אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן: "נייצר נפט לפי הכמות שהשוק מסוגל לספוג" צילום: בלומברג

איראן: "נייצר נפט לפי הכמות שהשוק מסוגל לספוג"

במשרד הנפט האיראני מבטיחים כי חזרתם לשוק האנרגיה לאחר הסרת הסנקציות לא תגרום לירידה נוספת במחירים

03.01.2016, 19:21 | בלומברג
במשרד הנפט האיראני מבטיחים כי חזרתם לשוק האנרגיה לאחר הסרת הסנקציות לא תגרום לירידה נוספת במחירים. בסוכנות החדשות שאנה השייכת למשרד הנפט האיראני מצטטים את סעיד מושן גמסארי, שעומד בראש חטיבת היחסים הבינלאומיים של תאגיד הנפט הממשלתי.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, לאיראן יש פוטנציאל להעלות את ייצור הנפט ב־500 אלף חביות ביום בתוך שבוע מרגע הסרת הסנקציות, ובמיליון חביות זמן קצר לאחר מכן. ואולם, הוא הדגיש כי כמות הנפט שתיכנס לשוק בסופו של דבר תהיה תלויה בתנאים שישררו באותה תקופה. "איראן תנסה לחדור לשוק בצורה שתבטיח שהייצור הנוסף לא יגרום לירידות נוספות במחירים", הוסיף. "אנחנו נייצר לפי הכמות שהשוק יכול לספוג".

מחירי הנפט צנחו ב־34% בשנה האחרונה בעקבות היחלשות הביקושים והחלטת אופ"ק להמשיך ולהציף את השווקים ולא לקצץ בהיקפי הייצור. לדברי גמסארי תוכל איראן להעלות את הייצור על ידי מציאת לקוחות חדשים, והוא מביא לדוגמה את הודו וסין, שעליית הביקושים בהן מהווה הזדמנות לאיראן. הוא גם הוסיף כי רכישת בתי זיקוק מחוץ למדינה תוכל לסייע להגביר את היצוא, אך הודה כי נשקלים גם צעדים אגרסיביים מאלו.

"אין שום סיבה שאיראן תמשיך לייבא כל כך הרבה מוצרים מדרום קוריאה, כשהמדינה אינה מראה נכונות לרכוש את הנפט האיראני", אמר. "נפח היצוא של איראן למדינה הזאת הוא חסר פרופורציה ביחס ליבוא מאותה מדינה". בדצמבר סיימו פקחי האו"ם את תפקידם באיראן וקידמו את המדינה צעד נוסף לקראת הסרת הסנקציות. כעת ההערכה היא כי ייתכן שחברות הנפט והבנקים האיראניים יוכלו לשוב לשווקים הבינלאומיים כבר באמצע ינואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות