אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנות דרך שמחה צילום: זהר שחר

אמנות דרך שמחה

אביבה שמר משיקה ספר ותערוכה המסכמים חמישה עשורי יצירה ומספרת על ההתקרבות לדת, על חקר כוחה של המילה העברית ועל הגאווה מהנכד המפורסם

29.12.2015, 08:23 | רעות ברנע

"אני יכולה להציג עשר תערוכות סימולטנית. יש לי אלפי עבודות מכל מיני תקופות", מספרת האמנית אביבה שמר, שביום שני הבא (4.1) תפתח את התערוכה "זרקורים" בבית אבא חושי בחיפה ותציג בה עבודות שלא נחשפו לקהל הרחב במשך 50 שנות היצירה שמאחוריה.

בה בעת תשיק שמר גם את הספר "כתום אדום" המסכם את שנות היצירה הללו, שעליו עבדה במשך עשר שנים בעזרת האמן יעקב חפץ. "הספר והתערוכה נוצרו כדי לקרב, להביא תועלת ולספק התבוננות על החיים שלנו", היא אומרת. "אני כותבת בספר בגילוי לב, נכנסת לנימי הנשמה שלי ולא מתביישת. אני כותבת על הנפילות, החיפושים, ההבנות והתובנות וגם על איך הבנתי בשלב מסוים בחיים שאני יכולה לבחור בשמחה ויכולה לבחור ליצור אמנות דרך השמחה".

אביבה שמר. "לא מתביישת להיכנס לנימי הנשמה שלי", צילום: זהר שחר אביבה שמר. "לא מתביישת להיכנס לנימי הנשמה שלי" | צילום: זהר שחר אביבה שמר. "לא מתביישת להיכנס לנימי הנשמה שלי", צילום: זהר שחר

שמר תחגוג את יום הולדתה ה־73 ביום פתיחת התערוכה. היא אמנית פעילה זה חמישה עשורים שיוצרת ציורי שמן, רישומים ומיצבים. בד בבד היא גם מטפלת באמנות, בעלת תואר שני בפילוסופיה יהודית, מורה למודעות ומרצה בכל רחבי הארץ. בשנת 2009 היא הוציאה לאור את ספרה "כוחה של מילה" המורכב מאִמרות שמציגות את כוחה של חוכמת הלשון העברית והתבונה היהודית לדורותיה. חוץ מזה היא מנהלת זה שנים את הגלריה לאמנות שבבית אבא חושי בחיפה, שבה תוצג התערוכה. נוסף על כל ההישגים הללו היא זוקפת לעצמה גם הישג בדמות נכד מוכשר ומפורסם במיוחד - הזמר עומר אדם.

עומר אדם. כבר בחר ציור לדירה החדשה, צילום: OURIEL MALESTER עומר אדם. כבר בחר ציור לדירה החדשה | צילום: OURIEL MALESTER עומר אדם. כבר בחר ציור לדירה החדשה, צילום: OURIEL MALESTER

במשך השנים התקרבה שמר לדת בזכות לימודי הפילוסופיה היהודית והקבלה, התקרבות שבאה לידי ביטוי גם ברבות מעבודותיה המבוססות על קטעים מהמקורות. "אפשר להגיד שאני דתייה בנשמה, לא בגינונים", היא אומרת. "כשפרסמתי את הספר שלי, רבים מחבריי הסתקרנו לקרוא אותו ובעקבותיו התחברו לדת. לא ייאמן איזה כוח יש במילה, ואפשר לראות את זה בעבודות שלי, בעיקר במיצבים הגדולים".

לא בדיוק מתחבר ל"אין אחד שלא רוקד פה מאתונה עד אילת" של הנכד.

"נכון, אבל אני רואה התפתחות. הוא עוד ילד, עכשיו הוא מתחבר בעצמו לתכנים מהיהדות. עוד כשהיה קטן, תמיד כשהייתי שואלת את כל שמונת נכדיי מי רוצה לבוא איתי לבית הכנסת, הוא היה הראשון שמגיע. עכשיו הוא עבר לדירה חדשה ובחר ציור שלי לדירה שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות