אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיזו החלטה להתמיד השנה? צילום: שאטרסטוק

באיזו החלטה להתמיד השנה?

פרופסור יקר, מהן ההחלטות לשנה החדשה עם הסיכוי הגבוה ביותר לעמוד בהן? אליזבת

07.01.2016, 07:22 | דן אריאלי

אליזבת היקרה,

 

כנראה החלטות כגון "לאכול ולשתות דברים טובים הרבה יותר". וברצינות, ההחלטות בעלות הסיכוי הגבוה ביותר לעמוד בהן הן אלה שנוטות להגן עלינו מפני תחושות כישלון. כשאנחנו מציבים לעצמנו יעד נוקשה להשגה, ואז מפספסים אותו, קרוב לוודאי שנאמר לעצמנו: "ממילא נכשלתי, לכן לא משנה מה אעשה עם זה עכשיו". התחושה הזאת היא אחד הדברים שאחראים, למשל, לגורלם המר של דיאטות ויעדים שאפתניים מדי.

מצד אחר, אם מתייחסים לכישלון כאכזבה קלה ולא כאות קלון, אנחנו יכולים להמשיך לנסות. לכן, אני מקווה שהחלטותייך לשנה החדשה התקבלו מתוך הבנה שלא תצליחי לעמוד בכולן.

מקבלים את השנה החדשה. זמן להחלטות, צילום: איי פי מקבלים את השנה החדשה. זמן להחלטות | צילום: איי פי מקבלים את השנה החדשה. זמן להחלטות, צילום: איי פי

 

מה ההחלטה של אריאלי ל־2016?

פרופסור יקר,

האם יש החלטה שקיבלת אתה ל־2016? קתרין

כן. להציב סדר עדיפויות. אני מקבל בכל יום המון בקשות להשתתף בפעילויות שדורשות ממני זמן יקר. לרוב אני מנסה לעזור, אבל ביום יש רק 24 שעות, וכבר עכשיו אני לא ישן כל כך הרבה. ובכל פעם שאני מסכים למשהו אחד אני למעשה מסרב לדבר אחר. ומה שהבנתי לצערי הוא שהתהליך שלפיו אני מסכים ומסרב לבקשות לא ממלא את היומן שלי בפעילויות שמתאימות לסדר העדיפויות שלי.

השנה אנסה להבין מהן העדיפויות שלי, ואז אנסה לחלק את זמני באופן שתואם אותן. ברור לי שהניסוי הזה ייכשל. אבל לפחות החלטתי.

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות