אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק לוביסטים נוסף עבר: יציינו את הלקוח אותו מייצגים בפנייה לגורם בכנסת צילום: מיקי אלון

חוק לוביסטים נוסף עבר: יציינו את הלקוח אותו מייצגים בפנייה לגורם בכנסת

ועדת הכנסת אישרה את הרחבת חוק הלוביסטים, לפיה עליהם לציין בפרוטוקול הדיון את כל הלקוחות שהחברה שלהם מייצגת. הם לא יורשו לפנות למרכז המחקר והמידע של הכנסת

04.01.2016, 14:47 | רוני זינגר
ועדת הכנסת אישרה בצהריים (ב') את הרחבת חוק הלוביסטים ולפיה כל לוביסט שעובד בכנסת יצטרך לציין את היותו לוביסט וכן לציין את הלקוח שהוא מייצג כאשר הוא פונה לחבר כנסת, יועץ פרלמנטרי או עובד סיעה. כיום הלוביסטים כבר מזוהים, כיוון שהם מחויבים לענוד על צווארם תג בעל שרוך כתום המבהיר את תפקידם. על הלוביסט יהיה גם לרשום בפרוטוקול הדיון שבו הוא משתתף בכנסת את שמו ואת הלקוח שהוא מייצג ובנוסף לכתוב גם את יתר הלקוחות שהחברה שבה הוא עובד מייצגת.

הוועדה אישרה את ההצעה שתעלה בקרוב לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

מציע החוק, יו״ר הוועדה דוד ביטן מהליכוד הכניס לחוק סעיף, אותו דרשו גם חברי כנסת נוספים, ולפיו לוביסט לא יוכל עוד לפנות למרכז המחקר והמידע של הכנסת ובכך להשפיע על חוות דעת שהמרכז מנפק. עוד נקבע צינון של שנה למי שעבד כעוזר פרלמנטרי ומבקש לעבור לעבוד כלוביסט. הסעיף הוכנס לאור העובדה שלוביסטים רבים הם מי שעד זמן קצר קודם לכן עבדו בצמוד לחבר כנסת מסוים והדלת של אותו ח״כ או חבריו לסיעה, פתוחה בפניו בשל כך.

לוביסטים בכנסת (ארכיון), צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת (ארכיון) | צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת (ארכיון), צילום: מיקי אלון

נציגי חברות הלובי שפועלות בכנסת השתתפו בדיון וטענו כי החוק לא חל על מי שעושה ״לובינג שחור״, כלומר לא מזדהה כלוביסט אלא מנצל את מעמדתו כגורם פוליטי או בכיר אחר בקרב חברי הכנסת. תחקיר ערוץ 2 על פעילותו של דני נוימן עלה בדיון כדוגמא, והובהר כי לו היה פועל בכנסת, הרי שחוקי הלובינג היו חלים גם עליו. ח״כ מיקי רוזנטל, שהיה חלק ממנסחי הצעת החוק, אמר לאחר שהחוק אושר כי ״הלוביסטים עובדים נגד הציבור בכל פינה ובכל מקום בו מתבצעות החלטות מהותיות. שנים ברור שהחוק הקיים לא מספק, היות שהשיטות בהן פועלים הלוביסטים מתוחכמות יותר והטיית החלטות נבחרי הציבור מתבצעות לעיתים קרובות ללא טביעות אצבעם של בעלי אנטרס שהשפיעו עליהן. החוק החדש מהדק את הפיקוח וההגבלות על כל מי שמקדם אינטרסים בעבור תשלום. הסעיפים שיזמתי והוספו היום לחוק הסופי, יחשפו בכל עת איזה אינטרס מייצג כל לוביסט, יאסרו את גישתם של אלו ללשכות המקצועיות בכנסת, למזנון החכ"ים וכן יחילו לראשונה תקופת צינון על היועצים הפרלמנטרים”.

בדיון אמנם נכחו לוביסטים רבים, אך לשבי גטניו, יו״ר העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, הנלחמת בפעילות הלובינג בכנסת, לא הודיעו על קיום הדיון. גטניו מסר כי ״ועדת הכנסת קיימה דיון בנושא הלוביסטים תוך התנהלות שערורייתית שבמסגרתה רק לוביסטים יכלו להגיע לישיבה ולהביע את דעתם. מצד אחד מדובר בחוק חיובי שאני מברך עליו, אך הוא קודם בהתנהלות שמוכיחה עד כמה האזרח חייב לוביסט 24 שעות ביממה בכנסת כדי להשפיע״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות