אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוגיטו קפיטל ופנינסולה נבחרו להקים קרנות צמיחה לעסקים קטנים

קוגיטו קפיטל ופנינסולה נבחרו להקים קרנות צמיחה לעסקים קטנים

מדובר בקרנות הון צמיחה להשקעה בעסקים בעלי מחזור של 100-10 מיליון שקל. גודלה של הקרן צפוי לעמוד בעתיד על 450-300 מיליון שקל

31.12.2015, 11:26 | עמרי מילמן

קוגיטו קפיטל ופנינסולה קרן צמיחה לעסקים בינוניים, זכו במכרז של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה ואגף התקציבים באוצר, להקמת קרנות הון צמיחה להשקעה בעסקים בעלי מחזור של בין 10 ל- 100 מיליון שקל.

במסגרת תנאי הקרן, תשקיע הממשלה בכל אחת מהקרנות מעל 100 מיליון שקל, כאשר גודלה הסופי של הקרן צפוי לעמוד על 450-300 מליון שקל.

שתי החברות שנבחרו, יתחרו ביניהן עם הקמת הקרנות בשבועות הקרובות, על העסקים הפוטנציאלים, בשלב הראשון של המכרז התמודדו 14 חברות, בניהן קרן שפע, אימפקט ישראל לייה ניהול קרנות ועוד.

על פי נתוני הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, בעוד שעסקים בינוניים בישראל מעסיקים כ- 22% מהעובדים במגזר העסקי ותרומתם לתוצר הכולל של המגזר העסקי עומדת על כ-16%. נמצא שרוב האשראי הניתן לעסקים בינונים בישראל הינו בנקאי (מעל 80%) בעוד שגופים פיננסים אחרים, כמו למשל הגופים המוסדיים, ממעטים להשקיע בעסקים בינוניים. עוד נמצא כי עיקר האשראי הניתן הוא למימון צרכי הון חוזר ולרכישת רכוש קבוע, זאת למרות שהצורך המרכזי של העסקים הוא בהון צמיחה (Growth Capital) שיעזור להם לצמוח ולהתפתח.

  , צילום: בלומברג צילום: בלומברג   , צילום: בלומברג

לכן הוחלט במשרד האוצר והכלכלה להקים קרנות שיהיו מיועדות למטרה זו ויזכו לתמיכה ממשלתי. הממשלה תתחייב להשקיע עד 25% מסכום התחייבות ההשקעה הכולל, תשתתף בהפסדי הקרן מעל חלקה היחסי מכלל הנכסים ותעניק עדיפות וקדימות בעת חלוקת הרווחים לשותפים המוסדיים והפרטיים של הקרן.

פנינסולה קרן צמיחה לעסקים בינוניים גייסה במסגרת המכרז התחייבויות להשקעה, בין היתר, ממשקיעים מוסדיים וממשלת ישראל בסך של כ-322 מיליון שקל. על פי תנאי המכרז, הקרן רשאית לגייס משקיעים נוספים עד לסך התחייבויות של 450 מיליון ₪ תוך 4 חודשים ממועד הסגירה הראשוני. יצוין כי הקמת הקרן כפופה להשלמת הפעולות לאחר הזכייה במכרז, המנויות במסמכי המכרז. עוה"ד דניאל מרקוביץ ושי מרגלית ממשרד יגאל ארנון ושות' ייצגו את המציע בהליכי המכרז.

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה: "העסקים הקטנים והבינוניים מהווים את מנוע הצמיחה של המשק, אבל בדרך לשם הם מתמודדים עם קשיים רבים, בראשם היכולת לגייס הון והסיכון האישי. הקרן מיועדת לתת מענה לסוגיות אלו – להקטין את הסיכון של המשקיעים ולהזרים כספי הון שיאפשרו פיתוח וצמיחת העסק, הגדלת כושר היצור, חשיפה לשווקים חדשים, מיתוג מוצרים ואפשרות אמיתית לתחרות בארץ ובשווקים מחוצה לה".

שירה גרינברג, סגנית הממונה על התקציבים באוצר: "הקמת הקרנות היא צעד אחד מני רבים ששר האוצר והממשלה מקדמים במטרה להאיץ את המשק ולהגביר את היקף ההשקעות. הקמת הקרנות תגדיל את אפשרויות המימון ארוך הטווח של חברות קטנות ובינוניות לטובת הרחבת פעילותן, פיתוח מוצרים נוספים והשקעות נוספות".

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה ושותף מנהל בקרן מסר: "הקרן החדשה תשתמש ביכולות הקיימות ובתשתית הקיימת של פנינסולה, העוסקת במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים בישראל לצרכי הון חוזר, כמו גם בהיכרות המעמיקה של החברה עם השוק וברשת הקשרים הענפה שצברה החברה בשנות פעילותה, בכדי להתחיל את הפעילות באופן מיידי ולתת את הפתרונות הטובים ביותר לבעלי העסקים. בעולם קיימות קרנות דומות למימון צמיחה לעסקים בינוניים, אך בארץ מדובר ביצירת קטגוריה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות