אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי חמש שנים של מימושים: אלקטרה נדל"ן תהפוך לקרן נדל"ן מניב של אלקו צילום: אלסין דווידי

אחרי חמש שנים של מימושים: אלקטרה נדל"ן תהפוך לקרן נדל"ן מניב של אלקו

החברה שמכרה בשנים האחרונות נכסים ב-5.5 מיליארד שקל משנה כיוון: תחל לרכוש נכסים חדשים במסגרת מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב. המנכ"ל רושינק: "זהו שחר של יום חדש, לאחר שנים של מימושים"

04.01.2016, 13:08 | אורן פרוינד

לאחר חמש שנים של מימושים אגרסיביים - אלקטרה נדל"ן משנה אסטרטגיה ועוברת להתקפה. החברה הודיעה היום (ב') כי הגיעה להבנות עם בעלת השליטה אלקושל משפחת זלקינד לשינוי ייעוד. החברה מתכוונת לעבור ממדיניות של מגננה ומימושים למדיניות של התקפה ורכישה של נכסים חדשים בתחום מקבצי הדיור בדרום מזרח ארה"ב

משפחת זלקינד מעוניינת למחזר את ההצלחה שלה בתחום הדיור להשכרה בדרום מזרח ארה"ב, לאחר שמכרה באוקטובר האחרון את האחזקות שלה (38.4%) בקרן הריט LATA תמורת 1.9 מיליארד שקל והזרימה לקופתה 640 מיליון שקל. הפעילות הזו הניבה לאלקו רווח מצטבר של 480 מיליון שקל (לפני מס) המשקפים תשואה שנתית ממוצעת של 23%.

אלקו מעוניינת לחדש את הפעילות הזו, אלא שהפעם דרך אלקטרה נדל"ן. אחרי שביצעה מימושים בהיקף של 5.5 מיליארד שקל בחמש השנים האחרונות והצליחה להוריד את החוב הפיננסי נטו שלה מרמה של 1.1 מיליארד שקל בסוף שנת 2012 לרמה נוכחית של 476 מיליון שקל, החליטה משפחת זלקינד כי זה הזמן הנכון עבור אלקטרה נדל"ן להגדיל את מצבת הנכסים.

כך למעשה תהפוך אלקטרה נדל"ן בהדרגה לקרן השקעות של אלקו בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. לאלקו קיימת כבר פלטפורמה של חברת ניהול ושותף מקומי והיא כבר מתחילה לחפש אחר נכסים להשקעה במדינות פלורידה וטקסס.

אלקטרה נדל"ן מכוונת לתשואות שנתיות של 10% על מקבצי הדיור והיא לא שוללת להכניס משקיעים פרטיים ישראליים ומקומיים, בדומה לפעילות של קרנות השקעה פרטיות מקומיות. הפעילות הזו תתווסף ל-11 הנכסים המניבים הקיימים של אלקטרה נדל"ן שמרוכזים במדינות ארה"ב, ישראל, גרמניה , קנדה ושוויץ. לאלקטרה נדל"ן יש גם פעילות של ייזום דירות למגורים בהודו בשיתוף עם נכסים ובניין, אותה היא מעוניינת למכור ביחד עם שני הנכסים שלה בשוויץ.

"זה שחר של יום חדש" אומר גיל רושינק, בשיחה עם "כלכליסט". "הדירקטוריון שלנו החליט אחרי חמש שנים שהוא הסתכל רק על מימושים, שהוא בקרקע יציבה המאפשרת לו להשקיע ולבסס את הכספים שיגיעו ממכירות עתידיות לפעילות הנדל"ן המניב של הקבוצה. הדגש הוא מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב" אמר רושינק.

גיל רושינק מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, צילום: אלסין דווידי גיל רושינק מנכ"ל אלקטרה נדל"ן | צילום: אלסין דווידי גיל רושינק מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, צילום: אלסין דווידי

תזרים של 1.2 מיליארד שקל בחמש שנים

המשבר בשוק הנדל"ן של ארה"ב בשנים 2008-2009 אילץ את אלקטרה נדל"ן לממש נכסים בצורה אגרסיבית על מנת להמשיך לשרת את החוב. בניגוד לחברות מקבילות כמו דלק נדל"ן ואלביט הדמיה שקרסו תחת עול החובות, אלקטרה נדל"ן הצליחה לעמוד בכל תשלומי האג"ח שלה עד כה. גם המשקיעים לא ממש האמינו כי אלקטרה נדל"ן תעמוד בכל התשלומים שלה. סדרת האג"ח ג' שלה, שהחברה ביצעה ביום שלישי האחרון את תשלום הקרן והריבית האחרון בהיקף של 93 מיליון שקל, נסחרה בעבר בתשואה לפדיון של 35%.

בשיאה החזיקה החברה 70 נכסים והיום נשארו ברשותה 11 נכסים בלבד. בחמש השנים האחרונות מכרה אלקטרה נדל"ן נכסים בהיקף של 5.5 מיליארד שקל שהניבו לקופתה תזרים נקי של 1.2 מיליארד שקל. עיקר המימושים בוצעו בשנתיים האחרונות כאשר החברה השלימה מכירות בהיקף של 4 מיליארד שקל עם תזרים נקי של 800 מיליון שקל.

בשנת 2015 לבדה מימשה החברה נכסים בהיקף כספי של כמיליארד שקל, שהניבו לה תזרים חופשי בסך של כ-300 מיליון שקל, ופרעה התחייבויות בסך של כ-100 מיליון שקל למערכת הבנקאית ותשלומי אג"ח בסך של למעלה מ-150 מיליון שקל.

בין העסקאות שביצעה החברה במהלך שנת 2015, ניתן למנות מכירת נכס בגרמניה בתמורה לכ-102 מיליון שקל, שהניבה לחברה תזרים מזומנים של כ-77 מיליון שקל; מכירת בית קודאק בתמורה לכ-103 מיליון שקל, שהניבה תזרים של כ-57 מיליון שקל; השלמת מכירת חלקה (25%) במגדל אלקטרה בתל-אביב, שהניבה תזרים של כ-104 מיליון שקל; מכירת בניין משרדים בארה"ב בתמורה לכ-106 מיליון שקל, שהניבה תזרים של כ-31 מיליון שקל ומכירת חלקה בבית מלון בבלגיה שהניבה תזרים מזומנים חופשי בסכום של כ-42 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות