אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנטרופי ממליצה להתנגד להסדר ההלוואה באוהה צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

אנטרופי ממליצה להתנגד להסדר ההלוואה באוהה

חברת היעוץ למוסדיים טוענת כי הסכם ההלוואה הזמני - עד להחלטת בית המשפט בתביעה לחלוקת דיבידנד - מיטב עם קבוצת בעלי מניות אחת על חשבון האחרת. אנטרופי ממליצה במקביל להתנגד למינוי מחדש של דירקטורים

30.12.2015, 10:16 | גולן חזני

מכשול לא צפוי בהסכם בין אוצר ההתיישבות היהודית לחברה להשבת נכסי השואה. חברת היעות אנטרופי ממליצה ללקוחותיה המוסדיים להצביע נגד מתן ההלוואה של 30 מיליון שקל מאוצר ההתיישבות היהודית לחברה לאיתור והשבת נכסי הנספים בשואה, כך נודע ל"כלכליסט".

ההסכם נחתם בשבוע שעבר על רקע לחצים שהופעלו מצד חברי כנסת והציבור לזרז מתן מענה לניצולי השואה. זאת עד הכרעת בית המשפט בדרישת החברה להשבה מאוהה לחלק את מניות בנק לאומי שברשותה כדיבידנד בעין. כספי ההלוואה אמורים לסייע להעברת סיוע לניצולי שואה נזקקים.

החברה להשבה מחזיקה ב-24.79% במניות אוהה ועל פי ההסכם ההלוואה תועבר ישירות לחשבונות הבנק של ניצולי השואה. ההלוואה תישא ריבית לא צמודה בגובה 3.05% אך מי שיישא בה היא דווקא ההסתדרות הציונית העולמית, בעלת השליטה באוה"ה, המחזיקה גם ב-50% מזכויות ההצבעה שלה.

בימים אלו מנהלת החברה להשבה תביעה במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א נגד אוהה בדרישה כי תחלק את מניות לאומי שברשותה (כ-5%) כדיבידנד בעין - שיסייע לחברה להשבה לסייע לניצולי השואה.

לטענת החברה להשבה, וכן לטענת גופים מוסדיים כמו כלל ביטוח והראל המחזיקים במניות אוהה, לחברה אין פעילות של ממש למעט ההחזקה במניות לאומי וכי שווי מניות אוה"ה של בעלי המניות נמוך משווי האחזקה בלאומי. לפי הסיכום בין הצדדים, אם יינתן פסק דין בתביעה שבמסגרתו תידרש אוהה לבצע חלוקה של מניות לאומי כדיבידנד או שהתביעה תסתיים בפשרה בסכום העולה על קרן ההלוואה, אז קרן ההלוואה תקוזז מהדיבידנד.

אנטרופי סבורה כי "על אוהה לפעול למען חלוקת דיבידנד לכלל בעלי מניותיה. מתן הלוואה לבעל מניות יחיד ובפרט כזה המצוי בהליך משפטי מול החברה בעניין חלוקת הדיבידנד, מיטיב עם בעל מניות אחד ולא עם כלל בעלי מניות המיעוט", ולכן אנטרופי ממליצה לחהתנגד לסעיף אישור ההלוואה.

באסיפה שתתקיים מחר תעלה להצבעה גם שאלת חלוקת דיבידנד של 17 מיליון שקל ע"י אוהה. אנטרופי ממליצה לתמוך בסעיף זה.

במקביל ממליצה אנטרופי להתנגד לסעיף לגבי אישור מינויים מחדש של הדירקטורים מאשה לובלסקי מזכירת נעמת לשעבר, דורון תמיר וראובן שלום. הסיבה: הדירקטוריון של החברה מונה 14 חברים, מספר חריג שמגביר את ההוצאות של החברה ומכביד על התנהלותה השוטפת.

דירקטוריון (אילוסטרציה), צילום: נמרוד גליקמן דירקטוריון (אילוסטרציה) | צילום: נמרוד גליקמן דירקטוריון (אילוסטרציה), צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות