אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני וליצמן: שהאוצר יממן גם ביטוח חיים לאברכים צילום: עומר מסינגר

גפני וליצמן: שהאוצר יממן גם ביטוח חיים לאברכים

ל"כלכליסט" נודע שסגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס מקדם מהלך לתת לאלפי אברכים ביטוח חיים שימומן מהקצבה. ביהדות התורה רוצים שהאוצר ישלם

06.01.2016, 07:01 | רחלי בינדמן ורוני זינגר

סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) מקדם מהלך למימון ביטוח חיים לאברכים, כך שבמקרה של פטירה תוענק קצבה חודשית לבני משפחותיהם. על פי התוכנית הביטוח ימומן מתוך הקצבה שהאברכים כבר זוכים לה כיום, כך שהיא תקטן בכמה עשרות שקלים בחודש. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מתנגד בתוקף ודורש כי האוצר יממן את המהלך.

כיום יש בישראל כ־120 אלף אברכים נתמכים, וגובה הקצבה שהם זוכים לה משתנה בהתאם לסוג הישיבה (הסדר, חרדיות, כוללים וכו') ולסטטוס המשפחתי — רווק או נשוי. כך, למשל, בחור ישיבה שאינו נשוי ולומד בישיבה חרדית מקבל כ־480 שקל בחודש. בחור נשוי באותה ישיבה יקבל כ־860 שקל בחודש. התמיכה ניתנת כל זמן שהאברך לומד בישיבה, ללא מגבלת גיל.

 , צילום: אוהד צויגנברג צילום: אוהד צויגנברג  , צילום: אוהד צויגנברג

במסגרת המהלך של כהן, שנעשה בשיתוף עם שר החינוך נפתלי בנט, צפוי בקרוב האוצר צפוי לפרסם מכרז שיקבע מי תהיה חברת הביטוח שתספק את ביטוחי החיים לאברכים. לפי הערכות תעמוד עלות הביטוח החודשית על כ־25 שקל (בתלות בתוצאות המכרז) ובתמורה, במקרה פטירה, תקבל משפחת האברך סכום של חצי מיליון שקל שישולם בקצבה חודשית במשך 15 שנה. ההצעה של סגן השר כהן באה לתת מענה למצב שבו במקרה של פטירת האברך, משפחתו לא זכאית לדבר, להבדיל מעובדים שכירים במשק.

הרעיון במכרז הוא לנצל את מספר האברכים הגדול כדי לרכוש ביטוח חיים קבוצתי ללא חיתום פרטני — כלומר כל האברכים יפרישו סכום זהה מהקצבה לצורך הביטוח, בלי להביא בחשבון את מצבם הבריאותי. בביטוחים הקבוצתיים העלות החודשית נמוכה יותר, מכיוון שחברת הביטוח מניחה שאחדים מהמבוטחים יאריכו חיים ובעצם יסבסדו את האחרים. מעסיקים גדולים במשק נוהגים להעניק הטבות לעובדים שלהם דרך הצעה לביטוח חיים קבוצתי מוזל — ביטוח חיים קבוצתי רלבנטי כשמדובר ביותר מ־50 איש. גם אנשים שאינם שכירים, כמו עצמאים, יכולים לרכוש ביטוח חיים באופן פרטני, אלא שאז יהיה מדובר בביטוח פרטי, שכאמור תמחורו יקר לעומת ביטוח החיים הקבוצתי.

סגן שר האוצר יצחק כהן. לתקן את המצב הקיים, צילום: עמית שעל סגן שר האוצר יצחק כהן. לתקן את המצב הקיים | צילום: עמית שעל סגן שר האוצר יצחק כהן. לתקן את המצב הקיים, צילום: עמית שעל

בטרם קידם כהן את המהלך התקיימה פגישה בינו לבין ראש סיעתו אריה דרעי וחברי יהדות התורה השר יעקב ליצמן ומשה גפני, ובה התנגדו האחרונים למהלך. ליצמן וגפני דרשו להביא מקור תקציבי חיצוני לתוכנית ולא לגעת בתקציב האברכים. השניים תהו "מדוע לא לקחת את אותו הסכום למטרות אחרות, למה לכיסוי הביטוחי?".

קצבאות האברכים הוחזרו לאחרונה לרף בו שהו בעשור האחרון. בתקופה שבה ישב יאיר לפיד במשרד האוצר הקצבאות נחתכו בחצי. בדצמבר אף זכו הישיבות והכוללים לסכום הגדול פי שמונה מהתקציב שקיבלו רק לפני חצי שנה, בעקבות תשלום רטרואטיקיבי.

מלשכת כהן נמסר: "המשרד פועל להענקת כיסוי ביטוחי למקרה פטירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

170 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

168.
לא יאומן. לא כתוב ״אל תגנוב״?
כנראה שעשרת הדיברות הם רק המלצה והכל ניתן לפרשנות. איך נאמר? לפי ההלכה אפשר לגנוב, לרצוח, לאנוס, לרמות והכל בחסות אלוהים. עזות המצח של הפוליטיקאים החרדים מדהימה כל פעם מחדש. כמו שצריך מדינה ליד מדינה עם הפלשתינים צריך מדינה נוספת חדשה לחרדים. רק שיעזבו אותנו מהטינופת שלהם.
לא מאמין  |  07.01.16
167.
96, אני מקווה שתראה את תגובתי אליך.
אתה כנראה לא ממש יודע על מה אתה מדבר. אפילו בעל החלומות היה יותר מציאותי ממך. עליתי לארץ בשנת 50, ושרתתי ביח' קרבית עד תום המילואים. ואתה?? אתה לא באמת צריך לספר לי על המגזר שלך. בגלל המגזר שלך - דאגתי שבניי לא ישרתו ביחידה קרבית. די בכך שאני סיכנתי את חיי באי-אלו מלחמות, וכמובן שניצחנו בעזרת האלוהים שלך ותפילותייך. לו רק יכולתי לזכות ולראות איך המגזר שלך ילחם כשיגיע הרגע... זה כנראה לא יקרה בקדנציה שלי. לסיום, מציע לך לקרוא גם את תגובתי הנוספת 153. ובכול זאת אתה חוטא באינטרנט ובמחשב, מדי פעם. גם זו התקדמות מה לעומת עכומ"ים אחרים. ובנימה אופטימית זו נסיים.
הללויה - שמאלני מפוכח  |  06.01.16
לכל התגובות