אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיפור של 2016 בטניס העולמי: הקרב על ה-100 מיליון דולר בין ג'וקוביץ' לפדרר צילום: אם סי טי

הסיפור של 2016 בטניס העולמי: הקרב על ה-100 מיליון דולר בין ג'וקוביץ' לפדרר

רוג'ר פדרר רגיל לעשות היסטוריה, אך בכל הנוגע למרוץ להגיע ל-100 מיליון דולר בכספי זכייה, שחקן הטניס שזכה 17 פעמים באליפויות גרנד סלאם עלול למצוא עצמו מאחורי נובאק ג'וקוביץ'

04.01.2016, 11:32 | שירות כלכליסט
רוג'ר פדרר רגיל לעשות היסטוריה, אך בכל הנוגע למרוץ להגיע ל-100 מיליון דולר בכספי זכייה, שחקן הטניס שזכה 17 פעמים באליפויות גרנד סלאם עלול למצוא עצמו מאחורי נובאק ג'וקוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'וקוביץ' ופדרר. השווייצרי יקח 10 שבועות חופש לפני אולימפיאדת ריו | צילום: אם סי טי ג

ההכנסות של פדרר מהמגרש עומדות על 97.3 מיליון דולר, ומציבות אותו בעמדה טובה לעקוף את הרף ההיסטורי, זאת לעומת הכנסות של 94.1 מיליון דולר שצבר ג'וקוביץ'. אולם, הסרבי המדורג ראשון עשוי להגיע ליעד קודם בהתבסס על הביצועים המרשימים שלו בשנים האחרונות, ופחות משחקים המתוכננים לאלוף השוויצרי.

מאזן המשחקים בין שני השחקנים עומד על תיקו 22-22. ג'וקוביץ' הנחיל לפדרר חמש תבוסות בשמונה משחקים ב-2015, כולל הגמר של וימבלדון והיו.אס.אופן. לג'וקוביץ' יש מספר כפול של נקודות מאשר לאנדי מורי המדורג שני בסבב ה-ATP. כך שלאחר שנה מזהירה המרוץ ל-100 מיליון דולר עשוי להתגלות כאחד הסיפורים המרתקים ביותר בשולי העונה הנוכחית.

לאחר שנה כמעט מושלמת ב-2015, שבה זכה בשלושה מבין ארבעת טורנירי הגרנד סלאם והפסיד בשישה משחקים בלבד, הרוויח ג'וקוביץ' סכום מרשים של 21,646,145 דולר בכספי זכייה, שיא בסבב הגברים. סכום כספי הזכייה שלו מהשנה שעברה גבוהים בקרוב ל-4 מיליון דולר יותר משל מורי הבריטי (8.3 מיליון דולר), ושל פדרר המדורג שלישי (8.7 מיליון דולר) ביחד.

טורניר אוסטרליה הפתוחה יהיה קריטי עבור פדרר. ניצחון בטורניר הזה, שנפתח ב-18 בינואר במלבורן, יכניס לו 3.85 מיליון דולר אוסטרלי (2.8 מיליון דולר), שיעבירו אותו מעבר לרף ה-100 מיליון דולר. אולם בשנים האחרונות פדרר, שיחגוג יום הולדת 35 באוגוסט, מתקשה לנצח באוסטרליה. האב לארבעה לא זכה בגרנד סלאם מאז טורניר וימבלדון ב-2012, ולגמר במלבורן הוא לא העפיל מאז הפעם האחרונה שבה זכה בטורניר ב-2010. מאז הוא העפיל 4 פעמים רצופות לשלב חצי הגמר, ובשנה שעברה הפתיע כשהפסיד לאיטלקי אנדראס ספי כבר בסיבוב השלישי.

אם פדרר יצליח להגן על התואר שלו בטורניר בבריסבן שנפתח היום (ראשון) ויעפיל לגמר במלבורן, כספי הזכייה שלו יעמדו על 98,775,079 דולר, ואז יהיה עליו לנצח ברוטרדם (פרס של 394,616 דולר למנצח) ובדובאי (511,750 דולר) ולהעפיל לגמר של טורניר אינדיאן וולס (501,815 דולר) כדי לעקוף את רף ה-100 מיליון דולר. פדרר זכה בעבר פעמיים ברוטרדם, וגבר על ג'וקוביץ' בדובאי בשנה שעברה כדי לזכות בתואר השביעי שלו בטורניר זה. באינדיאן וולס סיים ג'וקוביץ' כשידו על העליונה, ולשניהם 4 ניצחונות בטורניר זה במדבר קליפורניה.

בהתחשב בכך שפדרר ידורג מקום השלישי במלבורן, הוא עשוי להתמודד נגד ג'וקוביץ' בחצי הגמר. הפסד בשלב זה או אפילו קודם יותיר לו יותר עבודה. אחרי האינידאן וולס במרץ, זה כבר לא יהיה בידיו, שכן פדרר מתכוון לוותר על עונת החימר באירופה עד אליפות צרפת הפתוחה בסוף מאי.

לפדרר עוד חסרה מדליית זהב אולימפית ולכן הוא מעניק לעצמו 10 שבועות הפסקה באביב כדי לנוח, להתאושש ולהתאמן מתוך מטרה לשפר את הסיכויים שלו לזכות באולימפיאדת ריו באוגוסט. פירוש הדבר שהוא יפספס ארבעה טורנירי מאסטרס במיאמי, מונטה קרלו, מדריד ורומא, שמחלקים כספי זכייה של 3.6 מיליון דולר.

ג'וקוביץ' (28), האלוף היוצא של אוסטרליה הפתוחה, שלט בשנים האחרונות במלבורן פארק, וזכה בארבעה מתוך חמשת התארים האחרונים. הוא זכה גם ב-2008, וניצחון נוסף ישווה אותו להישג של רוי אמרסון שזכה שש פעמים האליפות אוסטרליה הפתוחה.

ג'וקוביץ יגיע לרף ה-100 מיליון דולר אם יזכה בדוחא (שנפתח היום), ואחריו באליפות אוסטרליה הפתוחה, בדובאי, אינדיאן וולס, מיאמי מאסטרס ויגיע לגמר במונטה קרלו. גם אם לא יעשה זאת בשלב זה, יהיו לו עוד הזדמנויות במדריד וברומא בזמן שפדרר נח עד הרולאן גארוס.

אם פדרר יפסיד לג'וקוביץ' במרוץ להיות השחקן הראשון שמרוויח 100 מיליון דולר, הוא יוכל להתנחם בפיצוי. בכל הקשור לחוזי ספונסרשיפ, הוא שולט בעולם הטניס. המדורג לשעבר מספר 1 בעולם הרוויח 58 מיליון דולר בשנה מחוזים עם חברות כמו נייקי, קרדיט סוויס ורולקס, כך על פי החישובים של פורבס. מדובר על 27 מיליון דולר יותר מג'וקוביץ'.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות