אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע מחפשת נתח מהשוק של ארץ השמש העולה צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

טבע מחפשת נתח מהשוק של ארץ השמש העולה

טבע וטקדה מסרו פרטים על החברה המשותפת שתפעל ביפן ותמכור את מוצרי הגנריקה של טבע תחת מותג טקדה. הפעילות החדשה צפויה לתרום לרווחים של טבע כבר בשנת 2016 - מידע על שיעור התרומה יוצג בדוחות השנתיים

28.12.2015, 14:30 | דרור רייך

ממשלת יפן קבעה כי שוק התרופות המקומי שנשלט ברובו בתרופות מקור צריך לעמוד על 80% תרופות גנריות עד לשנת 2020. בעקבות ההחלטה, חברת טבע הישראלית הקימה עם טקדה היפנית חברת משותפת שתשווק את מוצרי טבע תחת המותג של החברה היפנית. 

טבע כבר הודיעה בסוף נובמבר על שיתוף הפעולה המתרקם עם טקדה (Takeda), במטרה להגדיל נוכחות בשוק היפני. היום (ב') נחשפים המשקיעים של טבע לעוד פרטים אודות המיזם העסקי החדש אשר יחל את פעילותו באפריל 2016.

על פי הדיווח, שתי החברות יקימו חברה בבעלות משותפת שטבע תחזיק ב-51% ממנה וטקדה ב-49%. המיזם המשותף עתיד לספק את התרופות הגנריות של טבע לצד כמה מהמוצרים הוותיקים של טקדה - שהשוק העיקרי שלהם הוא מטופלים ולנותני שירותי בריאות ביפן.

מטרת השותפות היא לענות על השינוי שחל בשוק היפני, שמתבסס בעיקר על תרופות מקור, כאשר טבע תספק את פרוטפליו המוצרים הגנריים שלה וטקדה את התשתית והמוניטין שצברה במדינה. ביפן גוברת ההכרה במדינה בחשיבות השוק הגנרי – שזוכה לדחיפה ממשלתית, והשת"פ נועד לגבור על ההרגל של היפנים שמעדיפים לרכוש תרופות גנריות ממותג מקומי וידוע בלבד.

טבע תספק למיזם את פרוטפוליו התרופות הגינריות שלה וטקדה תיצוק למיזם מספר תרופות, ובהן BLOPRESS, TAKEPRON ו- BASEN שמכירותיהן הגיע ב-2014 ל- 125 מיליארד ין, 7% ממכירות החברה היפנית בשנה זו.

ארז ויגודמן מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן מנכ"ל טבע | צילום: אוראל כהן ארז ויגודמן מנכ"ל טבע, צילום: אוראל כהן

השפעות השת"פ על התוצאות הכספיות

מכיוון שהעסקה לא תצא אל הפועל עד אפריל 2016, לא צפויה השפעה פיננסית מהותית עבור טבע וטקדה בדוחות של השנה הנוכחית. טקדה עדין משאירה בידיה את התרופה LEUPLIN כמוצר של טקדה אונקולוגיה שלא יכנס למיזם המשותף, אך עקב הכנסת שלושת התרופות האחרות החברה היפנית צופה כי הכנסותיה ב-2016 צפויים לרדת בכ- 50 מיליארד ין. מנגד, צופה טקדה כי העסקה תתרום לרווח למניה ולתזרים המזומנים בטווח הארוך. 

גם לטבע המיזם העסקי החדש יתרום מיידית לרווח למניה של טבע על ב- 2016. בדיווח המעודכן אין פירוט על ההערכות של גובה התרומה ונרמז כי פרטים על כך יתקבלו עם פרסום הדוחות השנתיים לשנת 2015

"יצרנו חברה שהתואמת ליעדים שקבעה ממשלת יפן, להגיע לתפוצה גנרית של 80% עד סוף 2020״, מסביר סיגי אולפסון, נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית של טבע. ״המיזם העסקי החדש מממש את האסטרטגיה של טבע להגביר את נוכחותנו בשווקי מפתח מתעוררים", הוסיף אולפסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות