אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יציג היום את צמצום ההגנה על חוסכים צעירים צילום: בלומברג

האוצר יציג היום את צמצום ההגנה על חוסכים צעירים

מנכ"ל האוצר יחשוף את פרטי המהלך להגדלת רשת הביטחון של המדינה לחוסכי הפנסיה המבוגרים על חשבון הצעירים. לטענתו, השינוי יגן על המדינה מהשפעות הזדקנות האוכלוסייה

04.01.2016, 08:15 | שאול אמסטרדמסקי

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יציג היום לעיתונאים את הדו"ח שיגיש לשר האוצר, ובו המלצה לשנות את רשת הביטחון שהמדינה מעניקה לחוסכים בקרנות הפנסיה מפני התנודתיות בבורסה. לפי ההמלצה תספק המדינה הגנה גבוהה יותר לפנסיונרים ולחוסכים המבוגרים, והגנה קטנה יותר לחוסכים הצעירים.

כיום המדינה נותנת הגנה ל־30% מכספי כל החוסכים על ידי השקעת באיגרות חוב מיוחדות שמבטיחות תשואה של 4.86%, הגבוהה בהרבה ממה שאפשר לקבל בבורסה. עלות ההגנה מגיעה כיום לכ־3.5 מיליארד שקל לשנה.

שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר

על פי התוכנית החדשה, שפרטיה נחשפו ב"כלכליסט", תגן המדינה על 60%–70% (השיעור המדויק ייחשף היום) מחיסכון הפנסיונרים כדי לשמור על יציבות בפנסיה החודשית שלהם, על כ־30%–40% מכספי החוסכים בגילים 50–65 ורק על כ־10%–15% מכספי חוסכים הצעירים יותר. הורדת התמיכה לצעירים תתרחש בהדרגתיות ובמשך שלושים שנה.

החשבת הכללית ואגף התקציבים לא תמכו במהלך. לטענתם, בשל הזדקנות האוכלוסייה עלולה הגדלת התמיכה במבוגרים להעלות עלויות למדינה בטווח הארוך. באב"ד צפוי לטעון היום כי גם בתסריט שבו הריבית במשק תשאר נמוכה מאוד, הקטנת התמיכה בצעירים יכולה למנוע את תפיחת העלות העתידית.

בשבוע שעבר הורה בג"ץ למדינה לנמק בתוך 60 יום מדוע היא מספקת הגנה רק לחוסכים בקרנות הפנסיה ולא לחוסכים בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים, שכיום כל כספם מושקע בבורסה ובאפיקים דומים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות