אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלת דאעש: האם בארגון קוצרים איברים של "כופרים" למטרות רווח? צילום: איי פי

כלכלת דאעש: האם בארגון קוצרים איברים של "כופרים" למטרות רווח?

פסיקה הלכתית של המדינה האיסלמית שהגיעה לידי צבא ארה"ב במהלך פשיטה שביצע בסוריה מטילה איסור על קצירת איברים, אלא אם זו נועדה להצלת חייו של מוסלמי. לא ברור אם המסמך אותנטי, אך הוא מעורר חשש שבדאעש קוצרים איברים של "כופרים" למטרת רווח

26.12.2015, 11:21 | שירות כלכליסט

המדינה האסלאמית, דאעש, הטילה איסור על קצירת איברים, אלא אם זו נועדה להצלת חייו של מוסלמי. זאת במסגרת פסיקה שנחשפה עתה, מה שמעלה את החשש כי ארגון הטרור הקיצוני עוסק בסחר באיברים. 

קראו עוד בכלכליסט

בפסיקה, שמופיעה במסמך מה-31 בינואר 2015 שהגיע לידי סוכנות רויטרס, נכתב כי קצירת איברים מבן ערובה חי כדי להציל את חייו של מוסלמי, גם אם תגרום למותו של בן הערובה, היא מותרת. רויטרס לא הצליחו עדיין לאשר את האותנטיות של המסמך. גורמים רשמיים בארה"ב אומרים כי הוא אותר במאגר נתונים ומסמכים שהגיע לידי צבא ארצות הברית בעקבות פשיטה שביצע במזרח סוריה בחודש מאי. 

מצעד של דאעש מצעד של דאעש מצעד של דאעש

"אין צורך לכבד את חייו ואת איבריו של הכופר ואפשר לנוטלם ללא חשש מעונש", כך לפי המסמך, שהוא למעשה פתוווה – פסיקה דתית – של מועצת המחקר והפתווה של המדינה האסלאמית. "איברים אשר גורמים למות השבוי: הסרת סוג כזה של איברים גם היא אינה אסורה", כך לפי פתווה מספר 68, לפי התרגום שבוצע בידי מתורגמנים של הממשל הפדרלי.

המסמך אינו מספק הוכחות לכך כי דאעש אכן קוצרים איברים או סוחרים בהם. אך הוא כן מציג סנקציה דתית על ביצוע הפעולה לפי פרשנות הארגון לאסלאם, אשר אינה מקובלת על רוב המוסלמים. בעבר, עיראק טענה כי בדאעש קוצרים איברי אדם וסוחרים בהם למטרת רווח.

המסמך אינו מגדיר מי הוא "כופר" אף כי ידוע כי חיסל או כלא נוצרים, שיעים וגם סונים אשר לא מילאו את חוקי האסלאם לפי פרשנות דאעש. שגריר עיראק באו"ם מוחמד עלי אלחכים אמר לסוכנות רויטרס כי על מועצת האו"ם לבחון את המסמכים כעדות לכך כי ייתכן ודאעש סוחרת באיברי אדם כדי לגייס משאבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות