אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועלים אי.בי.אי הובילה את שוק החיתום שנה שנייה ברצף צילום: אוראל כהן

פועלים אי.בי.אי הובילה את שוק החיתום שנה שנייה ברצף

פועלים אי.בי.אי ביצע 41 הנפקות בהיקף של 11.5 מיליארד שקל. לידר חיתום סיימה במקום השני עם 25 הנפקות בהיקף כספי של 9.2 מיליארד שקל

05.01.2016, 08:57 | אורן פרוינד

שוק ההנפקות הישראלי מתאפיין במתחים ויריבויות בין גופי החיתום, שמתחרים על עמלות של עשרות מיליוני שקלים בשנה. ב־2015 המתיחות התעצמה, על רקע גיוסי שיא של 59 מיליארד שקל והצטרפותן לשוק של חברות הנדל"ן האמריקאיות.

אחרי המלחמה שניטשה בין גופי החיתום המסורתיים לאומי פרטנרס ופועלים אי.בי.אי, הסתיימה 2015 כשידה של האחרונה על העליונה בפעם השנייה ברציפות — כך על פי סקירה של בית ההשקעות רוסאריו קפיטל. פועלים אי.בי.אי, בשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40%) ופועלים שוקי הון (18%) ובהנהלת ארז גולדשמידט וירון מוזס, לקחה חלק מרכזי בגיוסי החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות בשנה החולפת.

קראו עוד בכלכליסט

גוף החיתום המוביל פועל בשיתוף פעולה עם יועצי ההנפקות רפי ליפא וגל עמית, חלוצי ההנפקות האמריקאיות בישראל, ובמהלך 2015 ביצע 41 גיוסים בהיקף מצטבר של 11.5 מיליארד שקל. המניה של פועלים אי.בי.אי רשמה תשואה של 18%, והחברה נסחרת בשווי של 232 מיליון שקל. פועלים אי.בי.אי ולאומי פרטנרס, בהנהלת עופר גרינבאום, היו הגופים היחידים שביצעו הנפקות ראשוניות (IPO) בתל אביב ב־2015. פועלים אי.בי.אי הובילה את ההנפקה הראשונית של אורון שגייסה 70 מיליון שקל, ולאומי פרטנרס הובילה את ההנפקה הראשונית של ויתניה שגייסה 80 מיליון שקל.

ארז גולדשמידט מנכ"ל פועלים אי בי אי , צילום: אוראל כהן ארז גולדשמידט מנכ"ל פועלים אי בי אי | צילום: אוראל כהן ארז גולדשמידט מנכ"ל פועלים אי בי אי , צילום: אוראל כהן

את המקום השני ברשימה תפסה לידר חיתום בניהולו של רנן כהן אורגד, שביצעה 25 הנפקות ב־2015, בהיקף כספי כולל של 9.2 מיליארד שקל. עם ההנפקות המשמעותיות של לידר נמנה גיוס ההון של גזית גלוב לפני כמה ימים — הגיוס הגדול של השנה בהיקף של 604 מיליון שקל. "הריבית הנמוכה תמשיך לתמוך ברצון החברות לגייס חוב גם ב־2016", אמר כהן אורגד ל"כלכליסט".

לאומי פרטנרס סיימה את 2015 במקום שלישי עם 22 גיוסים של 8.5 מיליארד שקל. המתיחות ששררה בינה לבין פועלים אי.בי.אי שככה קצת, בעקבות ההנפקה המשותפת לשני הגופים של חברת הנדל"ן האמריקאית KBS, שנמצאת בהליכי הכנת תשקיף.

 

כלל פיננסים חיתום, שחתמה בנובמבר האחרון על עסקת מיזוג עם גוף החיתום של דיסקונט (בנק דיסקונט יחזיק 55% וכלל פיננסים תחזיק 45%), תפסה את המקום הרביעי ברשימה עם 22 הנפקות בהיקף כספי של 7.7 מיליארד שקל. את כלל פיננסים חיתום עזב בשנה החולפת יהונתן כהן שכיהן כמנכ"ל ופרש לטובת הקמת פעילות ייעוץ פרטית בעיקר לחברות אמריקאיות. במקומו חזרה לכהן כמנכ"לית טל רובינשטיין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות