אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופר חווה על הזמן צילום: DAVID CRUICKSHANKS

סופר חווה על הזמן

בחווה של ג'יימס אוסוולד בסקוטלנד גדלים כבשים ונולדים ספרים שנהפכים ללהיט. "רעיונות יש בשפע, הבעיה היא לתרגם אותם למילים", הוא מספר

24.12.2015, 08:42 | מאיה נחום שחל

כשכולם היו עסוקים בחגיגות המילניום גילה מפקח המשטרה הסקוטי טוני מקלין את גופת ארוסתו עירומה וקשורה ליתדות

בנהר. היא היתה הקורבן העשירי והאחרון של דונלד אנדרסון, שבמשך 10 שנים רצח 10 נשים בחג המולד. הוא טען במשפטו שהושפע מ"ספר הנשמות" העתיק, נשלח למאסר עולם ונרצח בכלא כעבור 12 שנה. שעות אחרי שנקבר התגלתה גופה נוספת של אשה שנרצחה וננטשה באותו אופן. מקלין נאלץ לפתוח את התיק מחדש.

"ספר הנשמות" הוא השני בסדרת ספרי המתח רבי־המכר של ג'יימס אוסוולד, שרואה אור בימים אלה בהוצאה משותפת של "כתר" ו"עברית". חמישה ספרים יצאו בסדרת המפקח מקלין ותורגמו ליותר מ־15 שפות. השישי עתיד לצאת לאור בפברואר הקרוב. "רעיונות יש לי בשפע. הבעיה היא לתרגם אותם למילים", אומר אוסוולד בראיון ל"כלכליסט". "אני מנצל כל דקה לחשוב על הסיפורים. לפעמים אני שולח לעצמי הודעות קוליות בנייד כדי שלא אשכח".

אוסוולד (48) חי עם זוגתו ברברה בחווה בסקוטלנד, שבה הוא מגדל כבשים ופרות וכותב. החווה תופסת חלק נכבד מחייו, והמרחבים והנוף תורמים להשראת הכתיבה, אלא שאוסוולד מדגיש שהוא יותר סופר מחוואי. "קראתי כל חיי המון ותמיד כתבתי סיפורים, אבל זה הפך למקצוע די במקרה. כשסיימתי את לימודי הפסיכולוגיה באוניברסיטה לא מצאתי עבודה, וב־1993 שלחתי סיפור קומיקס שלי למגזין והוא פרסם אותו. זה היה נחמד, אבל את הספרים שלי לקח זמן להוציא לאור".

ג ג'יימס אוסוולד בחווה. "קומיקס השפיע עליי יותר מהכל" | צילום: DAVID CRUICKSHANKS ג

שני הספרים הראשונים בסדרה נכתבו כבר לפני עשור. אוסוולד פנה לכל הוצאות הספרים ונדחה. "הם אהבו מאוד את הכתיבה, אבל הסתייגו מהטוויסט ה'על טבעי' בעלילה. הם היו שמרנים מאוד, וזו הסיבה העיקרית שאמרו לי לא". לבסוף, בעצת חבר, הוא הוציא את הספרים לאור בעצמו, בקינדל, ונקט אסטרטגיה שיווקית להקפצת המכירות. "נתתי את הספר הראשון חינם כדי שיקנו את השני, וזה עבד. בתוך חודש נמכרו 50 אלף עותקים, והספר קפץ לראש הרשימה באמזון. בתוך חצי שנה מכרתי יותר מ־300 אלף עותקים. פתאום כל ההוצאות רצו אותי". כיום אוסוולד חתום בהוצאת פנגווין היוקרתית. "הכל קרה כל כך מהר. כבר יש לי חוזה איתם לעוד שני ספרים בסדרה ואחרים".

מה ההשפעות הספרותיות שלך?

"כילד קראתי הרבה כי אבא שלי היה קורא ספר ביום לפחות, והיו ספרים בכל מקום בבית, מותחנים, ביוגרפיות, היסטוריה, רומנים. קראתי הכל. אבל בתחילת שנות השמונים גיליתי את הקומיקס, והוא השפיע עליי יותר מהכל".

עשית תחקיר לסדרת מקלין?

"אני לא עושה תחקירים בכלל. בעיקר כי אני עצלן מדי. זה רק הדמיון שלי או שאני לוקח רעיונות מעיתונים ומסיפורי קומיקס שכתבתי לפני יותר מעשרים שנה".

קיבלת הצעות לעבד את ספריך למסך?

"ITV הציעו להפוך את מקלין לסדרה. כבר התחיל פיתוח עם תסריטאי, אבל המפיקים לא אהבו את זה, ועכשיו מחפשים תסריטאי אחר. טלוויזיה היא המקום הטבעי של ספרי מקלין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות