אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צ'רלטון נגד פרטנר: תגדיל פי 3 את התשלום על משחקי הכדורגל בישראל צילום: עוז מועלם

צ'רלטון נגד פרטנר: תגדיל פי 3 את התשלום על משחקי הכדורגל בישראל

תשלם 125 מיליון שקל בשנה על זכויות השידור של ליגת העל והגביע - גבוה ב-25% מסכום המינימום שקבעה המינהלת. ההסכם הוא לשלוש שנים

23.12.2015, 11:27 | אוריאל דסקל
צ'רלטון תשלם 125 מיליון שקל בשנה כדי לשדר את כל משחקי הכדורגל בישראל. מדובר על עלייה אדירה בהכנסות הכדורגל הישראלי מזכויות שידור. מסכום של 45-48 מיליון שקל בשנה לסכום תלת ספרתי. כמעט פי 3 יותר בעונה.

ההסכם הוא לשלוש שנים ומבטיח הכנסה של 375 מיליון שקל לפחות מזכויות שידור. מדובר על סכום הגבוה ב-20% מסכום המינימום שהציבה המינהלת על זכויות השידור. 

קראו עוד בכלכליסט

ערן זהבי. הכדורגל הישראלי כולו עבר לספורט 1 וספורט 2, צילום: ראובן שוורץ ערן זהבי. הכדורגל הישראלי כולו עבר לספורט 1 וספורט 2 | צילום: ראובן שוורץ ערן זהבי. הכדורגל הישראלי כולו עבר לספורט 1 וספורט 2, צילום: ראובן שוורץ

הליך התמחור אמש התארך ליותר מעשר שעות ובסופו צ'רלטון של אלי עזור ופיני זהבי הצליחה להדוף את התחרות מפרטנר ו-RGE, הבעלים של ערוץ הספורט וערוץ 10, ולרכוש את כל חבילות השידורים. המשחק המרכזי, משחקים 2 עד 7, משחקי הגביעים ותקצירי השידורים.

מדובר במהלך דרמטי עבור תעשיית הכדורגל בישראל ושוק התקשורת הישראלי.  

מה זה אומר?

 

קודם כל זה אומר שמינהלת הליגה מצילה את עצמה.

 

בכדורגל הישראלי התחילו לפקפק בזכות הקיום של מינהלת הליגה בגלל אי היכולת שלה לשדרג את ההכנסות באופן מהותי ועלותה הגבוהה (כ-7 מיליון שקל) שנלקחה מהכנסות הקבוצות. אבל כל זה הולך להשתנות. 125 מיליון שקל זהו סכום שמבטיח הכנסה נוספת פר קבוצה משמעותית ביותר. זה גם שם את הליגה הישראלית, מבחינת הכנסות מזכויות שידור, ברמה של הליגה היוונית (הכנסה של 35 מיליון יורו מטלוויזיה), השווייצרית (34 מיליון יורו) והדנית (31 מיליון יורו הכנסות מזכויות שידור). ויותר גבוהה מליגות רבות אחרות.

חלוקת ההכנסות תביא לעלייה בהכנסות של ההתאחדות לכדורגל (שאמורה לקבל לפחות 10% מההכנסות), של הקבוצות בליגת העל (שמקבלות כיום 1.8 מיליון שקל מטלוויזיה בלבד) ושל קבוצות הליגה הלאומית.

המפסיד הגדול, ערוץ הספורט

מינהלת הליגה נהנתה מתחרות בין פרטנר לצ'רלטון על זכויות הליגה - כפי שהליגה האנגלית נהנתה ממנה לפני שבוע (צ'רלטון שילמה פי 5 על הזכויות של הפרמיירליג בגלל תחרות מפרטנר). ערוץ הספורט עזב מוקדם את התחרות והפסיד את הזכויות שהיו לו - משחקי הגביעים והתקצירים. מה זה אומר בפועל? שאם ערוץ הספורט רוצה לשדר משהו הוא יצטרך לשלם כסף למתחרה שלו כדי לשדר זאת. כרגע, מבלי להיכנס למה ערוץ הספורט יקנה או לא יקנה מצ'רלטון, לערוץ הספורט אין שום דבר משמעותי לשדר בשבת. לא ליגה ספרדית (וואן), לא ליגה אנגלית, לא ליגת העל, אפילו לא תקצירים של ליגת העל.

המשחק המרכזי ישודר בערוץ פתוח?

ככל הנראה צ'רלטון תמכור את המשחק המרכזי לערוץ פתוח. ערוץ 10 או ערוץ 1 - תלוי מי ישלם יותר, ככל הנראה. מסיבת עיתונאים של מינהלת הליגה אחר הצהריים אמורה להבהיר את השאלות.

כמה אנחנו נשלם על זה?

משחקי הכדורגל נשארים בהוט ויס ולא יוצאים לפרטנר (שכניסתה לשוק העלתה את המחיר). האם זה אומר שמחירי חבילת הספורט יעלו בקרוב? סביר להניח שכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות