אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים בניסיון פשרה שני בפרשת פוזיטיף, הפעם בלי פטור לדנקנר צילום: אביהו שפירא

בלעדי לכלכליסט

הפועלים בניסיון פשרה שני בפרשת פוזיטיף, הפעם בלי פטור לדנקנר

הפשרה הוגשה במסגרת תביעה נגזרת מ־2010 נגד דירקטורים לשעבר בבנק ונגד היו"ר לשעבר דני דנקנר שהורשע בפרשה במרמה והפרת אמונים. בקשת הפשרה הקודמת הציעה 6 מיליון שקל ופטור מתביעות עתידיות לדנקנר אך נדחתה בידי בית המשפט

27.12.2015, 07:59 | תומר גנון זוהר שחר לוי

חברות ביטוח של דירקטורים לשעבר בבנק הפועלים מציעים לשלם 9 מיליון שקל ולבטל את הפטור ליו"ר הבנק לשעבר דני דנקנר, זאת במסגרת התביעה הנגזרת שהוגשה נגדם בפרשת הבנק הטורקי פוזיטיף, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

בסוף 2006 רכש בנק הפועלים במשותף עם קרן ההשקעות הפרטית RP את בנק פוזיטיף תמורת 100 מיליון דולר ומאוחר יותר הגדיל את אחזקתו תמורת 76 מיליון דולר נוספים. הרגולטור הטורקי לא אישר ל־RP ליטול חלק ברכישת פוזיטיף, ולפי ההסכם ביניהם, בנק הפועלים היה צריך לפצות אותה.

ב־2010 הוגשה תביעה נגזרת ביותר מ־70 מיליון שקל בטענה לפיצוי חריג שאישרו הדירקטורים בבנק לשלם לקרן ההשקעות RP, לאחר שהבנק ביקש לסגת מהשותפות איתה. לימים התברר כי לקרן קשרים עסקיים עם דנקנר ועם משפחתו, זאת באמצעות החברות אלרן השקעות ואלרן נדל"ן. בגין ניגוד העניינים שאותו לא חשף דנקנר, הוא הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי ותחבולה.

דני דנקנר. מחוץ להסכם הפשרה, צילום: גיל יוחנן דני דנקנר. מחוץ להסכם הפשרה | צילום: גיל יוחנן דני דנקנר. מחוץ להסכם הפשרה, צילום: גיל יוחנן

לפני כשנה הגישו התובעים והדירקטורים לבית המשפט הסדר פשרה, שבמסגרתו היתה אמורה התביעה להימחק תמורת תשלום של 6 מיליון שקל בלבד. הדירקטורים ובהם דנקנר היו אמורים לקבל פטור מתביעות עתידיות, וכך גם קרן ההשקעות RP. עם הדירקטורים שנתבעו והיו אמורים לקבל פטור נמנו אירית איזקסון, יוסף דאבור, עידו דיסנצ'יק, ג'יי פומרנץ, משה קורן, רונן ישראל, יאיר אורגלר, מלי ברון, פנינה דבורין, נירה דרור, ניר זכלינסקי, לסרי לינטר, אפרת פלד והמפקח על הביטוח ושוק ההון לשעבר, עודד שריג.

בנק ישראל ורשות ני"ע התנגדו לפשרה בשל הסכום הנמוך לטעמם של הפשרה, והיועמ"ש, כאמור, התנגד בשל מתן הפטור לדנקנר שהורשע בפלילים על המעשים שבלב התביעה. לפני כחצי שנה פסלה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודית שבח, את הפשרה שהוצגה ואמרה: "המשוכה המרכזית מתבטאת בסכום הפיצוי. לא הוצג בפניי הסבר שיתרץ את היעדר היחס בין סכום הפיצוי שנתבע, ואף לפוטנציאל הסכום שעשוי להיפסק אם התביעה תתקבל".

שבח הסבירה כי "התביעה התמקדה באישור הדירקטוריון את הסכם 2008 שלפיו שולם ל־RP פיצוי של 25 מיליון דולר, עת הפיצוי המוסכם שהיה נקוב בהסכם מ־2005 הסתכם ב־5 מיליון דולר בלבד. בתביעה נטען כי הנזק שגרמו הדירקטורים לבנק הפועלים מתבטא במלוא סכום הפיצוי - 25 מיליון דולר, או בהפרש שבין הפיצוי ששולם לבין הפיצוי המוסכם - 20 מיליון דולר (71.6 מיליון שקל). לו תתקבל הטענה כי משהרגולטור הטורקי לא אישר ל־RP ליטול חלק בהליך רכישת פוזיטיף, כל שהיה על הפועלים לעשות הוא לשלם את הפיצוי המוסכם בהסכם 2005 - ולשלוח אותה לדרכה. לא לנהל עמה מו"מ בגין תביעה שנטען שהנה דמיונית, שלא הוגשה בפועל, או בגין מכשול שנטען לגביו שהנו ערטילאי".

פרשת בנק פוזיטיף

בית המשפט הרשיע את יו"ר הפועלים לשעבר דני דנקנר במרמה והפרת אמונים על כך שהוביל את הבנק לרכישת בנק פוזיטיף הטורקי בשיתוף עם קרן RP, מבלי להסגיר כי היה קשור עם הקרן בעסקיו הפרטיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות