אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בין סעודיה לאיראן הגיע גם לכדורגל צילום: fifa

המשבר בין סעודיה לאיראן הגיע גם לכדורגל

הסעודים ביקשו מהתאחדות הכדורגל האסייתית להעביר את משחקי ליגת האלופות שאמורים להתקיים באיראן, למגרשים נייטרליים. האיראנים זועמים: "זו הפרה של תקנון המשחקים. הסעודים פשוט פוחדים מאיתנו"

05.01.2016, 16:12 | דורון פסקין

המשבר הדיפלומטי בעקבות ניתוק היחסים בין סעודיה לאיראן מאיים על קיומה של "ליגת האלופות האסייתית" - מפעל הכדורגל החשוב ביותר לקבוצות ביבשת אסיה.

קראו עוד בכלכליסט

ארבעת המועדונים הסעודים הבכירים המשתתפים במפעל היוקרתי – אל-נאסר, אל-אהלי, אל-הילאל ואל-איתיחאד – פנו להתאחדות הכדורגל האסייתית בבקשה לקיים את המשחקים שלהן נגד הקבוצות מאיראן באצטדיונים ניטראליים במקום באיראן. לחילופין מציעים הסעודים לערוך הגרלה מחדש של המשחקים כדי למנוע מפגשים בין קבוצות מסעודיה לאיראן. המשחקים בצ'מפיונס ליג של אסיה מתנהלים במקביל למשחקי ליגת האלופות באירופה והם אמורים להתחדש במהלך החודש הבא.

מוחמד נויסר, בכיר בהתאחדות הכדורגל הסעודית, שהעבירה את הבקשה בשם הקבוצות, צוטט בעיתון מקומי כאומר: "הם תקפו את השגרירות שלנו והפרו את כל הכללים הדיפלומטיים. מי יכול לערוב לנו שזה לא יקרה גם תחום הספורט? ישנה אפשרות שהקהל האיראני יפרוץ למגרש. אי אפשר לשלול תסריט שכזה".

הסעודים לא הסתפקו בבקשה להעביר את משחקי קבוצותיהם מחוץ לגבולות איראן אלא אף פנו לשאר מדינות המפרץ שיעבירו בקשה דומה. אחת המדינות – איחוד האמירויות - נוטה לקבל את העמדה הסעודית. נויסר הדגיש כי עוד לפני המשבר הנוכחי סבלו הקבוצות הסעודיות "מהתעללות" מצידן של הרשויות בטהראן "מרגע נחיתתן בשדה התעופה", אולם עתה התנאים הרבה יותר מורכבים.

שחקני איתיחאד הסעודית חוגגים ניצחון, צילום: fifa שחקני איתיחאד הסעודית חוגגים ניצחון | צילום: fifa שחקני איתיחאד הסעודית חוגגים ניצחון, צילום: fifa

האיראנים הגיבו בזעם לצעד הסעודי הזה. מהדי טאג', מבכירי הכדורגל באיראן, טוען כי אם הסעודים לא יופיעו למשחקים באיראן זוהי עילה לתביעה על הפרת תקנון הכדורגל של ההתאחדות האסייתית. לפי האיראנים, הקבוצות הסעודיות מנסות לנצל את ההמולה המדינית כדי להשיג יתרון ולהימנע ממשחקי חוץ הנחשבים קשים באיראן.

טאג' הדגיש כי הצעד הסעודי חמור מאחר שיש ליצור הפרדה בין ספורט לפוליטיקה. האיראנים חוששים כי העוצמה הכלכלית של הסעודים תסייע בידם לשכנע את בכירי ההתאחדות באסיה לקבל את עמדתם. לפחות על פי ניסיון העבר, יש לחששות הללו על מה להתבסס.

  • הכותב הנו מומחה למזרח התיכון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות