אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מישראל ועד יפן: הקלות הבלתי נסבלת של קניית נשק צילום: שאטרסטוק

מישראל ועד יפן: הקלות הבלתי נסבלת של קניית נשק

באיזו מדינה ניתן להחזיק נשק מגיל 16, והיכן אחזקת נשק מותרת רק למטרות ציד או הגנה מחיות פרא. החוקים והתקנות במדינות שונות

03.01.2016, 21:43 | שירות כלכליסט
שאלת הקלות שבה ניתן לרכוש כלי נשק עלתה בימים האחרונים שוב לדיון בארץ, אך זו סוגיה שמעסיקה רבים ברחבי העולם. בארה"ב הנושא הוא אמנם השנוי ביותר במחלוקת, והיווה את אחד מאתרי הקרבות המרכזיים בין הנשיא ברק אובמה והקונגרס הנשלט על ידי הרפובליקנים, התומכים בהיעדר פיקוח על תעשיית הנשק. בכל מקרה, החוקים הספציפיים בארה"ב משתנים ממדינה למדינה. בניו יורק לדוגמה ניתן לרכוש אקדח רק מעל גיל 18 אם אין עבר של אלימות משפחתית, התמכרויות או מחלות נפש, לעומת זאת בלוס אנג'לס חייבים להיות בני 21 כדי לרכוש אקדח וללא עבר פלילי. כמו כן, לעברייני מין רשומים, למי שנפסק שאינו כשיר לעמוד לדין, לבעלי התמכרות או מי שמאושפז במתקן לחולי נפש, אסור לרכוש אקדח.

החוקים והתקנות משתנים גם במדינות השונות בעולם, הנה כמה מדינות לדוגמה:

ישראל: חוקי הנשק נחשבים נוקשים יחסית. כדי להוציא רישיון לנשק חייבים להיות מעל גיל 21, אזרחי ישראל או תושבי קבע, דוברי עברית ברמה מסוימת. יש להגיש גם סיבה לרכישת הנשק, כמו הגנה עצמית או צייד.

מקרי המוות מירי ל-100 אלף אנשים: 0.09

רוסיה: כדי לרכוש נשק חייבים להיות מעל גיל 18, אך באישור מיוחד של הממשלה אפשר גם בגיל 16, ללא עבר פלילי, עבר של מחלות נפש או התמכרות לסמים. כמו כן, רישיון לאקדח ניתן רק לאזרחים. כדי לקבל רישיון יש לעבור קורס הכשרה, להסביר את הסיבה לרכישה ולהבטיח כי הנשק יישמר במקום בטוח. הרוכשים צריכים גם לספק הוכחות לאזרחות שלהם וכן טפסים רפואיים שמאשרים שהם אינם עיוורים או סובלים ממחלות נפש. יש לרשום את הנשק בתוך שבועיים לאחר הרכישה.

מקרי המוות מירי -100 אלף אנשים: 2.3

טורקיה: כדי לרכוש נשק חייבים להיות מעל גיל 18 וללא עבר פלילי. בעלי הנשק חייבים רישיון, ולשם כך עליהם לספק "סיבה אמיתית" מדוע הם רוכשים אקדח, סיבות כוללות אימוני ירי, צייד או אבטחה אישית. הרוכשים חייבים גם לעבור בדיקת רקע, כולל של הבריאות הנפשית ועבר פלילי. בכל חמש שנים יש לחדש את הרישיון ולעבור שוב בדיקת רקע.

מקרי המוות מירי ל-100 אלף אנשים: 1.61

חנות נשק בטקסס, צילום: flickr חנות נשק בטקסס | צילום: flickr חנות נשק בטקסס, צילום: flickr

מקסיקו: כדי לרכוש נשק חייבים להיות מעל גיל 18, לא מכורים לסמים ומתפרנסים בכבוד. כמו כן, רק מי ששירת בצבא ונחשב כשיר "פיזית ומנטאלית" לשימוש באקדח יכול לרכוש אחד. כדי לזכות ברישיון חייבים להיות חברים במועדון ירי. את הרישיון אפשר להשיג רק בבסיסים צבאיים, וחייבים לרשום את האקדח במשרד ההגנה בתוך 30 יום לאחר הרכישה.

מקרי המוות מירי ל-100 אלף אנשים: 13.41

אוסטרליה: כדי לרכוש נשק חייבים להיות מעל גיל 18, ולהגיש שטר המחייב התנהגות טובה. הרישיון לא יינתן למי שביצע עבירה בעשר השנים האחרונות. חייבים להוציא רישיון, שעולה 100 דולר לשנתיים ו-200 דולר לחמש שנים. כדי לזכות ברישיון יש לספק הסבר הגיוני (הגנה עצמית לא נחשב להסבר הגיוני) ולעבור קורס אימון.

מקרי המוות מירי ל-100 אלף אנשים: 1.03

שוויץ: כדי לרכוש נשק חייבים להיות מעל גיל 18, ללא עבר פלילי וכשירים פסיכיאטרית. אזרחי סרביה, בוסניה והרצגובינה, קוסובו, מקדוניה, טורקיה, סרי לנקה, אלג'יר ואלבניה לא רשאים לרכוש נשק. חלק מהרובים, כמו רובי צייד לא מחייבים הוצאת רישיון.

מקרי המוות מירי ל-100 אלף אנשים: 3.04

גרמניה: חייבים להיות מעל גיל 18, ולעבור מבחן "אמינות, ידע ודיוק". כמו כן, הרוכשים חייבים להוכיח את הנחיצות של כלי הנשק. יש שלוש דרגות שונות של רישיונות לפי סוגי הנשק.

סין: אסור לאזרחים להיות הבעלים של כלי נשק, אלא למטרות צייד או הגנה מחיות פרא. אדם שמוכר נשק באופן לא חוקי מסתכן בגזר דין מוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
בשווויץ גברים מגיל 20 עד 30 מחוייבים להחזיק רובה סער בבית
גברים בטווח הגיל הזה צריכים לתת 300 יום לצבא (על פני 10 שנים - הם יכולים גם לתת את זה רצוף). אחכ מחוייבים להחזיק רובה סער בבית עד גיל 30. לאחרונה הקלו ונותנים לאחסן במשטרה המקומית. לאחר גיל 30 (תום גיל המילואים) הם רשאים להמשיך להחזיק את הרוסר בבית - רק צריך להשבית את האופציה לאוטומט. תומכי ה NRA לעיתים קרובות מביאים את הדוגמה הזו. ניתן לקרוא בויקיפדיאה Gun politics in Switzerland are unique in Europe. The vast majority of men between the ages of 20 and 34 are conscripted into the militia and undergo military training, including weapons training. The personal weapons of the militia are kept at home as part of the military obligations. However, it is generally not permitted to keep army-issued ammunition, but compatible ammunition purchased for privately owned guns is permitted. At the end of military service period the previously used gun can be converted to a privately owned gun after a weapon acquisition permit has been granted
סמי וסוסו  |  04.01.16
12.
אוי, השטויות שאתם כותבים...
קבלו קצת נתונים אמיתיים ולא את השטויות שאתם פרסמתם: בישראל יש כ-8,000,000 אזרחים. יש בה כ-150,000 כלי נשק פרטיים כלומר היחס הוא 1.875 כלי נשק ל-100 תושב בשנת 2015 נרצחו לפחות 62 איש בכלי ירייה, כולם דרך אגב בכלי ירייה בלתי חוקיים! כלומר היחס הוא 0.775 ל-100,000 תושבים ולא המספר ההזוי שפירסמתם. אם מוסיפים התאבדויות בנשק, באזרחות ובצבא כאחד, מגיעים למספר כפול מזה. אז אם אתם רוצים לכתוב כתבה שמכבדת אתכם כעיתון רציני, תפנו ליודעי דבר בישראל, למה אתם פונים למקורות זרים שאין להם מושג ירוק על מה שמתרחש פה.....
ליאור נדיבי , ישראל  |  03.01.16
11.
כמה ממקרי ה"רצח" בירייה הם הגנה עצמית נגד פושעים חמושים?!
הנתונים בכתבה הם מגמתיים ומזויפים. את מקרי הירי של המשטרה לא סופרים כ"רצח" בעוד שהגנה עצמית של אזרחים סופרים. חייבים להפריד בין רצח של פושעים בידי פושעים, רצח של פושעים על ידי אזרחים כהגנה עצמית ורצח של אזרחים בידי פושעים. ואז יתברר שאין שום קשר בין כמות הנשק בידי אזרחים לבין הקטגוריה האחרונה שהיא - ורק היא הקטוגריה הבעייתית. יתרה מכך, יתגלה שיותר פושעים חמושים מחוסלים שזו כבר ברכה אמיתית.
סוציולוג  |  04.01.16
לכל התגובות