אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה מהדק את הפיקוח על כלי נשק צילום: איי אף פי

אובמה מהדק את הפיקוח על כלי נשק

נשיא ארה"ב הודיע כי הוא יעקוף את הקונגרס כדי להרחיב את בדיקות הרקע לרוכשי נשק. הצעד צפוי להגדיל את המכירות בטרם כניסת התקנות לתוקף

05.01.2016, 22:35 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז היום על הרחבת ההגבלות לנשיאת נשק. הצעד צפוי להגדיל את המכירות בטרם כניסת התקנות לתוקף

קראו עוד בכלכליסט

אובמה הודיע כי הוא ישתמש בסמכותו כנשיא כדי לעקוף את הקונגרס הנשלט בידי המפלגה הרפובליקנית היריבה, וכדי לקבוע תקנות מחמירות יותר לנשיאת נשק בארה"ב.

בין היתר, התקנות החדשות יאלצו סוחרים שאינם חייבים כיום בהחזקת רישיון למכירת נשק, דוגמת אלו שעוסקים במסחר מקוון של נשק, לקבל רישיון ולכן גם לבצע בדיקת רקע בבולשת הפדרלית (FBI) ללקוחותיהם. כדי להכין את השטח לעלייה במספר בדיקות הרקע הנדרשות, יקצה הבית הלבן תקציב לגיוס 230 סוכנים נוספים שיעסקו בכך במשך 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע. מחקר שנערך השנה באוניברסיטת הרווארד סקר מדגם של 2,000 בעלי נשק אמריקאים, ומצא שכשליש מהם לא נדרשו לעבור בדיקת רקע עם רכישת הנשק.

חנות נשק בטקסס , צילום: flickr חנות נשק בטקסס | צילום: flickr חנות נשק בטקסס , צילום: flickr

עוד הודיע אובמה כי היצרניות והסוחרים יהיו חייבים לדווח לממשל על נשק שהחליף ידיים אך לא הגיע ללקוח הקצה. בנוסף, הרשות לפיקוח על אלכוהול, טבק וכלי נשק תקים יחידה לניטור סחר מקוון בלתי חוקי בנשק, ותקבל תוספת תקציב של 4 מיליון דולר כדי לשדרג את פעילות רשת שיתוף המידע הבליסטית הלאומית (NIBIN), שנועדה להקל על הרשויות במדינות השונות לאתר את מקור כלי הנשק שהן מחרימות.

הבית הלבן גם מתכוון להוסיף 500 מיליון דולר בשנה לשירותי בריאות הנפש כדי לסייע להם לאתר רוצחי המונים פוטנציאליים, אם כי מהלך זה כנראה ידרוש אישור מהקונגרס.

בדומה לדפוס שמצביע על זינוק בהגשת הבקשות לקניית כלי נשק לאחר אירועי רצח המוניים מחשש שאלו יובילו להידוק ההגבלות על נשיאתם, הצעד של הבית הלבן הביא, כאמור, לזינוק חד במחירי מניות חברות הנשק. כך למשל, מניית סמית' אנד ווסון זינקה עם פתיחת המסחר אתמול בניו יורק ב־12%, ואילו מחיר מניית סטארם ראג'ר זינק בכ־7%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות