אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחר: ספק סביר ומותו של עד המדינה יכריעו את גזר הדין של אולמרט צילום: דודי ועקנין

מחר: ספק סביר ומותו של עד המדינה יכריעו את גזר הדין של אולמרט

ערעורו של ראש הממשלה לשעבר יקבע מחר ביחד עם שבעה מורשעים נוספים בפרשת הולילנד; מלבד הרשעה או זיכוי מלא, קיימת האפשרות שעונשו של אולמרט יופחת משום שלא לקח את הכסף לכיסו, או שיזוכה באחת משתי פרשיות השוחד

28.12.2015, 19:18 | משה גורלי
בית המשפט העליון יפרסם מחר (ג') את הכרעתו בנוגע לערעורם של נאשמי פרשת הולילנד, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. אם יורשע, יהיה אולמרט ראש הממשלה הישראלי הראשון שיכנס לכלא. בנוסף לאולמרט, ערערו אביגדור קלנר, הלל צ'רני, אורי שטרית, אליעזר שמחיוף, מאיר רבין, דני דנקנר, אורי לופוליאנסקי וחברת הולילנד פארק בע"מ.

קראו עוד בכלכליסט

אולמרט הורשע בשתי פרשות קבלת שוחד בגינן נידון לשש שנות מאסר בפועל. בשני המקרים, מעביר השוחד הוא עד המדינה המנוח שמואל דכנר, שנפטר בסמוך לתחילת חקירתו הנגדית.

באחת מהפרשות העביר דכנר שוחד בהיקף של 500 אלף שקל לאחיו של ראש הממשלה לשעבר יוסי אולמרט. באותה תקופה כיהן אולמרט כראש עיריית ירושלים. בפרשה השניה העביר דכנר 60 אלף שקל באמצעות ראש לשכתו של אולמרט שולה זקן.

בתמורה, קידם אולמרט את האינטרסים של יזם הנדל"ן הלל צ'רני בפרויקט הולילנד ושל אביגדור אביגדור קלנר, ממקימי חברת הולילנד פארק.

אולמרט. נידון לשש שנות מאסר בפועל, צילום: עידו ארז אולמרט. נידון לשש שנות מאסר בפועל | צילום: עידו ארז אולמרט. נידון לשש שנות מאסר בפועל, צילום: עידו ארז

"השופט קבע את העונשים על בסיס הגיון ולא ראיות"

ארבעה תרחישים צפויים מחר בעניינו של אולמרט. מלבד זיכוי מלא או הרשעה מלאה בשתי הפרשות, קיימים שני תרחישי ביניים. הראשון הוא אישור ההרשעה המלאה, אך הפחתה מסויימת בעונש משום שלא לקחת את הכסף לכיסו. אפשרות נוספת היא זיכוי באחת הפרשות, והפחתה משמעותית בעונש. בהינתן תרחיש זה, הסיכוי הגבוה יותר לזיכוי הוא בפרשת יוסי אולמרט.

אפשרות הזיכוי טמונה בטענת הספק הסביר, וגם לעובדה שעד המדינה שמואל דכנר לא נחקר בחקירה נגדית אמורה להיות משקל בערעור. בנוסף, קיים סיכוי שזיכוי מסוים יתאפשר בשל משקל ראיות ההגנה. בדיוק כמו בפרשת רומן זדורוב מהשבוע שעבר. שני שופטים, יצחק עמית ויורם דנציגר הסכימו לכל אורך הדרך על הראיות, אך נחלקו באשר למשקל ראיות ההגנה. דנציגר נתן להן משקל רב יותר ולכן זיכה. כמו כן, טענה הסניגורית עו"ד נוית נגב כי השופט דוד רוזן, שקבעה את העונשים במשפט הקודם, נשען בקביעותיו הנחרצות בעיקר על היגיון וסבירות ופחות על ראיות. שופטי העליון שדנו בערעורים הם סלים ג'ובראן, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל.

ההאשמות: מתן וקבלת שוחד, רישום כוזב והלבנת הון

נותן שוחד נוסף בתיק הולילנד שערער הוא יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר. דנקנר הורשע במסגרת פרשת קרקעות המלח בשלוש עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. נגזרו עליו 3 שנות מאסר וקנס של 1.5 מיליון שקל.

עוד הורשעו בפרשה: ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שהורשע בקבלת שוחד בגין תרומות בהיקף העולה על 2 מיליון שקל, שקיבל מצ'רני ומדכנר לארגון "יד שרה" שהקים. לופוליאנסקי נידון לשש שנות מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי. ההערכה בעניינו היא שעונשו יופחת. זאת, בהסתמך על תיקון שהכניס לאחרונה משרד המשפטים המאפשר התערבות במתחם הענישה מטעמים של בריאות ונסיבות אישיות. לופוליאנסקי זוכה מחמת הספק מקבלת 120 אלף שקל.

לופוליאנסקי. נידון לשש שנות מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי, צילום: שאול גולן לופוליאנסקי. נידון לשש שנות מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי | צילום: שאול גולן לופוליאנסקי. נידון לשש שנות מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי, צילום: שאול גולן

אביגדור קלנר, ממקימי חברת הולילנד פארק, הורשע בהלבנת הון ובמתן שוחד בגין העברת כספים לדכנר למטרת תשלומי שוחד, וזוכה מחלק מעבירות השוחד מחמת הספק. נידון ל־3 שנות מאסר, קנס של מיליון שקל וחילוט של חצי מיליון שקל. קלנר ערער לבית המשפט העליון על הרשעתו, והמדינה ערערה על קלות העונש.

שמואל דכנר. עד המדינה שנפטר בסמוך לתחילת חקירתו הנגדית, צילום: דמיטרי שביצ שמואל דכנר. עד המדינה שנפטר בסמוך לתחילת חקירתו הנגדית | צילום: דמיטרי שביצ'נקו שמואל דכנר. עד המדינה שנפטר בסמוך לתחילת חקירתו הנגדית, צילום: דמיטרי שביצ

הלל צ'רני, מבעלי מתחם הולילנד, ששכר את שרותיו של דכנר לקדם את הפרויקט, הורשע במתן שוחד לאולמרט, לשולה זקן וכן לראש העירייה לשעבר אורי לופוליאנסקי ובהלבנת הון. נידון ל־3.5 שנות מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי וקנס של מיליון שקל וחילוט של מיליון שקל. המדינה ערערה על קלות עונשו.

מאיר רבין, ששימש יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר, הורשע בהלבנת הון ובמתן שוחד בסך 1.2 מיליון שקל. נידון ל־5 שנות מאסר בפועל.

אורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, הורשע בקבלת שוחד של למעלה מ־700 אלף ש"ח מדכנר‏ ובהלבנת הון. נידון ל־7 שנות מאסר בפועל.

אליעזר שמחיוף, שימש כסגן ראש עיריית ירושלים, הורשע בקבלת שוחד של 165 אלף שקל, וזוכה מחמת הספק מקבלת שוחד נוסף של 130 אלף שקל. נידון ל־3.5 שנות מאסר בפועל, קנס של 300 אלף שקל וחילוט של 165 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות