אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי הסכסוך המתוקשר: אוהה תלווה 30 מיליון שקל לניצולי השואה צילום: רמי חכם

אחרי הסכסוך המתוקשר: אוהה תלווה 30 מיליון שקל לניצולי השואה

החברה הציבורית סיכמה עם החברה להשבת נכסי שואה על מתן הלוואה מיידית שתשמש את ניצולי השואה. זאת, עד הכרעה במשפט שמנהלת החברה להשבה נגד אוהה בדרישה לחלוקת מניות לאומי כדיבידנד בעין. אם החברה להשבה תפסיד במשפט היא תצטרך למכור חלק מאחזקותיה באוהה כדי להחזיר את ההלוואה. ההסכם כפוף לאישור הגופים המוסדיים

22.12.2015, 08:16 | רחלי בינדמן

הסכמות בסכסוך בין החברה להשבת נכסי שואה לבין החברה הציבורית אוצר התיישבות היהודים(אוהה) - על רקע לחצים שהופעלו מצד חברי כנסת והציבור לזרז מתן מענה לניצולי השואה. זאת עד הכרעת בית המשפט בדרישת החברה להשבה מאוהה לחלק את מניות בנק לאומי שברשותה כדיבידנד בעין.

קראו עוד בכלכליסט

מדיווח שהוציאה אוהה לבורסה לפנות בוקר נכתב כי במסגרת הסכם שנחתם אתמול בין הצדדים תעניק אוהה הלוואה בהיקף של 30 מיליון שקל לחברה להשבה שתשמש להעברת סיוע לניצולי שואה נזקקים.

החברה להשבה מחזיקה ב-24.79% במניות אוהה. ההלוואה תועבר ישירות לחשבונות הבנק של ניצולי השואה. ההלוואה תישא ריבית לא צמודה בגובה 3.05% אך מי שיישא בה היא דווקא ההסתדרות הציונית העולמית, בעלת השליטה באוהה, המחזיקה גם ב-50% מזכויות ההצבעה שלה.

עו"ד שיראל גוטמן עמירה, לשעבר ראש מחלקת תאגידים ברשות ני"ע מייצגת את החברה להשבה בהליך בבית המשפט.

בימים אלו מנהלת החברה להשבה תביעה במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א נגד אוהה בדרישה כי תחלק את מניות לאומי שברשותה (כ-5%) כדיבידנד בעין שיסייע לחברה להשבה לסייע לניצולי השואה. לטענת החברה להשבה, כמו גם גופים מוסדיים כמו כלל ביטוח והראל המחזיקים במניות אוהה, לחברה אין פעילות של ממש למעט ההחזקה במניות לאומי וכי שווי מניות אוהה של בעלי המניות נמוך משווי האחזקה בלאומי.

הפגנת ניצולי שואה, צילום: שאול גולן הפגנת ניצולי שואה | צילום: שאול גולן הפגנת ניצולי שואה, צילום: שאול גולן

לפי הסיכום בין הצדדים, אם יינתן פסק דין בתביעה שבמסגרתו תידרש אוהה לבצע חלוקה של מניות לאומי כדיבידנד או שהתביעה תסתיים בפשרה בסכום העולה על קרן ההלוואה, אז קרן ההלוואה תקוזז מהדיבידנד.

אלא שאליה וקוץ בה – אם תידחה התביעה יורה הנאמן שימונה לפי הסכם ההלוואה באופן מיידי לגורם מקצועי מוכר (ברוקר) שייבחר בידי החברה להשבה, על מכירת מניות החברה שבבעלות החברה להשבה עד לתמורה נטו בסך כולל של 30 מיליון שקל – במילים אחרות – במצב של הפסד בבית המשפט יכפה על החברה להשבה למכור את מניותיה באוהה – התמורה תועבר כמובן לחשבון הבנק של אוהה.

ההלוואה כפופה לאישור בעלי המניות באוהה שאינם קשורים להסכם ההלוואה – כלומר הגופים המוסדיים המחזיקים במניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות