אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת החוק של דב חנין למניעת אפלייה בדיור מגיעה לקריאה טרומית בפעם השביעית צילום: עמית שעל

הצעת החוק של דב חנין למניעת אפלייה בדיור מגיעה לקריאה טרומית בפעם השביעית

על רקע עליית מקרי גזענות בענף המגורים לאחרונה ינסה חבר הכנסת לקדם שוב את הצעתו לפיה ייאסר על מוכר או משכיר דירה להפלות רוכשים מחמת גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מגדר, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי, הורות או מוגבלות

23.12.2015, 09:37 | אמיתי גזית

הצעת החוק למניעת אפלייה בדיור שמקדם חבר הכנסת דב חנין תעלה היום (ד') להצבעה בקריאה טרומית. מדובר בפעם השביעית מאז 2012 שהחוק מובא למליאת הכנסת. חנין מקווה כי הפעם יצליח סוף-סוף להשיג רוב להצעתו, אלא שהתנגדות הממשלה לחוק אינה מבשרת טובות. לפני כשבועיים העלה חנין את הצעת החוק בפני ועדת השרים לחקיקה, אך לא זכה לתמיכתם. לו היה זוכה לרוב אפשר היה להשלים את הליך החקיקה במהירות וללא הצורך בקריאה טרומית.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה עולה לדיון היום על רקע הצטברות של מקרי אפליה בדיור, כגון סרטון הפרסומת של חברת באמונה והמחאה נגד זכיית ערבים במכרזים של רשות מקרקעי ישראל. בסביבתו של חנין מספרים על מקרי הפליה שהגיעו לשולחנם ולא תמיד נחשפו בתקשורת, כך למשל, שכנים הדורשים פיצויים בגין ירידת ערך דירתם במקרה שדירה בבניין מושכרת לאדם ממוצא אתיופי, ומקרים בהם לא הושכרו דירות בגלל נטייה מינית. "המציאות שלנו מלאה בהפליות והחקיקה הקיימת לא נותנת מענה לדבר הזה" מסביר חנין.

על פי ההצעה ייאסר על מוכר או משכיר דירה להפלות רוכשים מחמת גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מגדר, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי, הורות או מוגבלות. בנוסף, מוצע לאסור פרסום מודעות המזמינות הצעות לרכישה או שכירות של בתי מגורים המפלות קבוצות שהצעת החוק מגינה עליהן. כמו כן, מוצע לאסור על בעל נכס למנוע מאדם עם מוגבלות לבצע התאמות בנכס לפי צרכיו ובלבד שהן אינן פוגעות בשלמות או בערך הנכס. על פי ההצעה, הפרת החוק תוגדר כעבירה פלילית ואפשר יהיה גם לתבוע פיצויים בהליך אזרחי.

בעקבות הכישלון בהצבעה ועדת השרים אמר חבר הכנסת חנין "בשעה שתופעות של אפליה גזענית בתחום הדיור מתפשטות ופוגעות ביותר ויותר קבוצות בחברה שלנו, הממשלה בוחרת להתנגד לכל ניסיון להתמודד עם הבעיה. עמדת הממשלה מעבירה מסר בעייתי אל השטח, ונותנת אור ירוק להמשך האפליות הפסולות בתחום הדיור, גם הממוסדות והרשמיות יותר, וגם אלה שמגיעות מלמטה".

במכתב תמיכה של האגודה לזכויות האזרח נכתב כי "הזכות של אדם לבחור כרצונו את מקום מגוריו ולא להיחשף לאפליה על רקע השתייכותו הקבוצתית הינה זכות חוקתית. חובת המדינה לא להפלות בצורה ישירה או עקיפה הינה ברורה מאליה, אך על המדינה לוודא כי גם לגורמים פרטיים יהיה אסור לנקוט בהפליה".

חנין. "עמדת הממשלה מעבירה מסר בעייתי אל השטח, ונותנת אור ירוק להמשך האפליות הפסולות בתחום הדיור, גם הממוסדות והרשמיות יותר, וגם אלה שמגיעות מלמטה", צילום: יריב כץ חנין. "עמדת הממשלה מעבירה מסר בעייתי אל השטח, ונותנת אור ירוק להמשך האפליות הפסולות בתחום הדיור, גם הממוסדות והרשמיות יותר, וגם אלה שמגיעות מלמטה" | צילום: יריב כץ חנין. "עמדת הממשלה מעבירה מסר בעייתי אל השטח, ונותנת אור ירוק להמשך האפליות הפסולות בתחום הדיור, גם הממוסדות והרשמיות יותר, וגם אלה שמגיעות מלמטה", צילום: יריב כץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אני פותח אתר שישכן בני מיעוטים קשי יום בדירות הסמוכות לאנשים כמו דב חנין
האתר יפעל במתכונת חוקית לגמרי בו יאותר נכס להשכרה בבניין בו מתגורר ח"כ אחד או יותר מאלו המצביעים לחוק זה. האתר יסבסד את המגורים בדירה אחת או יותר ויעקוב אחרי תגובות השכנים באותו בניין בשקיפות מלאה. נשמח לראות תרומות באתר לצורך משימה ערכית זו. (יש לנו בינתיים כסף לחודשיים שכירות). שם האתר שיוקם: neighbours.co.il
נחושת  |  24.12.15