטיפול בבעיה באותה התקופה.

  , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי   , צילום: איי אף פי

ההוראה למפעלים באה בתקופה שבה המדדים המרכזיים של כלכלת סין מעידים על האטת המשק, ובהם גם מדד הייצור התעשייתי. הממשל הסיני שלח פקחים למפעלים שההוראה נוגעת להם כדי לוודא שהם אכן מבצעים אותה. פקידה בכירה במועצה המוניציפלית של בייג'ינג לענייני כלכלה וטכנולוגיות מידע אמרה לסוכנות הידיעות אי־אף־פי כי "כל המפעלים נקטו את הצעדים הדרושים במלואם". הזיהום בבייג'ינג הגיע לרמה של 172 מיקרוגרם חלקיקים מסוכנים למטר מעוקב של אוויר היום בבוקר, והיא צפויה לעלות ליותר מ־300 מיקרוגרם חלקיקים למטר מעוקב מחר – ריכוז גבוה פי 20 מהרמה שהוגדרה כמסוכנת על ידי ארגון הבריאות העולמי של האו"ם.

מיליוני קורבנות

במסגרת הכוננות האדומה הורתה עיריית בייג'ינג להוריד מחצית מהמכוניות הפרטיות מכבישי העיר, פרט לאוטובוסים, מוניות, כלי רכב חשמליים ורכבי חירום. העירייה ייעצה לבתי ספר ולגני ילדים לסגור את שעריהם אתמול והיום ולמסור לתלמידים את חומרי הלימוד באמצעות האינטרנט. עיריית בייג'ינג ציינה ש־33 רשויות מקומיות באזור המטרופוליני של העיר נקטו צעדים דומים כדי להפחית את רמת זיהום האוויר. לפי מחקר שנערך במכון המחקר העצמאי ברקלי ללימודי כדור הארץ, בסין מתים 1.6 מיליון אנשים בכל שנה כתוצאה מחוליים הקשורים לזיהום אוויר. כ־83% מהסינים נחשפים באופן יומיומי לזיהום אוויר ברמה שנחשבת מסוכנת לפי הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות