אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: חובות משקי הבית רשמו עלייה של 5.5% מתחילת השנה צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל: חובות משקי הבית רשמו עלייה של 5.5% מתחילת השנה

על פי נתוני בנק ישראל, בעשרת החודשים הראשונים של השנה גדלה יתרת החוב לדיור ושלא לדיור בסכום מצטבר של כ-24 מיליארד שקל - עלייה הבולטת במיוחד על רקע ירידת המחירים לצרכן; הסתכמו באוקטובר ב-457 מיליארד שקל

27.12.2015, 14:47 | אמנון אטד

יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, ממשיכה לתפוח. בחודש אוקטובר היא גדלה בכ-1.8 מיליארד שקל נוספים (0.4%) והסתכמה בסוף החודש בכ-457 מיליארד שקל. בעשרת החודשים הראשונים של השנה גדלה יתרת החוב של משקי הבית בסכום מצטבר של כ-24 מיליארד שקל (5.5%). עלייה גדולה זו ביתרת החוב בולטת במיוחד על רקע הירידה בשיעור של 0.5% שנרשמה בתקופה זו במדד המחירים לצרכן.

קראו עוד בכלכליסט

מנתונים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר כי גם היקף המשכנתאות של משקי הבית ממשיך לגדול. בחודש אוקטובר גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית בהשוואה לחודש הקודם בכ-900 מיליון שקל נוספים (0.3%), ובסוף החודש היא הסתכמה בכ- 319 מיליארד שקל. בעשרת החודשים הראשונים של השנה גדלה יתרת המשכנתאות של משקי הבית בסכום כולל של כ-16 מיליארד שקל (5.2%). זאת בהמשך לעליות של כ-15 מיליארד שקל בשנת 2014, של כ-17 מיליארד שקל בשנת 2013 ושל כ-18 מיליארד שקל בשנת 2012.

חובות משקי הבית ממשיכים לתפוח, צילום: שאטרסטוק חובות משקי הבית ממשיכים לתפוח | צילום: שאטרסטוק חובות משקי הבית ממשיכים לתפוח, צילום: שאטרסטוק

בחודש נובמבר נרשמה עלייה קלה נוספת של כ-600 מיליון שקל בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בהשוואה לחודש הקודם, והן הסתכמו בכ-5.2 מיליארד שקל. יחד עם זאת, סכום זה נמוך עדיין במעט מהסכום החודשי הממוצע של נטילת משכנתאות חדשות בעשרת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-5.4 מיליארד שקל. ממוצע נטילת המשכנתאות השנה גבוה במידה רבה מהממוצע החודשי של כ-4.3 מיליארד שקל שנרשם בכל אחת מהשנתיים הקודמות.

מנתוני בנק ישראל מתברר עוד כי יתרת החוב של המגזר העסקי גדלה השנה בשיעור נמוך בהרבה מזה של משקי הבית (1.1%). בעשרת החודשים של השנה גדל סך החוב העסקי בכ-9 מיליארד שקל ובסוף אוקטובר הסתכמה יתרתו בכ-820 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות