אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיווח שוטף

שלב הסיכומים במשפטו של נוחי דנקנר: "שקרים. כל אחד זורק אחריות על השני"

התובעת בפתח סיכום הטיעונים הבוקר בתיק הרצת המניות של נוחי דנקנר: "דנקנר ידע ועשה פעולות אקטיביות כדי להדוף את הרעים שבאו לחבל בהנפקה"; סנגורו של דנקנר: "תכנית עבריינית לא משתלבת עם השקיפות שבה פעל נוחי"; השופט כבוב: " יש כאן אי נחת"

24.12.2015, 11:01 | משה גורלי

לאחר שלב הסיכומים בעל פה בתיק הרצת המניות של בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי לשעבר נוחי דנקנר, הגיע שלב הסיכומים. השופט חאלד כבוב זימן היום את הצדדים לתמצת ולהבהיר את הטיעונים לקראת הכרעתו בשאלה האם דנקנר ובנקאי ההשקעות ובעלי חברת ISP איתי שטרום רקמו תוכנית להריץ את מניית איי.די.בי, באמצעות עד המדינה עדי שלג, כדי לשמר ולהעלות את ערכה לקראת ההנפקה בבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

 

דנקנר ושטרום מואשמים בהרצת מניות אי.די.בי כדי לסייע להצלחת ההנפקה שבה גויסו 321 מיליון שקלים מהציבור. על פי כתב האישום, הרצת המניות בוצעה באמצעות שורה של עסקאות בהיקף של כ-42 מיליון שקלים שביצע הברוקר שחתם על הסכם עד מדינה, עדי שלג, דרך חשבונות שלו ושל שותפו דאז ב-ISP שטרום. דנקנר, כך נטען, ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את המניות. 

כך למשל הוא צלצל באחד מימי המסחר לבכיר בבנק הבינלאומי וביקש שיפתחו לשטרום קו אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי. בנוסף, בתקופת ההרצה שהתרכזה בשלושה ימי מסחר, דאג דנקנר שאנשי עסקים המקורבים לו, בהם יוסי ויליגר, שמעון וינטראוב ואיל בן דב, ירכשו מניות בהיקף של כ-19 מיליון שקלים במחיר נמוך משטרום ושלג, כדי לספק להם מימון להמשך ההרצה. בנוסף, דנקנר העביר לשטרום כ-8 מיליון שקלים כדי לכסות על הפסדים שנגרמו לו.

10:50 - גיורא אדרת, פרקליטו של נוחי דנקנר אמר כי: "טענת התביעה נשענת על התזה שההנפקה והצלחתה היו קריטיות לאי.די.בי. בלעדיהן עולמו של נוחי היה נחרב ואי.די.בי הייתה קורסת. כיוון שהיה חשש שההנפקה לא תצליח היה צריך לבצע פעולה לא חוקית כדי למנוע את ההתמוטטות. הבסיס הזה מחייב תכנון מוקדם. לא פעילות ספונטנית. תכנית להצלת הקונצרן מקריסה לא בונים תוך כדי תנועה. הראינו שבפברואר 2012 מצבה של איידיבי לא היה קריטי. בקופתה היו 240 מיליון שקל".

כבוב חלק על "התמונה הוורודה" שהציג אדרת. "השוק חשב אחרת. האם ההנפקה לא הייתה חשובה"?, שאל.

אדרת השיב: "בשביל להאשים אותנו בעבירות קשות צריך להראות שהיה חרב על צווארו. המצב לא היה ורוד, היה מאתגר, היו פירעונות כבדים בעתיד. אבל בפברואר 2012 החברה לא הייתה על סף התמוטטות. לא שהכל היה ורוד. כשמאשימים אותנו באישום פלילי, צריך להראות סיטואציה שאין ממנה מוצא. שבה גם אנשים נורמטיביים חוצים את הקווים בגלל שאין להם ברירה. החרב לא הייתה על צווארנו. אבל המצב לא היה קריטי וההנפקה לא הייתה חזות הכל".

נוחי דנקנר בבית המשפט היום, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר בבית המשפט היום | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר בבית המשפט היום, צילום: אוראל כהן

אדרת המשיך: "החלטנו ללכת על ההנפקה כפיתרון מהיר וזמין. אנחנו מנסים לשכנע את אדוני שההחלטה לצאת בהנפקה נפלה רק לאחר שנוחי עשה בדיקות וקיבל אינדיקציות חיוביות ממקורביו וחבריו להשקעה בסכומים גבוהים. לא בכדי נוחי עושה את הבדיקות הללו. נוחי יודע שמצבה של אי.די.בי הוא לא טוב. שאם יחליט לצאת בהנפקה, זו לא הנפקה רגילה. המוסדיים לא ישתתפו בה. מי שמחזיק כספים של אחרים לא ייכנס להנפקה הזו. לכן מאחר וזו הנפקה ייחודית, צריך היה לבדוק האם תצליח. נוחי נכנס לסוג של 'מבצע'. הוא מתקשר, בודק, מברר ולשמחתו ההיענות טובה. כל תזת ההגנה נמצאת בהודעות. נוחי לא אומר 'הנפקת חברים' אבל הוא מונה אותם. החקירות לא טרחו לחקור ולבדוק האם התזה של נוחי נכונה. את החברים האלה לא עיניין שער המניה בבורסה. האנשים האלה לא נחקרו. הבאנו ארבעה עדי הגנה. לא פשוט להביא לתיק תקשורתי כזה עדי הגנה. אנשים נרתעים וקשה להביא אנשים לעדות בתיק כזה. הוכחנו את התזה שלחברים לא היה עניין בשער".

השופט כבוב: "ברגע שאי.די.בי מחליטה על הנפקה בתקופה מאתגרת, הרי שלתוצאות ההנפקה יכלו לשמש סיגנלים למצבה של אי.די.בי. אם ההנפקה הייתה מצליחה והשער היה נופל זה לא היה מועיל לו. אי אפשר להתעלם מזה. דנקנר אמר שהפעילות במניה זה סייעה לו".

אדרת: "נוחי לא התכחש לכך ששטרום רצה להיכנס ולבנות פוזיציה. אין ספק שזה עוזר לו שיש מישהו שמאמין במניה. אבל מכאן ועד לתכנית להריץ את המניה הדרך ארוכה".

כבוב: "למה זה היה כל כך חשוב לו אם ההנפקה מצליחה? הוא אמור להיות אדיש לשער".

אדרת: "אי אפשר לנתק. חשוב מה שקורה עם המניה. במיוחד כשהשורטיסטים מוכרים. חשוב שאנשים משקיעים כי הם מאמינים במניה משיקולים שלהם. יש נקודות מפגש בין שתי הפעילויות. ההנפקה והפעילות במניה. התביעה אומרת בפה מלא שנוחי לא קשור למניות. היא אומרת ששטרום רכש את המניות לעצמו. היא לא מתמודדת עם נתון משמעותי – ב-23 לפברואר, שטרום משקיע 9 מיליון שקל. הוא ממשיך וקונה אחרי השלב המוסדי. בקופת אי.די.בי 286 מיליון שקל שזה הרבה מעבר לצפי. אז למה להכניס 9 מיליון שקל אם מטרת הפעילות לעזור לאי.די.בי, שהמניה לא תיפול יום אחרי. ומה עם אחרי זה? להשקיע עוד ועוד? זה מעיד על כך שמטרתו להשקיע היא כי כדאי להשקיע באי.די.בי לאחר ההצלחה של ההנפקה. והוא לא היה היחיד. לכן כל התזה להשקעה שנועדה לסייע להנפקה לא יכולה לעמוד. אין תשובה להשקעה הזו ב-23.2. השיקול של שטרום מנקודת מבטו של דנקנר – הוא מאמין באי.די.בי. גם האמונה של נוחי שמשקיע אישית עוד 53 מיליון שהחברה תשתקם. אז למה שיחשוב שההחלטה של שטרום להשקיע מופרכת? אין תכנית מראש. לא הוכן הון מראש לקנות מניות. המבצע הגדול נתקע אחרי שלושה מיליון ולא תוכנן כלום? ואז מכבים שריפות בבהילות. נוחי לא ביקש ולא נתן ערבויות, רק זרק מלה טובה על שטרום לבנק הבינלאומי. תכנית עבריינית לא משתלבת עם השקיפות. נוחי מרים טלפון בגלוי, מבקש את ברבר-צדיק, מדבר בגלוי עם אילן בצרי. זה מה שהוא עשה ותו לא".

כבוב: "העדות של בצרי עוררה כאן גיחוך. הוא לא ידע אם השיחה עם דנקנר הייתה לפני שאישר את האשראי. יש כאן אי נחת".

אדרת: "יכול להיות. אי נחת כבודה במקומה מונח. אינני קשור למה שקרה בבנק. כל מה שנוחי התבקש זה להרים טלפון ולהגיד מלה טובה. נכון, יש משמעות למלה הטובה הזו. אבל אם שטרום קונה על דעת עצמו ופונה לבנק שלו, ומבקש מנוחי מלה טובה, אז מה פסול בזה. אי הנחת שאדוני מדבר לא קשורה אלינו".

אדרת התרעם על הטיפול בעד המדינה עדי שלג: "מדינת ישראל לא מחלקת פרסים כשהתיק סגור מבחינתה. היא מגייסת עד מדינה רק כשאין ברירה.העניקו חסינות טוטלית לשלג, לו ולאשתו. אפילו לא מנעו ממנו להמשיך בשוק ההון. מי נותן מתנות כאלה כשיש לו ראיות נסיבתיות כאלה חזקות כפי שטענה התביעה".

לטענת אדרת, האיכונים שהוכיחו שלא נערכה פגישה בין שלג לשטרום וממילא לא ניתנה הנחיה, מפילים את התיק. "הבסיס לתיק הוא עד המדינה, וכשנופלת עדותו נחלשות גם הראיות הנסיבתיות", אמר.

 

מימין: עו"ד גיורא אדרת המייצג את דנקנר, איריס ניב סבאג המייצגת את איתי שטרום ופיני רובין המייצג שת ISP, צילום: אוראל כהן מימין: עו"ד גיורא אדרת המייצג את דנקנר, איריס ניב סבאג המייצגת את איתי שטרום ופיני רובין המייצג שת ISP | צילום: אוראל כהן מימין: עו"ד גיורא אדרת המייצג את דנקנר, איריס ניב סבאג המייצגת את איתי שטרום ופיני רובין המייצג שת ISP, צילום: אוראל כהן

10:10 - התובעת התייחסה ל"תקלה" לפיה הופרכה קיומה של פגישת ההנחייה – הפגישה שבה איתי שטרום הנחה כביכול את עדי שלג להריץ את המניה. "אכן האיכונים הקימו ספק לגבי קיומה של הפגישה. גם אם בית המשפט יקבע שלא הייתה הנחיה, תוכנית ההשפעה קיימת בלעדיה. שפיכת 15 מיליון באמוק ומכירתם יום אחרי – לא צריך הנחייה. זו לא פעילות תמימה ולגיטימית אלא פעילות תרמיתית שעולה משאר הראיות, גם בלי עדות עד המדינה. חבריי מלאים טענות כרימון נגד הסכם עד המדינה, נגד זה שאנחנו מקובעים אליו. שלג לא העבריין העיקרי. בכל הכבוד לעדותו, לא על עדותו נשען התיק. מכלול הראיות גם ללא עדותו מלמד כל כוונה להשפיע על השער".

איתי שטרום בבית המשפט היום, צילום: אוראל כהן איתי שטרום בבית המשפט היום | צילום: אוראל כהן איתי שטרום בבית המשפט היום, צילום: אוראל כהן

9:51 - קורין: "אי אפשר לעוות את הכתוב בחליפת המסרונים בין ויליגר לדנקנר - ."אתה מעדיף שאקנה בשוק" "זה מאד יעזור" . דנקנר רושם בקפדנות כמה כל אחד קנה מאיתי שטרום מחוץ לשוק ואי אפשר להפריד ואי אפשר להיתמם. שטרום העיד שדנקנר הפנה אליו את וינטראוב".

 

לגבי המניע של דנקנר להשפיע על השער אמרה קורין: "דנקנר אמר כאן על הדוכן 'הקאתי דם'. ברגע שבחר לצאת להנפקה היא הייתה חייבת להצליח מבחינתו. מרגע שיצא להנפקה עשה מאמצים כבירים שתצליח. גיוס החברים זה לגיטימי, הגיוס של שטרום הוא פלילי. ההודעות שלו מעידות שירידת השערים בשוק הטרידה אותו. יומיים של ירידות שערים לפני ההנפקה פוגעים בה. ההודעות של דנקנר בחקירה הן שובר שוויון".

 

9:30 - התובעת עו"ד חנה קורין פתחה ואמרה: "לפי ההגנה, הכל קם ונופל על עד המדינה. הצגת עדות המדינה כחזות הכול חוטאת לאמת. לא נברח מנושא האיכונים (שהוכיחו שלא התקיימה פגישה שבה הנחה איתי שטרום את עד המדינה עדי שלג להריץ את מנית איי.די.בי – מ.ג), אבל גם אם אדוני יסבור אחרת, הצגנו די ראיות להרשעה גם בלי עדות עד המדינה. הבסיס של התיק הוא פעילות חריגה במניה סמוך להנפקה בבורסה. ההיקפים והחריגות אינם שגרתיים. זו פעילות שאיננה תמימה והפליליות לא נובעת רק מעדות עד המדינה. דנקנר יכול לזלזל בטענות שלנו ובמסקנות שלנו אבל הוא הפנה את המחלצים לשטרום, זה לא מעד המדינה".

קורין מנתה את ההתפתלויות והמבוכות של יוסי ויליגר, אילן בן דב וחיים גבריאלי על הדוכן וקראה לשופט להסתכל על התמונה הכוללת. "אנחנו מוצאים שקרים ואי דיוקים, גרסאות מסבכות ובעייתיות בהודעות של הנאשמים בחקירות. כל אחד זורק על השני. דנקנר ידע ועשה פעולות אקטיביות כדי להדוף את הרעים שבאו לחבל בהנפקה. מבחינתו שטרום היה חלק מההנפקה".

השופט כבוב: "האם זה היה מופרך מבחינת דנקנר לקדם פעולה מסיבית של השורטיסטים (הרעים – מ.ג.) לפני ההנפקה"?

קורין: "אנחנו חושבים שהייתה תוכנית ושהם דיברו על זה. ואנחנו משוכנעים שהוכחנו את זה".

מימין: עוה"ד מאור ברדיצ מימין: עוה"ד מאור ברדיצ'בסקי, חנה קורין ועמית בכר מהפרקליטות | צילום: אוראל כהן מימין: עוה"ד מאור ברדיצ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות