אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

תחזיות 2016

"הנפילה של הנפט הפתיעה, המחיר לא יירד עוד"

אסטרטג המניות של סיטיבנק, טוביאס לבקוביץ: "האכזבה מסין לא היתה אמורה להיות גדולה - כבר שנים היא אומרת שתעבור מיצוא לצרכנות פנימית". על שוק העבודה בארה"ב אמר: "יש מחסור בתחומים מסוימים - ולכן יהיו העלאות שכר וגיוס עובדים"

30.12.2015, 15:23 | מיקי פלד

מחיר חבית נפט מסוג טקסס מתוק יגיע ל-55 דולר לחבית בעוד שנה מהיום, כך אמר היום (ד') טוביאס לבקוביץ, אסטרטג המניות הראשי של סיטיבנק העולמי, בוועידת התחזיות של "כלכליסט". בשיחה עם פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, אמר לבקוביץ גם כי "להערכתנו מדד S&P500 יעלה בשנה הבאה ב-7% לעומת המצב הנוכחי. הגידול הזה הוא בהתאם לגידול ברווחים של החברות. צריך לזכור שהיסטורית כאשר הפד מעלה ריבית, יש לזה השפעה חיובית על התשואות למשך כשנתיים".

לדברי ליידרמן, שני האספקטים המפתיעים במיוחד בשנה האחרונה היו הירידה הדרמטית במחיר הנפט והיחלשות השווקים המתעוררים, בדגש על האטה בסין. לבקוביץ הוסיף כי "באמת אף אחד לא ציפה שמחיר הנפט ירד בצורה כה דרמטית, אבל סביר להניח שהמחיר לא יירד עוד אלא אם כן יהיה קיטון משמעותי בביקוש העולמי. לפחות בצד ההיצע לא אמורה להיות בעיה. תעשיית פצלי השמן בארה"ב ממשיכה לעבוד ובשנה הבאה גם איראן תיכנס לשוק הנפט".

קראו עוד בכלכליסט

לגבי השווקים המתעוררים אמר לבקוביץ כי "האכזבה מהמתעוררות לא היתה אמורה להיות גדולה כל כך. סין כבר שנים אומרת שהם יעבירו את המשק שלהם לצרכנות פנימית ולא ליצוא, ואם האנשים ששולטים בכסף אומרים לך מה יהיה אז כדאי להקשיב להם, לכן אני מופתע שאנשים היו בהלם לגבי סין והשווקים המתעוררים".

פרופ פרופ' ליאו ליידרמן וטוביאס לבקוביץ בוועידה היום | צילום: נמרוד גליקמן פרופ

בניתוח של כלכלת ארה"ב אמר לבקוביץ כי "שוק העבודה האמריקאי מתחיל להיות מהודק מאוד. אנחנו כבר מרגישים מחסור בתחומים מסויימים כמו בבנייה – יש ממש מחסור בבנאים, אינסטלטורים, נגרים, חשמלאים וכדומה. אפילו שומעים שבהוליווד אין מספיק תסריטאים ובימאים מוכשרים, ולכן במקומות האלו יהיו כנראה העלאות שכר. החברות עדיין אומרות לנו שהן מתכוונות לגייס עובדים חדשים לפי התחזית לשנה הקרובה וזה חיובי. תחומים כמו הייטק ואבטחת סייבר צפויים גם הם להיות חזקים בשנה הקרובה".

כאשר נשאל על ידי ליידרמן מה צריך להיות תמהיל ההשקעות לדעתו בשנה הקרובה אמר לבקוביץ כי "אנחנו צופים שנראה נטייה לעבור למניות של חברות אנרגיה ופיננסים, במקום קמעונאות ובריאות שזה מה שעשינו בשנה האחרונה. יש גישה שאומרת אל תחכה, קפוץ להשקעות עכשיו, אבל בשורה התחתונה זה עניין של ערכי החברות. אני לא מסתכל על מה יקר ומה זול, כי זה עניין סובייקטיבי. לכן ההערכות שאנחנו עושים למניות חברות הנפט, בנקים וכדומה מראות שאלו מניות שיעלו בשנה הקרובה וזה מה שמעניין אותנו".

ליידרמן ציין כי "במובנים של גישה גלובית יותר אנחנו שומעים בנקאי השקעות שחוזרים על ההמלצות שהיה לנו בשנה האחרונה, לדוגמה 'לכו על מניות באירופה ויפן ותנו פחות משקל לארה"ב'. עכשיו עם הפיחות ביורו ויפן אולי החברות נראות יותר אטרקטיביות מבעבר". לבקוביץ הסכים עם הדברים ואמר כי גם בסיטי "מעדיפים את אירופה ויפן בגלל המדיניות המוניטרית המורחבת. מריו דרגי, נשיא הבנק המרכזי של גוש היורו, אמר שהוא יעשה כך מה שצריך כדי להצניע את המשק שם. אנחנו נייטרלים לגבי השקעה בארה"ב ולגבי שווקים מתעוררים - נעדיף את צפון אסיה ולא דרום אסיה ואנחנו לא נלהבים במיוחד מדרום אמריקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות