אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את התוכנית להקלה על עסקים קטנים בתחילת דרכם צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

הממשלה אישרה את התוכנית להקלה על עסקים קטנים בתחילת דרכם

התוכנית שהגישו נתניהו וכחלון כוללת בין היתר מיסוי מופחת וקיצור תהליכי תכנון ובנייה. כחלון: "שליש מהעסקים הקטנים נסגרים אחרי שנה אחת בלבד, אבל בירוקרטיה היא לא גזירת גורל"

27.12.2015, 14:08 | רוני זינגר
ראש הממשלה בנימין נתניהו הביא הבוקר (א') לאישור הממשלה הצעת מחליטים ובה שורה של הקלות לעסקים קטנים בתחילת דרכם. התכנית גובשה ביחד עם שר האוצר משה כחלון.התכנית גובשה במשרד ראש הממשלה ביחד עם משרד הכלכלה והתעשייה בראשו עומד גם כן ראש הממשלה.

עצמאים קצת יותר המדינה החלה לסייע לעצמאים, אך מוסר התשלומים עדיין רעוע ויתור על אגרות לעסקים חדשים, דמי אבטלה, פנסיה ודמי לידה לעצמאים - שלל יוזמות חקיקה מהתקופה האחרונה מיטיבות עם מצבם של עצמאים ועסקים קטנים. רק חבל שהממשלה עוד לא מסוגלת להבטיח להם תשלום בזמן מיקי פלד, תגובה אחתלכתבה המלאה

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה מגיעה בהמשך לישיבת ממשלה מלפני כחודש, שבמהלכה הנחה נתניהו לגבש תכנית להקלה על עסקים חדשים בתחילת דרכם. נתניהו אמר היום: "כשר הכלכלה אני מגיש הצעה ראשונה, יחד עם ידידי שר האוצר, מביאים היום לממשלה בשורה גדולה לעסקים קטנים, תכנית שתקל באופן דרמטי על מי שפותח עסק חדש בשלוש השנים הראשונות. העסקים הקטנים כורעים תחת נטל הבירוקרטיה, תחת נטל התקנות והאגרות ומגבלות אחרות שאנחנו מטילים עליהם, ואנחנו הולכים לשחרר אותם מעיקר הנטל הזה על מנת לאפשר צמיחה. זה מנוע צמיחה עצום, עסקים קטנים, ואנחנו יודעים שהדבר הזה מביא כמובן לתעסוקה גדולה ולהתפתחות הכלכלה שלנו, ולכן הצעד הזה הוא חיוני וחדשני". 

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו מביאים תכנית שתצמצם את הפערים בין זכויות השכירים לעצמאיים ותסייע לעסקים קטנים בתחילת דרכם. שליש מהעסקים הקטנים נסגרים אחרי שנה אחת בלבד. הבירוקרטיה היא לא גזירת גורל ולא מכה משמיים.

לא ייתכן שבעל עסק קטן יתרוצץ כל היום בין הרשויות במקום לפתח את העסק שלו ולדאוג לפרנסה לעובדים שלו. המהלך שאנחנו מובלים היום הוא מהלך שמקל על העסקים ויתחיל בתיקון עוולות של עשרות שנים. הוא יעזור לעסקים להתפתח ויתמוך בצמיחה של המשק. לא נפתור את כל הבעיות ביום אחד אבל צריך להתחיל. היום אנחנו מתחילים".

 

כחלון. "לא ייתכן שבעל עסק קטן יתרוצץ כל היום בין הרשויות במקום לפתח את העסק שלו ולדאוג לפרנסה לעובדים שלו", צילום: דוברות האוצר כחלון. "לא ייתכן שבעל עסק קטן יתרוצץ כל היום בין הרשויות במקום לפתח את העסק שלו ולדאוג לפרנסה לעובדים שלו" | צילום: דוברות האוצר כחלון. "לא ייתכן שבעל עסק קטן יתרוצץ כל היום בין הרשויות במקום לפתח את העסק שלו ולדאוג לפרנסה לעובדים שלו", צילום: דוברות האוצר

 

הצעת ההחלטה כוללת מספר נקודות מרכזיות:

הקלה באגרות הממשלתיות שנדרש בעל העסק לשלם בשנה הראשונה

מטרת הקלה זו למנוע מצב שבו העסק משלם תשלומי אגרות עוד בטרם התחיל את פעילותו העסקית וכתנאי לה, ולפעול למצב שבו תשלומי האגרות יבואו רק לאחר שלעסק מחזור כספי ותזרים שוטף.

התאמת אמצעי האכיפה המינהלית לעסק החדש

ההנחה הבסיסית היא שעסק חדש עשוי לטעות בשגגה בימיו הראשונים ולכן יש להחיל עליו את הענישה המכבידה רק לאחר שניתנה התרעה הוגנת לתיקון התקלה וכן כדי למנוע מצב שבו עלות הענישה עתידה להוביל לפגיעה אנושה ולאיום על המשך הפעילות העסקית.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

גמישות בהעסקת עובדים

ראש הממשלה בתפקידו כשר הכלכלה יעדכן בממשלה על שורה של הקלות בכל הנוגע להעסקת עובדים לעסק חדש אשר בימיו הראשונים נמצא בתהליך דינמי של הקמה והתארגנות המחייב גמישות בהעסקת העובדים.

רישוי עסקים

בתיאום עם משרד הפנים תיבדק אפשרות להחלה של חובות מינימליים לעסק חדש והחלה הדרגתית של מלוא החובות. כמו כן, לצד המפרטים המשפטיים יפורסם גם מדריך מעשי שיסייע לעסק החדש בתהליך הקמתו.

מערך תמיכה

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה תפעיל מערך תמיכה שיסייע לעסקים חדשים בהבנה והטמעה של הדרישות הרגולטוריות בתהליך בניית העסק.

קיצור תהליכי תכנון ובנייה

זאת במטרה להקל על העסק או קבלת האישור כאשר הבנין שבו הוא מבקש להקים את העסק כבר נמצא באזור שבו מותרת פעילות עסקית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות