אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המע"מ לא יופחת אך המים והתחבורה הציבורית יוזלו ב-17%

הפחתת התעריפים בשיעור המע"מ היא ניצחון לשר האוצר, שהתעקש, יחד עם אגף תקציבים שלא לפגוע במערכת המע"מ האחידה יחסית בארץ. עלות המהלך עומדת על כמיליארד שקל

27.12.2015, 15:58 | עמרי מילמן

משה כחלון ואריה דרעי הגיעו בצהריים לסיכום לפיו ההנחה שתינתן על תחבורה ציבורית וחשבונות המים לא תהיה דרך המע"מ אלא דרך הפחתת התעריפים בשיעור המע"מ - 17%. מדובר למעשה בניצחון לשר האוצר, משה כחלון, שהתעקש, יחד עם אגף תקציבים שלא לפגוע במערכת המע"מ האחידה יחסית בארץ, מה שנחשב לדבר חיובי מאד לפי גופים בינלאומיים.

מד מים, צילום: צביקה טישלר מד מים | צילום: צביקה טישלר מד מים, צילום: צביקה טישלר

על פי הסיכום יעוגנו בחקיקה הנחות של 17% מתעריפי התחבורה הציבורית, כאשר יקבע כי שינוי בשיעורי המע"מ לא ישפיעו על מחירי הכרטיסים בהמשך. בנוגע לתעריפי המים סוכם כי התעריפים הנמוכים - עד לצריכה של 3.5 מ"ק לנפש יוזלו בשיעור של כ-17%, זאת דרך הכנסת היטלי ההפקה, העומדים על כ-300 מיליון שקל, ומשולמים היום לקופת המדינה למשק המים, כך שיממנו את ההוזלה.

כחלון ודרעי בעת החתימה על ההסכם, צילום: גיל יוחנן כחלון ודרעי בעת החתימה על ההסכם | צילום: גיל יוחנן כחלון ודרעי בעת החתימה על ההסכם, צילום: גיל יוחנן

עלות כל הסיכום עומדת על כמיליארד שקל, כפי שדרעי דרש מלכתחילה, בעוד שבאוצר רצו להקטין את היקף ההטבה שסוכמה בהסכמים הקואליציוניים לכ-650 מיליון שקל.

שר האוצר, משה כחלון: "התחייבנו להוריד את יוקר המחיה בישראל ואנו עושים זאת. היום אנחנו מודיעים על הפחתת מחירים בתחבורה ציבורית ומים. כלומר כל אדם ישלם 17% פחות עבור תחבורה ציבורית ומים. ההסדרה הזו תחוקק כך שאי אפשר יהיה לבטלה. כלומר, אנו מבטיחים שההנחה תישאר להרבה מאוד שנים. במקביל, אנחנו שומרים על מערכת המיסוי בישראל ולא פורצים את מערכת המע"מ האחיד".

שר הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי: "אני שמח ונרגש שהגענו ליום הזה שבו אני מקיים את הבטחתי ומודיע על הפחתת המע"מ על התחבורה ציבורית כולה, אוטובוסים ורכבות והפחתת המים לשכבות החלשות בחקיקה בכנסת. למה בחקיקה? כדי שזה יהיה מעוגן ומקובע בחוק ואי אפשר יהיה לבטל זאת. גם על החשמל סיכמתי עם שר האוצר כחלון שהירידה הבאה בתעריף תכלול הנחות למשפחות הנזקקות. אני מודה לשר האוצר כחלון על העזרה שלו לסייע לשכבות החלשות בסך של כמיליארד שקלים ואני מבטיח שנעשה זאת גם בהמשך בכל מה שנוכל לסייע למי שזקוק לעזרתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות