אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה''ב אחראית על יותר ממחצית מכירות הנשק בעולם צילום: רויטרס

ארה''ב אחראית על יותר ממחצית מכירות הנשק בעולם

מכירות נשק של ארה"ב למדינות זרות זינקו בשנה שעברה ב-35%, שהם קרוב ל-10 מיליארד דולר. דרום קוריאה הייתה קניינית הנשק הגדולה בעולם ב-2014, לאחר שחתמה על חוזים בשווי 7.8 מיליארד דולר. עיראק מדורגשת שנייה

28.12.2015, 10:01 | שירות כלכליסט
מכירות נשק של ארה"ב למדינות זרות זינקו בשנה שעברה ב-35%, שהם קרוב ל-10 מיליארד דולר, זאת על אף ששוק הנשק העולמי נותר כמעט ללא שינוי והתחרות בקרב הספקים התגברה. הנתונים מבוססים על דו"ח שהוגש בשבוע שעבר לקונגרס האמריקאי.

על פי הדו"ח, ב-2014 ההכנסות בארה"ב ממכירת כלי נשק טיפסו ל-36.2 מיליארד דולר מ-26.7 מיליארד דולר שנה קודם לכן, על רקע הסכמים במיליארדי דולרים עם קטאר, סעודיה ודרום קוריאה. העסקאות הללו ואחרות הבטיחו שארה"ב נותרה ב-2014 הספקית הגדולה ביותר של כלי נשק ברחבי העולם, לאחר שחלשה על מעל מ-50% מהשוק.

ארה"ב - אחראית על יותר ממחצית מכירות הנשק בעולם, צילום: רויטרס ארה"ב - אחראית על יותר ממחצית מכירות הנשק בעולם | צילום: רויטרס ארה"ב - אחראית על יותר ממחצית מכירות הנשק בעולם, צילום: רויטרס

רוסיה היא ספקית הנשק השנייה בגודלה לאחר ארה"ב, לאחר שהשלימה מכירות בשווי 10.2 מיליארד דולר. אם כי במקרה של רוסיה מדובר בירידה לעומת 2013, אז המכירות הסתכמו ב-10.3 מיליארד דולר. שבדיה דורגה שלישית עם מכירות בשווי 5.5 מיליארד דולר, ואחריה מדורגות צרפת עם מכירות של 4.4 מיליארד דולר וסין עם 2.2 מיליארד דולר.

עוד עולה מהמחקר כי דרום קוריאה הייתה קניינית הנשק הגדולה בעולם ב-2014, לאחר שחתמה על חוזים בשווי 7.8 מיליארד דולר. מרבית הרכישות היו בארה"ב וכללו מסוקי תובלה ותמיכה נלווית, וכן כלי תעופה מתקדמים ללא טייס לצרכי ריגול אווירי.

עיראק מדורגת שנייה אחרי דרום קוריאה, לאחר שרכשה כלי נשק בשווי כולל של 7.3 מיליארד דולר, המיועדים לחיזוק הצבא לנוכח נסיגת הכוחות האמריקאיים מהמדינה.

על פי המחקר, כלל מכירות כלי הנשק בעולם טיפסו בשיעור קל ב-2014 לרמה של 71.8 מיליארד דולר מ-70.1 מיליארד דולר ב-2013. זו השנה השנייה ברציפות שהמכירות נותרו כמעט ללא שינוי. לפיכך, במחקר מעריכים כי "שוק כל הנשק הבינלאומי אינו צומח, בגלל ההאטה בכלכלה העולמית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות