אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: אבי שמחון ימונה לראש המועצה הלאומית לכלכלה צילום: עמית שעל

הממשלה אישרה: אבי שמחון ימונה לראש המועצה הלאומית לכלכלה

שמחון יכהן גם כיועצו הכלכלי של רה"מ ויחליף את יוג'ין קנדל, שעזב באוגוסט את ראשות המועצה. דרעי לא השתתף בהצבעה כמחאה על דברי שמחון על משפחות מרובות ילדים: "מקוממים ובעייתיים"

03.01.2016, 13:12 | רוני זינגר

הממשלה אישרה הבוקר את מינויו של פרופ׳ אבי שמחון כראש המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של ראש הממשלה. שר הפריפריה אריה דרעי לא השתתף בהצבעה על המינוי כמחאה על דבריו של פרופ׳ שמחון בעבר בנוגע למשפחות מרובות ילדים.

נתניהו אמר בישיבה כי ״שמחון הוא איש ראוי בעל יכולות ניהול והובלה. הוא מחויב לכל אזרחי ישראל ולכלכלת המדינה. שמחון הוא אדם שקול שמכיר את רזי הכלכלה, הוא איש של כלכלה חופשית ובריאה ומחויב למדיניות הממשלה״. שמחון אמר ״אני מודה על האמון שנתנו בי ראש הממשלה והממשלה כולה. אני מודע לאחריות הנדרשת מראש המועצה הלאומית לכלכלה ומחויב להוביל תהליכים לחיזוק כלכלת ישראל לטובת כלל האזרחים והמגזרים: חרדים וערבים, עולים וותיקים״.

באוגוסט האחרון עזב את תפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ׳ יוג׳ין קנדל.

קראו עוד בכלכליסט

שמחון משמש כיום כפרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים ומרצה בכיר לכלכלה. מחקריו האקדמיים כוללים עבודות בנושא צמיחה וכלכלת ישראל, שחיתות ציבורית, כלכלת עבודה ומבנה ענפי של המשק. שמחון כיהן כיו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, וכחבר בוועדה לשינוי כלכלי חברתי (ועדת טרכטנברג) והוועדה לבחינת מדדי עוני בישראל (ועדת יצחקי).

לשמחון תואר ראשון בכלכלה ומתמטיקה ותואר שני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית.הוא כתב עבודת דוקטורט בכלכלה בהתמחות מקרו-כלכלה ומדיניות מוניטרית, באוניברסיטת מינסוטה בארה"ב, בהנחייתם של חתן פרס נובל לכלכלה, אדוארד פרסקוט, ופרופסור ניל וואלאס.

 

אבי שמחון, צילום: עמית שעל אבי שמחון | צילום: עמית שעל אבי שמחון, צילום: עמית שעל

בטרם התקיימה ההצבעה בממשלה, ביקש דרעי את רשות הדיבור ואמר: ״אני מכבד את החלטתו של ראש הממשלה לבחור לתפקיד את שמחון. אולם אני חייב למחות על דבריו של שמחון בעבר נגד משפחות מרובות ילדים. דבריו של שמחון היו מקוממים ובעייתיים מאוד. אני גאה שאני אב לתשעה ילדים וסב ל-19 נכדים. מהמקום שאני מגיע כל ילד וילדה הם ברכה, שמחה ועולם ומלואו. דווקא אנחנו בני העם היהודי, שאיבד 6 מיליון מבניו ומבנותיו בשואה צריך לעודד את הילודה ולא לתקוף את מי שבחר להביא הרבה ילדים לעולם". לאחר מכן בחר דרעי שלא להשתתף בהצבעה, שכאמור אושרה בממשלה פה אחד.

דרעי התייחס בכך לסערה שעורר בעבר שמחון, בעקבות דברים שאמר נגד ילודה גבוהה ותלה בכך את הסיבה המרכזית לעוני בישראל: "מנהיגי המדינה צריכים להגיד לאנשים שמביאים לעולם הרבה ילדים: 'זה חסר אחריות, אתם עושים רע לילדים שלכם ולמשפחות שלכם. אתם מתנהגים בצורת חסרת אחריות כלפי הסביבה שלכם’, אמר בכנס שדרות שבו השתתף לפני כחמש שנים. "ככל שיש יותר נפשות, כך הסיכוי לרדת מתחת לקו העוני גדל. קשה למדינה לדאוג למשפחות מרובות ילדים ולשמור עליהם מעל לקו העוני. אנחנו גדלים במהירות עצומה. אנחנו מדינה מאוד צפופה. אפילו הנגב לא כל כך ריק. איש לא מתייחס לנקודה הזו", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות