אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיחור של שנתיים: רשות ההגבלים מאשרת הסכמי גז מ"תמר" ליצרני חשמל פרטיים צילום: יח"צ

באיחור של שנתיים: רשות ההגבלים מאשרת הסכמי גז מ"תמר" ליצרני חשמל פרטיים

הממונה על ההגבלים בפועל אורי שוורץ אישר את שורת חוזי הגז שנחתמו לפני שנתיים, ומעניק לספקי הגז פטור מהסדר כובל על מכירתו. הוא פותח את השוק המשני לתחרות: תחנות כוח יוכלו למכור עודפי גז למפעלים – ובכך יוכלו להתחרות במאגר תמר

28.12.2015, 13:44 | ליאור גוטמן
הממונה על ההגבלים העסקיים בפועל אורי שוורץ אישר היום (ג') את שורת חוזי הגז הגדולים שנחתמו כבר לפני שנתיים בין שותפות תמר לבין שורת בעלי תחנות הכוח הפרטיות, ומעניק לספקי הגז פטור מהסדר כובל על מכירתו. הפטור ניתן לאור קיבוע תמר כמונופול ובתוספת העובדה שחלק מהשותפים שם (דלק ונובל אנרג'י, שמחזיקים יחדיו כ-67%), מחזיקים גם ברוב הבעלות (85%) על מאגר לווייתן.

הקביעה של שוורץ מתייחסת לחוזי הגז של תחנת הכוח הפרטית OPC (בבעלות משפחת עופר - 80% ותאגיד ואוליה 20%); דוראד ובית הזיקוק הדרומי של פז. בדומה להסדר שגובש בזמנו מול חברת החשמל, גם הפעם שוורץ מחיל על חוזי הגז האחרים אפשרות רכישה מספק חדש, זאת תוך התאמת מתווה הגז הממשלתי שאושר רק לאחרונה.

אורי שוורץ, הממונה על ההגבלים העסקיים בפועל אורי שוורץ, הממונה על ההגבלים העסקיים בפועל אורי שוורץ, הממונה על ההגבלים העסקיים בפועל

מתווה הגז הממשלתי קובע שמאגרי "כריש" ו"תנין" ימכרו תוך 14 חודש לשחקן חדש, שאמור לפתחם עד סוף העשור ולהפוך לספק נוסף עבור המשק המקומי. שוורץ קובע שחוזי הגז שאושרו ישארו ללא שינוי, כלומר לתקופה של 15 שנה, אולם בין ינואר 2020 לדצמבר 2022. כלומר במועד המשוער של פיתוח מאגרי "כריש" ו"תנין", יוכלו בעלי תחנות הכוח לרכוש גז מספק חדש ועד מחצית מכמות החוזה המקורי שלה.

עוד נקבע שהלקוחות יוכלו למכור עודפי גז שהצטברו אצלם ללקוחות משנה, כלומר למגזרי התעשיה והתחבורה, ועד 15% מהכמות השנתית עליה התחייבו. בכך שוורץ הופך את כל תחנות הכוח הגדולות לשחקנים חדשים בשוק מכירת הגז למפעלים קטנים ובינוניים. כדי למנוע פגיעה בתמחור הגז, שוורץ מחדד שכל מכירה של גז עודף מתחנת כוח למפעל כל שהוא תיעשה באותם תנאי תמחור מקוריים שנסגרו מול מאגר "תמר", כלומר שספק הגז המקורי (תמר) לא יוכל להפקיע מחירים באם יגלה שנולדה לו תחרות ב"חצר האחורית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות