אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיוע מהמעסיק בדיור - ההטבה שכנראה לא תגיע לישראל צילום: פייסבוק

סיוע מהמעסיק בדיור - ההטבה שכנראה לא תגיע לישראל

פייסבוק הציעה לעובדים בונוס של עד 15 אלף דולר כדי שיעברו לגור קרוב למטה החברה. חברות נוספות בעמק הסיליקון כבר מציעות בונוסים דומים ומעסיקים אחרים משלמים יותר באיזורים בהם הדיור יקר. מדוע בישראל זה לא יקרה?

28.12.2015, 20:39 | מעין מנלה
פייסבוק רוצה שהעובדים שלה יגורו קרוב לעבודה, והיא מוכנה לשלם על כך. הרשת החברתית מציעה לעובדיה 10 עד 15 אלף דולר על מנת שיעברו להתגורר במרחק של 16 ק"מ ממטה החברה בקליפורניה. ההטבה הזאת קיימת כבר כ-12 חודשים ודווח עליה בהרחבה בשבועות האחרונים. סיוע או בונוס שנועד לעודד עובדים לגור קרוב עשוי מצד אחד לגרום לעובדים להישאר שעות ארוכות יותר בעבודה אך באותה העת להפחית את הלחץ הנלווה לנסיעה הארוכה לעבודה בפקקים וכן להקל ולו במעט את עול יוקר הדיור באיזור סן פרנסיסקו.

מדובר, אם כן, בהטבה שמשרתת הן את המעסיקים והן את העובדים. אם כך, מדוע שחברות נוספות לא יציעו לעובדיהן הטבות דומות ? בארה"ב התשובה היא פשוטה: מכיוון שבניגוד להטבות אחרות, סיוע ברכישת דירה או בונוס שכזה אינו מוכר לצרכי מס, מעסיקים באזורים בהם מחירי הדיור גבוהים פשוט משלמים משכורות גבוהות יותר – ומותירים לעובדים את ההחלטה כיצד להוציא את הכסף. בישראל, לא רק שחברות אינן מציעות סיוע בדיור, הן אף אינן מעלות שכר באיזורים בהם הדיור יקר. "רואים בפיזור הגיאוגרפי של השכר שההבדלים זניחים ממה שניתן היה לצפות. אין פיצוי לעובדים שגרים בתל אביב לעומת עובדים שגרים במגדל העמק באופן שבו בתל אביב שכרם גבוה יותר כדי לפצות על עלויות הדיור שלהם", אומר גיל שלי, מנכ"ל צבירן.

בארה"ב לא מדובר בהטבה שכיחה, רק 3% מהחברות מציעות לעובדיהן סיוע בהון הראשוני הדרוש לרכישת דירה. זאת לעומת 32% המציעות מענק להעתקת מקום המגורים – רילוקיישן. "זהו רעיון גאוני של פייסבוק להציע סיוע בדיור מכיוון שאם העובד לא יגור בסן פרנסיסקו ייקח לו שעתיים להגיע לעבודה והחברה תפסיד המון עובדים טובים. הדרך היחידה להבטיח שהעובדים יגורו בסן פרנסיסקו היא לתת להם איזושהי עזרה בדיור מכיוון שהייתה שם קפיצת מחירים מטורפת, גם בשכירות", אומר שלי.

סן פרנסיסקו, מחירי הדיור זינקו. החברות רוצות שהעובדים יגורו קרוב, צילום: disfrutasanfrancisco.com סן פרנסיסקו, מחירי הדיור זינקו. החברות רוצות שהעובדים יגורו קרוב | צילום: disfrutasanfrancisco.com סן פרנסיסקו, מחירי הדיור זינקו. החברות רוצות שהעובדים יגורו קרוב, צילום: disfrutasanfrancisco.com

חברות ההייטק הגדולות הממוקמות באזור סן פרנסיסקו מציעות שכר גבוה לעובדיהן ביחס לשכר בחברות אחרות, זה גרם לכך שעובדים רבים התרכזו באותו איזור, מה שהביא לקפיצה במחירי הבתים וכן במחירי השכירות. מכיוון שהמהלך נראה כמו צעד חכם בקרב על הטאלנטים בין חברות ההייטק, סביר להניח כי נראה מעסיקים בסדר גודל דומה משווים תנאים ומציעים גם הם לעובדים סיוע בדיור. כך קרה עם הטבות אחרות לעובדים, החל מארוחות ועד חופשות לידה נדיבות. כבר עכשיו חברות נוספות בעמק הסיליקון כמו Addepar מציעות לעובדים בונוס אם יעברו לגור קרוב לחברה. כך, מהנדס לשעבר בחברה סיפר לגארדיאן כי הוא קיבל תוספת של 300 דולר בחודש לשכר מכיוון שעבר לגור מעבר לכביש ממקום העבודה. "אם אתה גר קרוב לעבודה אתה דואג פחות לצאת בשעה מסויימת, וכך, אם אתה בדיוק באמצע פתרון של בעיה מעניינת, תישאר עוד עד שתסיים את המשימה", הוא אמר לגארדיאן. המעסיקים מתעקשים כי ההטבה לא נועדה לגרום לעובדים לעבוד יותר שעות אלא לאפשר להם לבלות זמן רב יותר עם המשפחה. דוברת של פייסבוק אמרה לעיתון הבריטי כי "ההטבות שלנו בפייסבוק נועדו לתמוך בעובדים שלנו ובאנשים היקרים להם בכל שלבי החיים".

גם אם המגמה של סיוע בדיור תתפשט לחברות נוספות בארה"ב, העובדים הישראלים ככל הנראה לא יזכו להטבות דומות. "הסיבות שבגללן זה לא יקרה בישראל הן ראשית שקפיצות המחירים שרואים בסן פרנסיסקו כבר לא קורות בישראל. כמו כן, עובד בארה"ב לא יגרו באיידהו ויעבוד בסן פרנסיסקו. לעומת זאת, אנשים כן יגורו בנתניה ויעבדו בתל אביב", אומר שלי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
התשובה האמיתית היא שבישראל נוהגים לקנוס במקום לתת בונוס
משרד האוצר - אם הוא רוצה לגרום לך לגור קרוב לעבודה אזי הוא יקנוס אותך אם תגור רחוק (ע"י אגרת גודש, אגרת כביש 6, מס על דלק ומס שקר כלשהוא). בישראל לא מעודדים ע"י בונוס על מעשה טוב, אלא ע"י קנסות אם אתה לא עושה את מה שהם רוצים. זה ההבדל המהותי בין שתי התרבויות הקיצוניות של הממשלות של ישראל לעומת ארה"ב.
יותם  |  04.01.16
לכל התגובות