אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים תחרות בבנקים? מערכת סגורה היא הבשורה שהמשקיעים חיכו לה

דעה

רוצים תחרות בבנקים? מערכת סגורה היא הבשורה שהמשקיעים חיכו לה

המערכת תאפשר לכל אדם המחזיק בחשבון בנק בישראל להעביר את החסכונות שלו, על ניירות הערך והפיקדונות, מהבנקים לבתי ההשקעות. ובכך לחסוך אלפי שקלים על עמלות

03.01.2016, 11:42 | יוסי פרניק

לאזרח הישראלי יש אינטרס גדול בפתיחת התחרות לשירותים הניתנים על ידי הבנקים. תחום המסחר בניירות ערך הוא מהתחומים הראשונים בהם נפתחה התחרות ובשעה טובה.

קראו עוד בכלכליסט

הבנקים גובים כל שנה כ-3 מיליארד שקל בגין עמלות מסחר בניירות ערך וזה לא כולל את הגביה של העמלה המעצבנת ביותר - "דמי המשמרת" (דמי הניהול בשם החדש). העמלות המוצעות על ידי חברי הבורסה החוץ בנקאיים נמוכות באופן משמעותי מאלו הנגבות בבנקים.

אישור פתיחת חשבון במערכת סגורה פותחת את התחרות בתחום בו רוב הציבור היה עד היום שבוי של הבנק והיא יכולה לחסוך לכל משקיע בישראל אלפי שקלים בכל שנה.

 , צילום: יריב כץ צילום: יריב כץ  , צילום: יריב כץ

החל מה-23.12.2015, נכנסה לתוקפה תקנה חדשה המאפשרת לכל אדם המחזיק חשבון בנק בישראל, להעביר את החסכונות שלו, על ניירות הערך והפיקדונות, ל-'חשבון במערכת סגורה' בחבר בורסה (בית ההשקעות א.ר) מחוץ לבנק, כאשר תהליך פתיחת החשבון יכול להתבצע באמצעות האינטרנט.

'חשבון במערכת סגורה' הוא חשבון שמקושר לחשבון הבנק של הלקוח, כך שכל הפקדה או משיכה של כספים תתבצע אך ורק בין חשבון הבנק של הלקוח לבין החשבון במערכת סגורה בחבר הבורסה מחוץ לבנק. האפשרות לפתוח חשבון השקעות/מסחר בחבר בורסה שאינו בנק, קיימת כבר זמן רב ויש כבר עשרות אלפי אנשים בישראל שבחרו בה, אך אם עד היום היה צריך להגיע לפגישה ולחתום פיזית על ניירת, מהיום הכול הופך להיות קל ופשוט יותר. בתי ההשקעות לא מחזיקים סניפים בכל הארץ ולכן האפשרות לפתוח חשבון דרך האינטרנט מקלה על הליך ההצטרפות והחסכון.

רוב הלקוחות נותרים בבנקים פשוט מכוח ההרגל והחשש מפני שינויים. יחד עם זאת, המהפכה הצרכנית שהציבור הישראלי עבר בשנים האחרונות במגוון תחומים, היא אולי הסימן לשינוי.

מה שהחל בעולמות הסלולר והקמעונאות בישראל בשנים אלו הדגים את הכוח של הצרכנים. ישנן דוגמאות נוספות של מהפכות שנמצאות בהתהוות ממש בימים אלו, כגון: רכישת מוצרים מחו"ל באמצעות האינטרנט במחירים נמוכים דרמטית ממחירם בישראל, או נטישה של חברות הכבלים לצורך צריכת תוכן באינטרנט.

המהפכה הצרכנית הולכת ומתעצמת עם דפוס התנהגות של צרכן חכם שמבין שתחרות חייבת להיות כמעט בכל מישורי הצריכה ובוודאי בעולמות הפיננסיים המובהקים.

משכך, לצד תלונות על יוקר המחייה בישראל, כצרכנים, הוכחנו שעם קצת עזרה מצד הרגולטור אנחנו יודעים להצביע ברגליים ולהוביל למציאות של תחרות. הגיע הזמן לתחרות בעולם השירותים הפיננסים ולא רק בתחום האשראי. המערכת הסגורה יצרה אלטרנטיבה לבנק בכל הקשור לעמלות הגבוהות בתחום ניירות הערך, היא זולה משמעותית ובטוחה לא פחות ללקוח (חשבון בחבר בורסה), נמצאת בפיקוח הרשויות ומציעה ערכים נוספים שעשויים לעזור למשקיע או לסוחר בבורסה לקבל החלטות טובות יותר.

הכותב הינו סמנכ"ל שיווק ומכירות במיטב דש טרייד

אין לראות בשום אופן במאמר זה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, הצעה לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים. מאמר זה הוא על דעת כותבו בלבד ומשקף את הבנתו ליום כתיבתו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות